sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jeszcze przed grypowym szczytem

Jeszcze przed grypowym szczytem

Jeszcze przed grypowym szczytem
Data publikacji: 2018-11-20 08:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 1055 362190

Od początku września tego roku ponad 13 tysięcy osób w Zachodniopomorskiem zachorowało na grypę lub infekcje grypopodobne. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach listopada Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarejestrowała ponad 3200 takich przypadków. A szczyt zachorowań prawdopodobnie dopiero przed nami - przypada zwykle na okres od stycznia do marca. W ubiegłym sezonie właśnie w tym okresie chorowało nawet po 9 tysięcy osób tygodniowo. Dla 7 osób finał infekcji był tragiczny.

- W tym roku od początku września do końca października zarejestrowaliśmy 9992 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne - informuje Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie. - Od 1 do 15 listopada odnotowaliśmy 3218 przypadków zachorowań.

Dla porównania przypominamy  dane z poprzedniego sezonu grypowego.

- Od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zarejestrowaliśmy 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi - podaje rzeczniczka WSSE. - W tym okresie potwierdzono grypę badaniem laboratoryjnym łącznie u 880 osób. W wyniku zakażenia grypą zmarło 7 osób. Poprzedni sezon grypowy był dynamiczny, i w tygodniowych sprawozdaniach rejestrowaliśmy nawet po 9 tysięcy chorych osób.

Epidemiolodzy nieustannie powtarzają, że najlepszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia.

- Dlatego warto pomyśleć o nich już teraz, przed szczytem zachorowań - przekonuje Małgorzata Kapłan. - Jeżeli ktoś jeszcze się nie zaszczepił przeciwko grypie, a planuje, to najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego. Aby zostać zaszczepionym należy być zdrowym. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej m.in. osobom starszym, przewlekle chorym, pracownikom służby zdrowia. Trzeba je powtarzać co sezon. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy co roku Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie analiz próbek wirusów grypy aktualnie krążących w populacji (przekazywanych przez Krajowe Ośrodki ds. Grypy z ponad 140 krajów w tym Polski) ustala skład szczepionki odrębnie dla półkuli północnej i dla południowej. 

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

wer c
Informuję uprzejmie, że w ramach dalszej zapaści polskiej służby zdrowia bardzo trudno jest kupić szczepionkę przeciw grypie. "Na szczęście", oczywiście przypadkiem, już dwukrotnie podrożały -zatem szczepienia dobrze wyglądają tylko w gazetach, podobnie jak cała profilaktyka. (spróbujcie się zapisać do urologa, czy na testy nowotworowe) Jeśli NFZ sobie nie radzi, to może dzwonić po Lekarzy Bez Granic ?
2018-11-20 11:24:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie