Czwartek 02 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Jak Wam się podoba? [GALERIA]

Data publikacji: 2015-12-11 20:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:37
Jak Wam się podoba?
 

Pomysłów na przemianę amfiteatru szczecińskiego w Parku Kasprowicza architekci pokazali wiele. Nie brakowało tych radykalnych, rewolucyjnych i tyleż – wedle oceniających jurorów konkursu SARP na koncepcję modernizacji – kontrowersyjnych.  

Mało znana na rynku polskim, ale renomowana w realizacjach na Wyspach Brytyjskich, w innych krajach Europy i nie tylko,  londyńska firma Flanagan Lawrence wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Pierwsza nagroda dla Brytyjczyków oznacza, że to jej przypadnie teraz zamówienie z wolnej ręki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji amfiteatru.

Zwycięska koncepcja brytyjskiego zespołu przewiduje budowę zadaszenia w kształcie przypominającym wygiętą parabolę aż do poziomu najwyższego tarasu, a z lotu ptaka dla odmiany wijącego się do pobliskiej Rusałki węża. Przy zachowaniu jego dotychczasowego charakterystycznego elementu, czyli betonowego łuku. Ma być białą rzeźbą wśród zieleni. U innych przywodzi mnie estetyczne skojarzenia. 

Inwestycja, która w założeniu ma go uatrakcyjnić i uczynić bardziej funkcjonalnym, spełniającym  współczesne standardy, ma się zmieścić w zakładanym przez władze miasta budżecie do 12 mln zł. Czy tak będzie, czas pokaże. Realizacja nie wcześniej niż w 2017 roku.

 Konkurs był realizacyjny, otwarty, dwuetapowy. Do I etapu wpłynęło 16 prac konkursowych, spośród  których do II etapu sąd konkursowy zakwalifikował 5 prac. Do II etapu wpłynęło 5 prac konkursowych.

 Przyznając 1 miejsce koncepcji zaprezentowanej przez firmę Flanagan  Lawrence, z nagrodą w kwocie 28 tys. zł i zaproszeniem do negocjacji w postępowaniu o udzielenia zamówienia z wolnej ręki na wykonanie praca projektowych, jury tak uzasadniło swój werdykt:

 „Praca otrzymała nagrodę za świadomą co do konstrukcji i wymagań użytkowych budowlę, która z jednej skalę, kształt oraz materiał będzie właściwie funkcjonowało. W istniejącej przestrzeni parkowej, a z drugiej (z tych samych powodów) daje szansę na wyjątkową jakość zarówno jako część założenia ogrodu miejskiego, jak i niezależny obiekt na jego tle. Sąd konkursowy zaleca wprowadzenie do projektu zmian, które w jego woli i opinii nie powinny  - co do istoty - zmieniać go, lecz pozostawać w pełni spójnej formie.”

Drugie miejsce przypadło koncepcji architektów z Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ( z nagrodą 17 tys.zł), a trzecie – biuru projektowemu Orłowski i Szymański Architekci (nagroda 12 tys. zł). Pozostałe dwie koncepcje uhonorowane zostały wróżnienianiami z nagrodami po 5 tys. zł i otrzymały je: Bielenis Architektura Sp. z o.o. i S.Lab Architektura Tomasz Sachanowicz oraz pracownia Sławomir Wunsch Projekt. 

A oto co zaproponowali jako alternatywę dla istniejącego stanu nie tylko zwycięzcy z Londynu, ale także inni uczestnicy konkursu, w tym architekci i projektanci z rodowodem szczecińskim. I nie tylko laureaci. ©℗

Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Galeria...
2015-12-12 09:41:53
...handlowa...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA