poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jaskółka głupotą przegoniona

Jaskółka głupotą przegoniona

Jaskółka głupotą przegoniona
Data publikacji: 2017-06-21 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:43
Wywietleń: 1800 271668

Z ornitologicznych danych jednoznacznie wynika, że populacja jaskółek wyraźnie się zmniejszyła. Wpływ na to miała między innymi interpretacja przepisów unijnych, które zrozumiano jako nakaz likwidacji jaskółczych gniazd w gospodarstwach wiejskich. Jaskółki dymówki oskarżono o przenoszenie chorób, co jak się później okazało, było błędem. Ale efekt tego widzimy w coraz mniejszej skali…

Jaskółki z miast są już od lat po prostu wypierane. Nikt nie robi tego celowo, ale kto by tam myślał o tym, że ocieplająca budynek gruba warstwa styropianu uniemożliwia zakładanie jaskółczych gniazd, bo brakuje na to po prostu miejsca? Nie ma się gdzie „podczepić”. Remonty, w tym wymiana okien czy dachów, także nie sprzyjają jaskółkom. W miastach jest ich na pewno mniej, ale we wsiach albo nawet na przedmieściach, gdzie są duże hale, niedokończone budowy, opuszczone budynki, jednak trochę więcej.

O jaskółkach wiemy niewiele. Rzadko kto zauważa różnicę między oknówką, dymówką a brzegówką. Większość z nas nie ma pojęcia o ich zwyczajach, odżywianiu i rozmnażaniu. Lubimy na nie patrzeć, gdy przecinają błyskawicznie powietrze. Są wspaniałymi, szybkimi i niezwykle zwinnymi ptaszkami. Sprawniejsze są chyba tylko jerzyki. Nawet świetnie polujące na mniejsze ptaki sokoły z najsprawniejszym wśród nich zabójcą, czyli kobuzem, mają problem z pochwyceniem jaskółek. To niezwykle rzadkie przypadki, choć oknówki, dymówki i brzegówki prawie cały czas znajdują się w powietrzu. Ich niezwykła szybkość i sprawność wymagają bowiem dużej ilości pożywienia, które stanowią przede wszystkim małe owady – ochotki, komary, małe muszki itp.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 czerwca 2017 r.

Tekst i fot. Marek Osajda

Komentarze

Ptaszory
Stworzenie chropowatej powierzchni tynku nad oknem w rogu okna umożliwi bezpieczne "podczepienie" gniazda, tak by nie spadło z pisklętami w przyszłości. Nałóżmy sobie tynk strukturalny, jeśli chcemy mieć jaskółeczki. Miłej pracy Ptaszoluby :) albo zażyczmy sobie takiego w spółdzielni przed remontem budynku. Pozdrawiam serdecznie.
2017-07-22 09:23:54
M.Dem.
Same przepisy może nie okazałyby się mniej straszne gdyby je prawidłowo zrozumieć próbowano. W pełnym kontekście przepisów o ochronie przyrody. Ale głupota, aby tylko coś zabić, jak pijany płota, chwyta się każdej najmniejszej nieścisłości sformułowań prawnych. To zresztą nie tylko głupota. To pasja ludzi gorszych od zwierząt.
2017-06-22 11:24:23
jaskółka
A bo to pierwsze przepisy unijne, które dalekie są od rozsądku?
2017-06-22 07:38:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie