środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat

Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat [GALERIA]

Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat
Data publikacji: 2019-09-16 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 10:07
Wywietleń: 1750 415309

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli, uroczysta gala oraz specjalne wydanie Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”. Wydarzenia z okazji jubileuszu 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim rozpoczęły się w Szczecinie w poniedziałek. Zakończą je wtorkowe warsztaty dla pedagogów.

Jubileuszowe obchody zainaugurowano odsłonięciem tablicy pamiątkowej na siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie. Następnie w Operze na Zamku odbyła się uroczysta gala z udziałem władz rządowych, samorządowych, byłych i obecnych pracowników ZCDN oraz osób działających na rzecz podnoszenia jakości edukacji i doskonalenia nauczycieli w województwie. Podczas uroczystości dyrektor ZCDN Urszula Pańka przypomniała historię doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. Od pierwszego powojennego roku szkolnego nauczyciele mieli za zadanie walczyć z analfabetyzmem i rozwijać poziom wykształcenia społeczeństwa. Pełnili też rolę kulturotwórczą. Aby nadążać za rozwojem szkolnictwa, musieli podnosić swoje kwalifikacje. W 1949 r. w Szczecinie powstał Okręgowy Ośrodek Dydaktyczno-Naukowy, którego zadaniem było doskonalenie pedagogów w ich pracy.

Obecnie po siedmiu dekadach działalności ZCDN szkoli rocznie 10-12 tysięcy nauczycieli organizując ponad 200 form szkoleń, konferencji, rad pedagogicznych. Wspiera pedagogów przy wdrażaniu reform, zmian i innowacji oświatowych oraz szkoły w pracy dydaktyczno-metodycznej. Nauczycieli wspomaga ponad dwudziestu konsultantów Działu Doskonalenia Nauczycieli oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podkreślił, że jubileusz 70-lecia pokazuje piękną historię rozwoju oświaty na Pomorzu Zachodnim. Wyraził przekonanie, że bez względu na wyzwania, jakie pojawią się w przyszłości, nauczyciele będą jak dotąd niezawodni, również dzięki dążeniu do doskonalenia i zaspokajania ciekawości świata, cech wpisanych w ten zawód.

We wtorek w siedzibie placówki o godz. 12 odbędzie się konferencja dla nauczycieli „Od nauczania do uczenia się. Kierunki rozwoju współczesnej edukacji” z udziałem Margret Rasfeld, twórczyni Budzącej się Szkoły, o godz. 16.15 rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli, które poprowadzą eksperci: Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym; Anna Graczyk, prezes Stowarzyszenia POLITES, stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego „Kształtować Europę-kształcenie polityczne w akcji”; Szymon Osowski, prawnik od 2007 r. związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska i Magdalena Jurewicz, wykładowca Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

***

Podczas uroczystości zostały wręczone medale i nagrody specjalne dla najbardziej zasłużonych osób związanych z działalnością placówki oraz rozwojem oświaty na Pomorzu Zachodnim. W gronie uhonorowanych medalem 70-lecia ZCDN znalazła się nasza redakcyjna koleżanka Elżbieta Kubera. Doceniono jej wieloletnią pracę dziennikarską, poświęconą tematyce oświatowej i edukacyjnej.
 

Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat Jubileusz ZCDN. Nauczycieli wspierają od 70 lat

Komentarze

Belfer
A gdzie Masojć? Przecież ta kobieta zrobiła najwięcej dla podniesienia jakości pracy szkół.No ale Geblewicz jej nie lubi! Żal patrzeć na te polityczne igrzyska.
2019-09-16 18:17:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie