Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat [GALERIA]

Data publikacji: 16 września 2019 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019 r. 10:07
Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat
 

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli, uroczysta gala oraz specjalne wydanie Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”. Wydarzenia z okazji jubileuszu 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim rozpoczęły się w Szczecinie w poniedziałek. Zakończą je wtorkowe warsztaty dla pedagogów.

Jubileuszowe obchody zainaugurowano odsłonięciem tablicy pamiątkowej na siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie. Następnie w Operze na Zamku odbyła się uroczysta gala z udziałem władz rządowych, samorządowych, byłych i obecnych pracowników ZCDN oraz osób działających na rzecz podnoszenia jakości edukacji i doskonalenia nauczycieli w województwie. Podczas uroczystości dyrektor ZCDN Urszula Pańka przypomniała historię doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. Od pierwszego powojennego roku szkolnego nauczyciele mieli za zadanie walczyć z analfabetyzmem i rozwijać poziom wykształcenia społeczeństwa. Pełnili też rolę kulturotwórczą. Aby nadążać za rozwojem szkolnictwa, musieli podnosić swoje kwalifikacje. W 1949 r. w Szczecinie powstał Okręgowy Ośrodek Dydaktyczno-Naukowy, którego zadaniem było doskonalenie pedagogów w ich pracy.

Obecnie po siedmiu dekadach działalności ZCDN szkoli rocznie 10-12 tysięcy nauczycieli organizując ponad 200 form szkoleń, konferencji, rad pedagogicznych. Wspiera pedagogów przy wdrażaniu reform, zmian i innowacji oświatowych oraz szkoły w pracy dydaktyczno-metodycznej. Nauczycieli wspomaga ponad dwudziestu konsultantów Działu Doskonalenia Nauczycieli oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podkreślił, że jubileusz 70-lecia pokazuje piękną historię rozwoju oświaty na Pomorzu Zachodnim. Wyraził przekonanie, że bez względu na wyzwania, jakie pojawią się w przyszłości, nauczyciele będą jak dotąd niezawodni, również dzięki dążeniu do doskonalenia i zaspokajania ciekawości świata, cech wpisanych w ten zawód.

We wtorek w siedzibie placówki o godz. 12 odbędzie się konferencja dla nauczycieli „Od nauczania do uczenia się. Kierunki rozwoju współczesnej edukacji” z udziałem Margret Rasfeld, twórczyni Budzącej się Szkoły, o godz. 16.15 rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli, które poprowadzą eksperci: Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym; Anna Graczyk, prezes Stowarzyszenia POLITES, stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego „Kształtować Europę-kształcenie polityczne w akcji”; Szymon Osowski, prawnik od 2007 r. związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska i Magdalena Jurewicz, wykładowca Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

***

Podczas uroczystości zostały wręczone medale i nagrody specjalne dla najbardziej zasłużonych osób związanych z działalnością placówki oraz rozwojem oświaty na Pomorzu Zachodnim. W gronie uhonorowanych medalem 70-lecia ZCDN znalazła się nasza redakcyjna koleżanka Elżbieta Kubera. Doceniono jej wieloletnią pracę dziennikarską, poświęconą tematyce oświatowej i edukacyjnej.
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Belfer
2019-09-16 18:17:30
A gdzie Masojć? Przecież ta kobieta zrobiła najwięcej dla podniesienia jakości pracy szkół.No ale Geblewicz jej nie lubi! Żal patrzeć na te polityczne igrzyska.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA