wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Po raz kolejny zniszczono polski pomnik na Ukrainie

Po raz kolejny zniszczono polski pomnik na Ukrainie

Po raz kolejny zniszczono polski pomnik na Ukrainie
Data publikacji: 2017-03-15 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1461 222969

Na Ukrainie ponownie zniszczono wysadzony w styczniu i odnowiony pod koniec lutego pomnik Polaków pomordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. 

Według informacji PAP pomnik w Hucie Pieniackiej zniszczono mniej więcej w tym samym czasie, co pomnik Polaków zabitych w Podkamieniu oraz pomnik profesorów lwowskich. Zdewastowane zostały one w ostatni weekend.

Na krzyżu w Hucie Pieniackiej umieszczono wymalowaną czerwoną farbą swastykę, a pod nią wykonany czarną farbą herb Ukrainy – tryzub. Na stojących obok tablicach z nazwiskami ofiar zbrodni umieszczono napisy: „Smert Lacham” (Śmierć Lachom) i „Precz z Ukrainy (dalej określenie niecenzuralne-PAP)”. W pobliżu upamiętnienia znajduje się metalowa tablica ogłoszeniowa, na której wypisano: „SS Hałyczyna" (SS Galizien), „Sława Ukrainie”, „OUN-UPA” i namalowano tryzub.

PAP zadzwoniła w tej sprawie do Wołodymyra Adamca, wiceszefa administracji rejonowej (powiatowej) w Brodach, na której terenie znajduje się Huta Pieniacka.

– To ja odkryłem te zniszczenia. Kiedy byłem na cmentarzu w Podkamieniu, gdzie doszło do dewastacji polskiego pomnika, coś mnie tknęło, żeby pojechać do Huty. Zobaczyłem te napisy i poinformowałem o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Szkody zostały natychmiast usunięte – zaznaczył Adamec.

Pomnik w Hucie Pieniackiej po raz pierwszy został zdewastowany podczas ukraińskich świąt Bożego Narodzenia, około 8 stycznia. Jako pierwsze poinformowały o tym rosyjskie media społecznościowe. Śledztwo prowadzone przez ukraińską policję wykazało, że memoriał został wysadzony. Władze ukraińskie orzekły, że za incydentem stoi „strona trzecia”, dążąca do wywołania konfliktu historycznego między Polską i Ukrainą. Jako zleceniodawców wskazywano rosyjskie służby specjalne.

Wcześniej, po zdewastowaniu w styczniu pomnika w Hucie Pieniackiej, zdewastowano polski cmentarz wojenny w Bykowni pod Kijowem oraz obrzucono farbą polski konsulat we Lwowie.

(pap)

Na zdjęciu: Pozostałości po czerwonej farbie znalezione w pobliżu pomnika

Fot. EPA/MARKIIAN LYSEIKO 

Komentarze

Tolo
..przyjaciele z UPA. Wychowałem się wsród ofiar akcji Wisła, znam temat.
2017-03-16 17:30:57
bolo
do @ technika.... Przecież bracia "Mykoły" cały czas szukają "ruskich", nawet złapali "szpiega" jak chodziła po Kijowie i przez "komórę" wydawała rozkazy.....Poroszenko pokazywał blachy i paszporty, a ceparatyści celowali w kabinę pilota MH17, aby uniemożliwić lądowanie. - po prostu "gonią króliczka".
2017-03-16 09:54:28
Technika idzie naprzod...
Alibo w pewnych godzinach gdy to robia... wyslac nad Cmentarzen lub w tym miejscu "Drona"...! Czyzby USB wyszla juz "z wprawy"...??
2017-03-15 23:16:39
bolo
do @ szkoda słów......gdyby zamontowali kamery bracia "Mykoły" to okazało by sią iż sprawcami nie są ci, którzy deptali Ciebie w Moskwie (nazwy miast i narodowości ja piszę "dużą")..... To tylko podobna SPEKULACJA do Twojej.
2017-03-15 18:45:12
szkoda słów
przecież można gdzieś zamontować kamery, jak się rozzuchwalili pewnie będzie kolejny raz- to mściwy naród, pracowałam w moskwie i wielokrotnie byłam poszturchiwana, deptana, popychana -celowo, - przez mężczyzn, bo jak mi jeden wyjaśnił jestem podobna do azjatki, chociaż nie mam z nimi nic wspólnego ani ze ścianą wschodnią, dopiero jak odezwałam się po polsku szybko uciekali, ale kolejny znów zaczynał
2017-03-15 16:15:32
Ciekawe
Ciekawe kto robi ??? Chyba "KRASNOLUDKI" ci polscy przyjaciele ze wschodu!
2017-03-15 14:31:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy