Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Plaga komarów w mieście!

Data publikacji: 2017-07-23 17:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:45
Plaga komarów w mieście!
 

To było wiadome już od przynajmniej kilku tygodni. Otóż szczyt rozwoju komarów przesunął się w tym roku z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu na przełom czerwca i lipca. I już teraz boleśnie odczuwamy tego skutki, bo właśnie teraz z jaj wykluwa się ich najwięcej. Ciepłe i wilgotne lato im sprzyja. Stąd wręcz plaga komarów w Szczecinie.

Od kilku dni Czytelnicy naszej gazety uskarżają się na te dokuczliwe owady. Mnóstwo ich jest na Cmentarzu Centralnym, gdzie z powodu ich mnogości, trudno wręcz wykonać jakiekolwiek prace przy grobach bliskich. A przecież niedawno to miejsce było… odkomarzane. Podobnie jest w miejskich parkach, nad jeziorkami i zbiornikami wodnymi, a nawet na niewielkich skwerach i, rzecz jasna, także na innych cmentarzach. Jednym słowem – plaga.

Czy można jakoś jej zaradzić?

Już kilka tygodni temu w szczecińskim magistracie informowano nas, że odkomarzania nie da się przeprowadzać na terenie całego miasta, a tylko w jego wybranych punktach, takich jak np. cmentarz, parki i inne miejsca zielone. Podczas zabiegów giną dorosłe osobniki. Jaja, a przynajmniej ich część, mogą przetrwać i mogą się z nich wykluć kolejne pokolenia dokuczliwych owadów. A przypomnijmy, że rozwój od jaja do dorosłego owada twa u komara od 2 do 6 tygodni, w zależności od warunków, także pogodowych. Im chłodniej, tym trwa dłużej.

W naszym kraju żyje ok. 50 gatunków i odmian komarów. Krwią odżywiają się tylko samice i to one dają nam się przede wszystkim we znaki. Obecnie, mimo bardzo zmiennej pogody, jest ich mnóstwo, bo warunki wyjątkowo im sprzyjają. Jest raczej ciepło i wilgotno.

Odkomarzaniem zajmuje się Zakład Usług Komunalnych, który zawiaduje terenami zielonymi w Szczecinie. I w końcu czerwca przeprowadził on pierwszą tego lata walkę z komarami. To jednak stanowczo za mało, dlatego akcja może zostać niebawem powtórzona. Początkowo planowano ewentualną drugą turę w sierpniu, ale termin ten może być przyśpieszony. Rzecz w tym, że nawet najbardziej skuteczna walka z komarami nie sprawi, że znikną całkowicie z miasta…

Nasi Czytelnicy domagają się kolejnej akcji, bo z komarami spotykają się nie tylko w miejscach zielonych, ale także w swoich mieszkaniach. ZUK powinien jak najszybciej ją przeprowadzić.

(mos)

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jerzy
2017-07-24 16:44:55
Wysiekli komarożerców teraz płaczą. "Rzeź ptaków w Szczecinie: Zabili prawie 2 tys. jaskółek!", ale za to będzie nowy most..
Stefan
2017-07-24 12:06:19
Obrońców komarów propomuje ubrać się w kompielówki i iść do lasu i pokarmić te dziadostwo.
.
2017-07-24 09:20:43
Robert, genetycy powinni się zająć ludźmi z takim niedoborem inteligencji jak ty.
Robert
2017-07-24 07:25:39
Tył pieniędzy idzie w badania genetyczne, biotechnologiczne, a nie potrafimy sobie poradzić z komarami i kleszczami. Trzeba zmodyfikować im dna, tak aby same wyginęły z czasem. Inaczej się nie da, a ekoterroryści w obronie swoich chorych wizji doprowadzą do tego, że nie tylko do lasu nie będzie można wejść w obawie przed rozprzestrzeniajacymi się kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi, ale nawet pomału trudno z domu wyjść, bo komarów coraz więcej i coraz bardziej agresywne.
Nick
2017-07-23 22:28:41
do Matt - właśnie zauważyłem, że w tym roku w Szczecinie jest wyjątkowo mało jeżyków!. Być może to jest spowodowane zatruciem podtrutymi owadami, bądź brak owadów po ostatnim odkomarzaniu i giną z głodu.
Gość
2017-07-23 21:43:57
Nie histeryzujcie! Nie wymuszajcie akcji ODKOMARZANIE !! TO ZABIJA WSZYSTKIE OWADY To zbrodnia ekologiczna.
Matt
2017-07-23 21:15:27
Szkoda ze Krzystek jest na to za głupi, bo w parkach,na kapieliskach i nawet w centrum moznaby zasiedlic Jeżyki. Jeden taki ptak dziennie zjada po kilka tysiecy komarow,sa ich przysmakiem. Sa w swiecie miasta gdzie wlasnie w ten sposob sobie poradzona z komarami.
Gienio
2017-07-23 21:13:19
@ No cóż To ze komar gryzie nie znaczy ze jest gryzoniem, a wrecz przeciwnie - nie ma nic wspolnego z gryzoniem. Nauka nieiwle kosztuje i sprawdz czym sie rozni owad od gryzonia.
No cóż
2017-07-23 19:41:05
Taki w tym roku klimat a nie da się komarów wszystkich wytępić. Cieszmy się że malarii u nas nie ma i innych chorób przenoszonych przez te wredne gryzonie. .. jest to jednak pokarm innych zwierzątek 😂 A jak chwasty rosną dobrze i susza nam nie grozi - są i plusy!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ