Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Dym na komary, mydło na mszyce

Data publikacji: 2017-06-05 07:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:42
Dym na komary, mydło na mszyce
 

Jest ich mnóstwo i dlatego są tak dokuczliwe. Warunki pogodowe im sprzyjają, rozmnażają się szybko, a my boleśnie to odczuwamy. Na ich ukąszenia szczególnie narażone są dzieci. Mieszkańcy Szczecina narzekają przede wszystkim na komary, które pojawiły się w masowych ilościach, gdy zrobiło się wyraźnie cieplej. I pytają: kiedy rozpocznie się akcja odkomarzania?

– Powinna się zacząć już niebawem, bo kończą się procedury wyłaniania wykonawcy. Wiadomo na pewno, że akcja zostanie przeprowadzona w czerwcu, a jak będzie taka potrzeba, to będzie ją można powtórzyć w sierpniu – informuje Dariusz Matejski, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska szczecińskiego magistratu.

Odkomarzaniem w tym roku zajmie się Zakład Usług Komunalnych, który zawiaduje terenami zielonymi w Szczecinie. Komary „wykurzane” będą przede wszystkim na cmentarzach, w miejskich parkach, kąpieliskach takich jak np. Dziewoklicz, Arkonka, nad Jeziorem Głębokim i innych terenach zielonych. Rzecz w tym, że nawet najbardziej skuteczna walka z komarami nie sprawi, że znikną całkowicie z miasta. Ale na pewno będą mniej dokuczliwe.

Środki używane do zwalczania komarów są również skuteczne w unieszkodliwianiu mszyc, które także pojawiły się w ostatnich dniach w dużych ilościach. Szczególnie w ogrodach przydomowych można je zwalczać bez użycia chemii. Wystarczy bowiem skorzystać z preparatów wykonanych na bazie szarego mydła, albo rozpuścić mydło w wodzie i opryskać miejsca ich występowania, by je oblepić, a tym samym unieszkodliwić.

Nie wszyscy wiedzą, że mszyce są także „hodowane” przez mrówki, które roznoszą je po ogrodach. Im więcej mrówek, tym więcej mszyc. Z informacji, które zebraliśmy, wynika, że w tym roku, a właściwie w ostatnich dniach, mszyce pojawiły się także na… bluszczu pospolitym, co wcześniej nie miało miejsca. Cóż, przyroda, nie zawsze działa według znanych nam reguł i dlatego potrafi zaskakiwać.

Warto też dodać, że komary, na które tak narzekamy, są naturze bardzo potrzebne. Choćby ptakom czy nietoperzom. Stanowią one ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowym. Jeżeli nam jednak mocno dokuczają, to warto wyposażyć się w odpowiednie preparaty do ich zwalczania, by robić sobie indywidualne odkomarzanie, bo to, które niebawem będzie przeprowadzane, nie może objąć całego miasta.

(mos)

Fot. Bartosz Turlejski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jt
2017-06-05 10:40:38
Zakład Usług Komunalnych? Oni strasznie się "wykazują" - kto im daje te wszystkie zlecenia których nie wykonują?
.
2017-06-05 08:13:47
Biały Jeleń :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ