środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Grypa już zagląda [SONDA]

Grypa już zagląda [SONDA]

Grypa już zagląda [SONDA]
Data publikacji: 2018-10-11 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1907 355351

Grypa powoli daje znać o sobie. Od początku września tego roku w Zachodniopomorskiem odnotowano niemal 5,5 tysiąca zgłoszeń grypy i infekcji grypopodobnych. Na pewno żadnego takiego przypadku nie można lekceważyć. W ubiegłym sezonie, w naszym regionie, z powodu powikłań grypy zmarło 7 osób.

- W tym roku od początku września do 7 października zarejestrowaliśmy 5470 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne - mówi Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

To oczywiście jeszcze niewiele. Ale trzeba pamiętać, że sezon grypowy dopiero się rozkręca. Ten poprzedni pokazał, że może być długi i bardzo niebezpieczny. W jednym tygodniu rejestrowano nawet 9 tysięcy tego rodzaju infekcji.

- Od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zarejestrowaliśmy 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi - podaje Małgorzata Kapłan. - W tym okresie potwierdzono grypę badaniem laboratoryjnym łącznie u 880 osób. W wyniku zakażenia grypą zmarło 7 osób. Sezon grypowy 2017/2018 był dynamiczny i w tygodniowych sprawozdaniach rejestrowaliśmy nawet po 9 tysięcy osób.

Dlatego epidemiolodzy już teraz apelują o profilaktykę. Niezmiennie polecają szczepienia - to wciąż dobry czas na nie.

- Najlepszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia, dlatego warto pomyśleć o nich już teraz, przed szczytem zachorowań - podkreśla Małgorzata Kapłan. - Są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży; zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 r.ż, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia.

Niestety, szczepienia przeciwko grypie trzeba powtarzać co sezon. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy co roku Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie analiz próbek wirusów grypy aktualnie krążących w populacji (przekazywanych przez Krajowe Ośrodki ds. Grypy z ponad 140 krajów w tym Polski), ustala skład  szczepionki odrębnie dla półkuli północnej i dla południowej.

Każda osoba, u której wystąpią objawy grypy, powinna udać się do lekarza i stosować bezwzględnie do zaleceń lekarskich.

Wiele gmin w Zachodniopomorskiem oferuje bezpłatne szczepienia dla swoich mieszkańców po 65. roku życia (niektóre nawet dla mieszkańców po 60. roku życia). Warto o nie zapytać swojego lekarza rodzinnego.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

Czy w tym sezonie szczepisz się przeciwko grypie?

 

Komentarze

k.....k12
a pod propagandowym tekstem kolejny agitacyjny,* rewolucja w natarciu) o powrocie jakichś chorób, jakich sie pytam, nie znam w całym swoim życiu ani jednego przypadku zachorowania osoby starszej na jakąkolwiek chorobe zakażną wieku dzieciecego, a mimo to oni zamierzają szczepic całą populacje ludzką od urodzenia aż do śmierci, jak mówił dr Daniel Neides przewidują 140!!!!!!!!!!!!! szczepionek dla jednego człowieka na jego życie, to ja sie pytam ile tych adiuwantów wpakujecie w to umeczone, zestresowane ciało
2018-10-12 06:52:30
k......k12
Ludzie płacą podatki, poddają sie najrozmaitszym restrykcjom, prawu, nakazom i jeszcze zmusza sie ich do poddawania ingerencji w ich ciało, czyli nie mogą oni swobodnie nim dysponowac, to w takim razie państwo powinno karac ludzi za próby samobójstwa, bo przecież ich ciała należą do państwa, czyli, że człowiek nie należy do samego siebie. Napiszcie lepiej, że wszyscy na komende mają sie stawic pod grożbą kary na placu w kolejce do szczepienia, a opornych bedzie sie wyciągac z piwnic, kobiety w ciąży za włosy, pod grożbą odebrania dziecka po urodzeniu wystawiac za nimi listy gończe, cwiczyliście już pościg za brak szczepienia w Białogardzie
2018-10-12 00:23:53
Taka prawda
Grunt to propaganda szczepień, a zero odpowiedzialności za nop'y. Szczepienie kobiet w ciąży! kogoś po........lo. Grypę trzeba wylezec, wygrzać się.
2018-10-11 12:15:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie