wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jumbo Jet w Goleniowie

Jumbo Jet w Goleniowie

Jumbo Jet w Goleniowie
Data publikacji: 2016-06-01 19:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:04
Wywietleń: 1261 136228

Jumbo Jet to bardzo rzadki gość na goleniowskim lotnisku, poprzednio był tu w roku 2002. W środę B-747-400 przywiózł amerykańskich żołnierzy na ćwiczenia „Anakonda” na poligonie drawskim, zaczynające się w przyszłym tygodniu.

Od razu można się było przekonać, jak istotne zmiany zaszły na lotnisku po zakończeniu rok temu jego przebudowy. Zmodernizowane lotnisko ma znacznie większą przepustowość i więcej miejsca na płytach postojowych. O ile jeszcze niedawno na lotniskowym „parkingu dla samolotów” mieściła się tylko jedna maszyna większych rozmiarów, to w środę najpierw zatrzymał się na niej B-767, który również przywiózł żołnierzy z USA, po czym wylądował Jumbo Jet. Bez najmniejszego problemu dotarł na wyznaczone dla niego miejsce i samodzielnie manewrując ustawił się do postoju. Parę minut później wylądował rejsowy samolot LOT z Warszawy, bez problemu dokołował na swoje miejsce, a na płycie postojowej i tak mógł się jeszcze zmieścić przynajmniej jeden spory samolot. 

Maszyna, która wylądowała w środę w Goleniowie jest największym modelem serii 747, zabierającym na pokład ponad pięciuset pasażerów. Dziś jest to drugi co do wielkości samolot pasażerski świata, po Airbusie A-380. Charakterystyczny samolot o garbatej sylwetce skonstruowano w latach sześćdziesiątych ub. wieku, co ciekawe – pierwotnie miał być to samolot transportowy. Z kontraktu z armią nic nie wyszło, samolot przekonstruowano i okazał się wyjątkowo udanym i chętnie kupowanym samolotem długodystansowym. Wyprodukowano go ponad 1,4 tys. egzemplarzy w przeróżnych wersjach. 

Miłośnicy techniki lotniczej w najbliższych dniach będą mieć więcej atrakcji na goleniowskim lotnisku. Kilka razy wyląduje tam jeden z największych samolotów transportowych świata, An-124 Rusłan, który będzie transportował sprzęt żołnierzy szwedzkich biorących udział w „Anakondzie”. Pierwsze lądowanie tej maszyny nastąpi w czwartek 2 czerwca w godzinach wieczornych, po godz. 21, kolejne odbywać się będą codziennie. Ponowny pokaz techniki lotniczej nastąpi po zakończeniu manewrów wojskowych, czyli po 17 czerwca. Wówczas żołnierze i sprzęt będą wracać do swoich stałych baz.

cm

Na zdj.: Lądowanie B-747 potwierdziło, że przebudowane lotnisko bez trudu może przyjąć nawet największe samoloty

Jumbo Jet w Goleniowie Jumbo Jet w Goleniowie Jumbo Jet w Goleniowie

Komentarze

oblatany
Do Ala , Świeta racja , latam co tydzień wizz air na luton , od niedawna o zblizonej godzinie jest odlot do liverpoolu , wystarcza ze 2 odprawy są razem i już jest ścisk i tłok , to lotnisko ( duzo powiedziane raczej port lotniczy ) ma przepustowość 0 . Kolejna sprawa wypuszczanie pasażerów po odprawie na dwór, przy niekorzystnej pogodzie matki z dziecmi stoją i marzną na dworze jak i reszta pasażerów . Pseudo bileterki wciskaja na siłe bagaże do koszy mieżacych rozmiar a po powrocie do Goleniowa najczeście 2 celników z prędkoscią żółwia sprawdza dowody i paszporty powodując kolejne kolejki , .Pozdrawiam ( NIE)zadowolony pasażer
2016-06-02 10:58:44
Napiszcie
jeśli ktoś jest lepiej poinformowany, o której jest 2 czerwca przybliżona godzina lądowania Rusłana.
2016-06-02 09:54:00
aaaaaaaa
a czy w sobote lub niedziele bedzie cos duzego ladowalo?
2016-06-02 09:38:09
Kolos
Fajne zdjęcie z lądowania, robi wrażenie.
2016-06-02 07:42:24
Ala
Sam terminal to jest jedna wielka pomyłka! Pasażerowie przylatują czekają na zewnątrz podczas kontroli paszportów. Bo pomieszczenie jest za małe, a Strażnicy Teksasu paszporty po 5 minut przeglądają! Natomiast sala odlotów to kpina. Tłok i zamieszanie. To o jakiej przepustowości tu mowa? Gdyby w jednym momencie były na płycie 4 samoloty pasażerskie to był by Sajgon.
2016-06-01 21:13:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie