czwartek, 21 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jest nas coraz mniej

Jest nas coraz mniej

Jest nas coraz mniej
Data publikacji: 2017-10-17 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Wywietleń: 3067 297067
Kurczy się liczba mieszkańców Zachodniopomorskiego. Urząd Statystyczny w Szczecinie opublikował właśnie najnowsze dane demograficzne za 2016 rok. Nie napawają optymizmem.
W ciągu roku ubyło ponad 2300 mieszkańców regionu. Choć rodzi się więcej dzieci, przyrost naturalny wciąż mamy na minusie. Ale są też „zielone wyspy” na mapie województwa, gdzie na świat przychodzi więcej osób, niż umiera.

Źle wyglądają prognozy demograficzne dla naszego regionu. Na koniec grudnia 2016 roku Zachodniopomorskie liczyło 1 mln 708 tys. 174 mieszkańców, z czego w miastach mieszkało 1 mln 170 tys. mieszkańców, a na wsiach niewiele ponad 538 tys. W porównaniu z 2015 rokiem w statystykach ubyło nam 2308 mieszkańców, w tym ponad tysiąc osób (dokładnie 1029) wyjechało za granicę.

Możemy tylko pozazdrościć województwu pomorskiemu. Tu rodzi się najwięcej dzieci w skali całego kraju. Tak zwany współczynnik dzietności wyniósł tu w 2016 r. 1,506, co oznacza, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15-49 lat) przypada 150 urodzonych dzieci. W Zachodniopomorskiem ten współczynnik jest niższy od średniej krajowej (1,357) i wyniósł 1,296. Które nasze powiaty są najbardziej „dzieciolubne”, a które najmniej?

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 17 października 2017 r.

(żan)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

M.Dem.
Do "k...k12". Pan moze miec racje w kwestii prawdy o tym zmniejszeniu liczby Polakow do 15 000 000. I we wlaczeniu Rosji (Zyrinowski) w ten problem. Sa bowiem plany ONZ na zmniejszenie liczby zycia na swiecie. Polakow ma ubyc okolo 18 mln. Ukraińcow jeszcze wiecej. Calosc liczby zycia zbednego na swiecie jest przerazajaca. Dla kogo zycie? Napewno zaglada tylko dla umyslowosci zagrazajacej ludzkosci i swiata, oblakanej mania zabijania (banderowcy, etc. zbrodnicza patologia w roznych narodowosciach)? ONZ powstala w czasie konczacym II wojne swiatowa, czasie wygranej dla polityki Stalina.
2017-10-18 13:58:58
@Marek
Kanapki na śniadanie ma też twoim dzieciom miasto robić? Jak chcesz dużo dostać od państwa, bo twoim zdaniem wychowanie własnych dzieci to dopust (wyrok) od Boga, to musisz płacić wysokie podatki, a to będzie oznaczać, że guzik na rękę dostaniesz. A apetyt masz niemały. 1000zł z 500+ to dla ciebie małe nic. Trzymaj się roszczeniowcu!
2017-10-18 12:53:57
Facet
Jak nie ma komu zapładfniać, to ja mogę pomóc
2017-10-18 07:10:49
do: eva
Nie mów o ilości kobiet, bo mężczyznom chodzi o jakość - nikt nie będzie się wiązał z jakąś paskudą.
2017-10-18 07:07:00
Benek
Zarobki i opieka panstwa nie maja nic wspolnego z dziecmi. Tam gdzie dochody sa nizsze - tam dzieci rodzi sie wiecej. Wine za maly przyrost ponosza mlodzi ludzie, ktorzy sami nie dorosli i juz chyba nigdy nie dorosna do dzieci. Sa wygodni i nie chca zabierac sobie czasu wychowaniem dzieci. Niestety, nie ma co liczyc na to , ze sytuacja u nas sie poprawi. A niech zaluja, bo na starosc dzieci i wnuki sa naprawde jedyna radoscia a nie samochody i telefony komorkowe.
2017-10-18 05:36:46
ja
tylko dlaczego szczecin to twierdza czerwonych i liberalow???
2017-10-18 00:07:41
Marek
Niestety majac sam 3ke dzieci widze ile to kosztuje i jakiej pomocu, a bardziej ile niepomocy udziela nasze miasto i kraj rodzicom i ich dzieciom. 500+ niech sobie w d... wsadza a niech dadza dzieciom miejsca w przedszkolach, szczepionki nowej generacji, dotacje lekow dla dzieci, niech zapewnia nieprzepelnione szkoly ktore maja zajecia na dwie zmiany, niech dadza dzieciom darmowa komunikacje miejska, niech to miasto i ten kraj zaczna byc naprawde pro rodzinne bo co teraz jest to tylko wielka sciema. Do tego aby ludzie mieli prace musza miec prace aby mozna bylo zadbac o rodzine i godnie zyc!!!! W Szczecinie gdzie kolwiek sie nie spyta o prace to propozycja 1600zl i jak ma sie to z srednia krajowa??? Jakin przemysl mamy w szczecinie??? tylko centra handlowe!!!
2017-10-17 21:57:20
k....k12
co za obłuda, po co te jeremiady, przecież o to wam chodzi, od kiedy pamiętam rządzący w tym kraju robili wszystko, żeby normalni ludzie nie mogli mieć dzieci, toż Żyrynowski narodowości prawniczej mówił, że Polaków powinno być 15 000 000 i powinni zajmować się obsługą turystów
2017-10-17 19:54:32
Nie może być inaczej,
jak Zachód, rękami Solidaruchów zlikwidował konkurencyjny przemysł, w tym stocznię i flotę liniową.
2017-10-17 18:47:12
MM
Jak wam źle -to wyjedzcie i nie narzekajcie. Co, dowodu osobistego nie macie?
2017-10-17 16:21:54
eva
Najsmutniejsze jest chyba to,że wyemigrowali przede wszystkim młodzi mężczyzni i jest nadmiar kobiet w wieku rozrodczym ,których nie ma komu zapłodnić i otoczyć opieką ją i potomstwo.
2017-10-17 16:18:28
Wszyscy uciekają za granicę
Przecież w tym kraju nie da się żyć
2017-10-17 16:08:39
Marta
Szczecin to tylko urzednicy, radni, polityce. Mają najwięcej dzieci pasozytując na publicznych pieniądzach pracyjąc na kilku etatach. Wieloetatowośc dla wybranych urzędnicy jak Krzystek, Geblewicz, politycy Arłukowicz z Reska, Nitras z Połczyna Zdroju dzietność poprawiają. To optymizm miasta, duma regionu.
2017-10-17 15:45:13
ob.
Niech wszyscy ubolewający nad tym faktem politycy ściągną tu do rozmnażania się przede wszystkim swoje dzieci , którym pomogli ustawić się w np. w stolicy i na Zachodzie.
2017-10-17 15:20:43