środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak Wam się podoba?

Jak Wam się podoba? [GALERIA]

Jak Wam się podoba?
Data publikacji: 2015-12-11 20:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 644 51693

Pomysłów na przemianę amfiteatru szczecińskiego w Parku Kasprowicza architekci pokazali wiele. Nie brakowało tych radykalnych, rewolucyjnych i tyleż – wedle oceniających jurorów konkursu SARP na koncepcję modernizacji – kontrowersyjnych.  

Mało znana na rynku polskim, ale renomowana w realizacjach na Wyspach Brytyjskich, w innych krajach Europy i nie tylko,  londyńska firma Flanagan Lawrence wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Pierwsza nagroda dla Brytyjczyków oznacza, że to jej przypadnie teraz zamówienie z wolnej ręki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji amfiteatru.

Zwycięska koncepcja brytyjskiego zespołu przewiduje budowę zadaszenia w kształcie przypominającym wygiętą parabolę aż do poziomu najwyższego tarasu, a z lotu ptaka dla odmiany wijącego się do pobliskiej Rusałki węża. Przy zachowaniu jego dotychczasowego charakterystycznego elementu, czyli betonowego łuku. Ma być białą rzeźbą wśród zieleni. U innych przywodzi mnie estetyczne skojarzenia. 

Inwestycja, która w założeniu ma go uatrakcyjnić i uczynić bardziej funkcjonalnym, spełniającym  współczesne standardy, ma się zmieścić w zakładanym przez władze miasta budżecie do 12 mln zł. Czy tak będzie, czas pokaże. Realizacja nie wcześniej niż w 2017 roku.

 Konkurs był realizacyjny, otwarty, dwuetapowy. Do I etapu wpłynęło 16 prac konkursowych, spośród  których do II etapu sąd konkursowy zakwalifikował 5 prac. Do II etapu wpłynęło 5 prac konkursowych.

 Przyznając 1 miejsce koncepcji zaprezentowanej przez firmę Flanagan  Lawrence, z nagrodą w kwocie 28 tys. zł i zaproszeniem do negocjacji w postępowaniu o udzielenia zamówienia z wolnej ręki na wykonanie praca projektowych, jury tak uzasadniło swój werdykt:

 „Praca otrzymała nagrodę za świadomą co do konstrukcji i wymagań użytkowych budowlę, która z jednej skalę, kształt oraz materiał będzie właściwie funkcjonowało. W istniejącej przestrzeni parkowej, a z drugiej (z tych samych powodów) daje szansę na wyjątkową jakość zarówno jako część założenia ogrodu miejskiego, jak i niezależny obiekt na jego tle. Sąd konkursowy zaleca wprowadzenie do projektu zmian, które w jego woli i opinii nie powinny  - co do istoty - zmieniać go, lecz pozostawać w pełni spójnej formie.”

Drugie miejsce przypadło koncepcji architektów z Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ( z nagrodą 17 tys.zł), a trzecie – biuru projektowemu Orłowski i Szymański Architekci (nagroda 12 tys. zł). Pozostałe dwie koncepcje uhonorowane zostały wróżnienianiami z nagrodami po 5 tys. zł i otrzymały je: Bielenis Architektura Sp. z o.o. i S.Lab Architektura Tomasz Sachanowicz oraz pracownia Sławomir Wunsch Projekt. 

A oto co zaproponowali jako alternatywę dla istniejącego stanu nie tylko zwycięzcy z Londynu, ale także inni uczestnicy konkursu, w tym architekci i projektanci z rodowodem szczecińskim. I nie tylko laureaci. ©℗

Mirosław WINCONEK

Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba? Jak Wam się podoba?

Komentarze

Galeria...
...handlowa...
2015-12-12 09:41:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie