Był w emocjonalnym kryzysie. Opuścił dom. SMS-ami żegnał się z matką. Od samobójstwa odwiódł go policjant z psem.
Tylko dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji st. sierż. Damiana Zawalskiego pewien życiowo zagubiony 25-latek wciąż żyje.
- Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie otrzymał sygnał o zaginionym, który do swej matki wysyłał SMS-y zapowiadające jego samobójstwo. Z przesłanych informacji wynikało, że ten 25-latek może znajdować się w rejonie torów kolejowych, pod jakimś wiaduktem. Akcję poszukiwawczą podjął przewodnik psa służbowego - st. sierż. Damian Zawalski wraz ze swym czworonożnym partnerem Spinem - przekazuje zespół ds. Komunikacji społecznej KMP w Szczecinie. - Podczas sprawdzenia terenów z taką właśnie infrastrukturą kolejową Spin podjął pracę węchową i doprowadził do wiaduktu znajdującego się w rejonie ul. Gdańskiej.
Mundurowy i jego czworonożny partner odnaleźli zaginionego. Młody mężczyzna jest już bezpieczny. Pod opieką medyczną. Przez pogotowie został zabrany do jednego ze szczecińskich szpitali.
KMP przekonuje: „Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające. Można zapobiec tragedii, wzywając pomoc. Jeśli widzisz, że ktoś z otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc. Udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie".
Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, dyżurującymi telefonicznie:
* 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu, w godz. 14-22,
* 116 111 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
* 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
- Jeżeli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się taka osoba. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas - zwraca uwagę KMP w Szczecinie. ©℗
(an)
Fot. KMP Szczecin