Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wypłoszyli jaskółki. Nie ma na nich rady?

Data publikacji: 19 sierpnia 2016 r. 11:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Wypłoszyli jaskółki. Nie ma na nich rady?
Klif w Trzęsaczu to od wielu lat ulubione miejsce paralotniarzy.  

Nie przejmują się zakazami, a policja nie interweniuje. Mowa o paralotniarzach, którzy na dobre rozgościli się na klifie w Trzęsaczu.

„Zabrania się pod karą grzywny albo aresztu niszczenia siedlisk i gniazd oraz umyślnego płoszenia i niepokojenia, w szczególności: wykonywania startów z klifu i lotów w jego pobliżu przy użyciu paralotni itp. Zakazuje się zbliżania do krawędzi klifu w okresie lęgowym od 1 kwietnia do 30 września” – tablica tej treści wisi na klifie w Trzęsaczu, który od lat jest ulubionym miejscem startów lotniarzy z całej Polski i Niemiec.


Tupet paralotniarzy polega także na tym, że nie przejęli się tym, że miały tu gniazda jaskółki brzegówki, o czym ostrzega tablica. Ba, dwa metry za zakazem ustawili tzw. rękaw do pomiaru wiatru.

Przed wjazdem na klif stoi zardzewiały znak zakazu ruchu, a tuż pod nim ktoś powiesił tabliczkę „Nie dotyczy paralotniarzy”. Na terenie klifu parkują samochody, w tym auta campingowe, stoją namioty, a w krzakach jest pełno śmieci i butelek.

Jaskółek już dawno nie ma, a ich gniazda zasypał piach. Jerzy Jasicki, rybak z Rewala, trzykrotnie zgłaszał sprawę policji. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Kwiatkowski

Więcej w piątkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 19 sierpnia 2016 roku

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dekolt
2018-07-03 22:34:02
Znów jakiś kr.e.tyn wymyślił sobie problem. Paralotniarze swobodni/ nie piszę o napędowcach, bo ci robią hałas / latają w górach na klifach, na nizinach jak szybowce i nigdzie nie ma z tym problemu tylko w naszym kochanym kraju. W wielu miejscach wielkie drapieżniki razem z paralotniami szybują nad górami i nikt nikomu nie przeszkadza. Ptaki traktują szybujące skrzydła jak jeszcze jednego użytkownika przestrzeni i nawet czasem zaciekawione podlatują, żeby sobie popatrzeć. Wiem bo sam latam. Kiedyś na pułapie ok 2000 m szybowałem pod chmurą razem z bielikiem. Krążył chwilami kilka metrów ode mnie i tylko ciekawie się przyglądał. Szanowny pan rybak sam robi więcej szkody w ekosystemie ale przeszkadza mu latająca paralotnia. Może niech zadba o foki o stan wody a ptaki zawsze żyły w towarzystwie człowieka i same dadzą sobie radę. Paralotniarze na pewno nie niszczą ich gniazd bo z natury szanują tych, co też latają. Większość dba o miejsca, gdzie się lata i sami jeszcze przypilnują, żeby ptakom nie działa się krzywda.
Marcin
2018-01-08 12:15:55
Tutaj przykład jak się płoszy ptaki! Barbarzyństwo nieprawdopodobne! https://youtu.be/owiwCIhc0I0?t=27s
emeryt
2017-04-19 20:39:57
Moje spostrzeżenie jest takie: postawienie tej tablicy spowodowało, że dosyć duża ilość młodzieży po jej przeczytaniu kładzie się na krawędzi klifu i pcha swoje łapska w gniazda jaskółek, robi zdjęcia itp. Kiedyś miałem nieprzyjemność zwrócić takim młodocianym uwagę a reakcja była taka, że wstyd mi przytaczać słowa jakie padły. Co do samych jaskółek to myślę, że nawet czują się bezpieczniej w towarzystwie ludzi bo odstraszamy ich naturalnych wrogów. Większość paralotniarzy dba o ten teren i w sumie to normalni ludzie, którzy szanują przyrodę. Nie zauważyłem aby ptactwo bało się paralotni - lata z nimi jakby czerpało z tego przyjemność. Reasumując usunięcie tej tablicy przyniosłoby większy pożytek niż jej obecność.
FL
2017-04-19 17:42:45
Myślę, że bardziej chwytliwy byłby tytuł: "Paralotniarze skatowali jaskółki" Paralotnie latały tam na długo przed jaskółkami, potem z jakiegoś innego miejsca migrowały tam jaskółki i przez lata latały razem z nimi. Teraz jaskółki może znów przeniosły się dalej, ALE kto powiedział że zostały wypłoszone? Może zimno się przeciąga i przylecą później niż w zeszłych latach? Bo przecież i Pan Redaktor i Pan Rybak wiedzą, że one odlatują na zimę? ("Jaskółek już dawno nie ma, a ich gniazda zasypał piach") Zdjęcia brudu z pod klifu i insynuacje że to paralotniarze - zostawiam bez komentarza.
Kerim 04
2017-04-19 16:30:45
Jedno się ciśnie szczególne do tego rybaka z Rewala.Jak tak będzie bredził to za chwilę nie będzie miał komu tych ryb sprzedawać.Nie zakłada możliwość że jaskółki po prostu się przeniosły w spokojniejszy rejon ku uciesze wszystkich.
M.Dem.
2016-08-20 12:29:13
Nie paralotniarze, nie panie w bikini, dzieci nie tylko z plazowymi pilkami sa w zwiazku z masowym ubywaniem ptactwa w naszym rejonie. Rejon moglby byc pieknym wodno -ladowym parkiem narodowym. Ptactwo przecudne. Bylo. Nie jest. Zwyrodnialcow przybylo. Nic ich tak nie aktywizuje do zycia jak ptak (np.dzika kaczka), wyrzucony kociak czy cos innego na linii wzroku, w zasiegu nogi, etc. Bo on/ona/ono moze zamanifestowac wlasna wyzszosc wobec bezbronnego. A jak wyglada ten pokaz wyzszosci i sposobu, w jaki zwyciezyli? Gdzie jest upubliczniona definicja kryminologiczno - psychiatryczna w kwestii "kto tak morduje, kto tak sie zneca zanim zamorduje?" dla masowych zachowan w tlumie? Miroslawa Demianiec
Konrad
2016-08-19 13:10:08
Paralotniarze latają też z napędem i tych należy wykluczyć.
Glajt_OK!
2016-08-19 12:13:43
Nikt umyślnie nie niszczy gniazd jaskółek brzegówek ani ich nie płoszy! Idąc tym tropem należałoby w okresie od 1 kwietnia do 30 września zakazać korzystania z plaży wczasowiczom na długości klifu, gdyż ...rozbawione dzieci, kolorowe koce i parawany, grający w piłkę plażową, opalające się Panie w bikini, ... itd. SKUTECZNIE WYPŁOSZĄ JASKÓŁKI! Poza tym nie sądzę aby latający bez napędu paralotniarze tak bardzo hałasowali i straszyli ptaki! Miło popatrzeć na te kolorowe, wypełnione glajty.
@
2016-08-19 11:47:43
A gdzie są nieroby z SM. Tego nie widzą czy widzieć nie chcą. A może zbyt trudny temat ? Zakładanie blokad na koła łatwiejsze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA