Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jak uzdrowić psychikę dzieci

Data publikacji: 05 marca 2020 r. 20:30
Ostatnia aktualizacja: 07 marca 2020 r. 12:40
Jak uzdrowić psychikę dzieci
 

Rośnie liczba zaburzeń psychicznych wśród Polaków. Ze statystyk wynika, że co czwarty z nas ma takie problemy. W grupie tej są także dzieci i młodzież. Dziś co dziesiąta osoba w naszym społeczeństwie potrzebuje pomocy psychiatrycznej. Tymczasem czeka się na nią od roku do dwóch. Ministerstwa Edukacji i Zdrowia chcą ten problem rozwiązać.

– Jeszcze kilka lat temu do szpitali psychiatrycznych trafiali pacjenci głównie z chorobami o podłożu biologicznym, jak: schizofrenia, depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa. Obecnie coraz więcej jest przypadków pacjentów z zaburzeniami osobowości i zachowania. Często są one wywołane nieprawidłowymi wzorcami emocjonalnymi – mówił dr Artur Reginia z Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podczas niedawnego spotkania w Akademii Skutecznego Rodzica Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie.

Choroby psychiczne stają się coraz poważniejszym problemem. Na depresję cierpi 10 proc. Polaków, na bezsenność 7 proc., a 4 proc. jest dotkniętych uzależnieniami. Przynajmniej raz w życiu 25 proc. Polaków miało zaburzenia psychiczne. W Szczecinie czas oczekiwania na psychoterapię wynosi 1-2 lata. Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w szpitalu w Zdrojach stale jest przepełniony, a pierwszeństwo przyjęć mają pacjenci, którzy przeszli próbę samobójczą. Problemy zaburzeń psychicznych dotykają coraz młodszych pacjentów. Zdaniem specjalistów ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, gdyż leczenie 15-latka, który ma utrwalone zaburzenia, jest dużo trudniejsze niż 13-latka w początkowej fazie choroby. Jak podkreśla dr Artur Reginia, przeżycia z okresu dzieciństwa mają zaś fundamentalne znaczenie w kształtowaniu się zachowań dorosłego człowieka.

Rodzice przyznają, że chcieliby, aby ich dzieckiem, które ma zaburzenia psychiczne, zajęła się szkoła. Często sądzą, że w leczeniu tych chorób wystarczy podanie dziecku leku, aby sytuacja wróciła do normy. Zdaniem szczecińskiego psychiatry przy zaburzeniach zachowania i osobowości niezbędna jest psychoterapia, w której powinna uczestniczyć cała rodzina, gdyż problemy dziecka nie istnieją w oderwaniu od niej.

Niedawno Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło współpracę z Ministerstwem Zdrowia w celu opracowania nowych rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Założenie jest takie, aby w każdym powiecie powstał ośrodek opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma on stanowić pierwszy poziom wsparcia dla osób doświadczających najczęstszych zaburzeń psychicznych. Obejmie te osoby, w przypadku których zwykle nie jest konieczna pogłębiona diagnoza lekarska i farmakoterapia. Zgodnie z założeniami obu resortów ośrodki te mają służyć zmniejszeniu liczby pacjentów korzystających z konsultacji psychiatrycznych i hospitalizacji. Mają one działać, opierając się na współpracy ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej wraz ze środowiskiem szkolnym.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako jeden z priorytetów w tym roku szkolnym wymienia edukację dotyczącą zdrowia. Jednym z założeń obecnego rządu było utworzenie gabinetów stomatologicznych w każdej szkole. Jednak zdaniem Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, uniemożliwia to ustawa w obecnym kształcie, a potwierdzają liczby – w Szczecinie na działających ok. 100 miejskich szkół jedynie kilkanaście realizuje opiekę stomatologiczną nad uczniami. Jak zostanie zorganizowana pomoc w zakresie zdrowia psychicznego? Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że ośrodki pierwszego stopnia będą zobowiązane do nawiązania formalnej umowy o współpracy z placówkami oświatowymi. Ma to umożliwić m.in. wymianę informacji o uczniach oraz prowadzenie obserwacji i zajęć edukacyjnych w szkołach, lecz wsparcie dzieciom ma być udzielane we współpracy z ich rodzicami. Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Szczecinie znajduje się informacja o planowanym podjęciu tych działań. Kuratorium zachęca wszystkie placówki oświaty do podpisywania umów dotyczących współpracy z ośrodkami opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

KiciaQ
2020-03-07 12:30:23
Najlepiej by było okazywać dziecku miłość w domu i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko załóżmy ma złą ocene i będzie się bało wrócić do własnego domu, a tak nie powinno być. Rodzice zamiast krzyczeć na dziecko jeśli chodzi o słabe oceny w szkole, powinni je wspierać bo to nie normalne żeby dziecko bało sie własnych rodziców. A krzyki i kłótnia nic nie pomogą. Dziecko może mieć depresje i różne takie objawy tej choroby. Nie powinniśmy zwlekać bo "może mu to przejdzie" nie powinniśmy też lekceważyć ani ignorować dziecka tylko okazać mu zrozumienie.
Mama
2020-03-07 09:19:55
Wzorce domowe, edukacja rodziców (jeśli się jej poddadzą), ograniczenie używania telefonów (przynajmniej w szkole) i miłość w domu, jak najwięcej jej, kary adekwatne do występków nie w złości. Ale i tak nic z tego nie będzie globalnie, bo nadeszły złe czasy, które doprowadzą do zniszczenia obecnej cywilizacji.
"Religia to wyzysk"
2020-03-07 00:22:38
1. Wyprowadzić religię ze szkół 2. Wprowadzić lekcje wychowania sexualnego i lekcje podstaw terapii dla dzieci 3. Wprowadzić lekcje świeckiego światopoglądu do szkół podstawowych i średnich tłumaczące rolę religii jako źródło ucisku człowieka 4. Zrównanie wszyskich religii wobec prawa i ustawowe ograniczenie ich wpływu na nieletnich W czasach gdy było PRL zwalczane przez Watykan, księża konfidenci służby bezpieczeństwa popierali państwo. Było wydawnictwo katolickie prowadzone przez katolka agenta służby bezpieczeństwa Pax. Te czasy pokazują dwulicowość Watykanu. == I gdy religia była kontrolowana przez Partię nie było epidemii chorób psychicznych. Błędne nauki o roli człowieka głoszone przez Kościół wynaturzją wolność i prawa człowieka i stąd świat zwariował a dzieci stają się złe, czego nie ma w Chinach teraz.
Ewa A.
2020-03-06 18:37:14
Bardziej interesować się dziećmi, co robią z kim się żądają, itp, oraz szybko reagować na skalowanie przez ruwiesnikow, w szkole, co jest już nagminne, to Ofiary powinny szybko dostać wsparcie, przez odpowiednie służby, nie agresor jak to często ma miejsce, dyrektorzy szkół, nie zamiatac takich spraw pod dywan, jak sp. 68 szczecin, i pomawiac dziecko ptzesladowane na jej terenie, i co trwa do chwili obecnej, już grożą jawnie że zabiją, że to nekanie, nic dziwnego jak w tym siedzi były celnik i jego koledzy i kilka innych osób, ile dzieci ma cierpieć przez bezmyslnosc dorosłych, marionetek w rękach innych, nieważne jak, ważne żeby było na ich, potem to nie my, to oni, więcej terapi, i przede wszystkim krótszy czas oczekiwania, i niech prześladowcą płaci za leczenie, może czegoś się nauczy, naglasniac jeszcze raz, nietylko moje dziecko ucierpiał i nadal trwa to, co jakiś czas słychać że inne dzieci mają podobnie, a tyle frazesow się muwi że dzieci to nasza przyszłość, tylko muwi, wszędzie, hipokryzji, a tak więcej empatii, wczujmy się w rolę tej drugiej osoby, polecam dla dzieci od małego, u nas w domu zadziałało, jak postawilam syna, co byś zrobił na miejscu tej osoby, warto rozmawiać z dziećmi, nie tylko nakazy, zakazy, lecz, słuchać i obserwować. W razie czego zapraszam do grupy wredni sąsiedzi stalking, prześladowanie w szkole podstawowej i dalej, na fb
ON
2020-03-06 14:56:35
lekarstwo jest jedno - Eucharystia
felczer
2020-03-06 11:51:39
"Okrągły stół" to pacaneum na wszystko. Najpierw trzeba zrobić inwentaryzację młodocianych poyeboof w zachpomie i przydzielić im kapelana.
kolib
2020-03-06 08:56:58
Hartować!
Pakulski C.
2020-03-05 21:56:58
Zapraszam do przeczytania tekstu o tym co możemy zrobić dla psychiatrii dzieci i młodzieży w naszym regionie. Link do tekstu podaję poniżej. Link kieruje do aktualnie tworzonej strony nowego, również w trakcie organizacji Stowarzyszenia. https://placsolidarnosci.pl/index.php/2020/03/03/psychiatria-dziecieca-mamy-pomysl/ Propozycja poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży w całym województwie zachodniopomorskim została opracowana przez Wiosnę RB jeszcze w ubiegłym roku. Od kilku miesięcy staramy się zainteresować projektem osoby w regionie ważne. Od dawna chcemy zorganizować "okrągły stół" w sprawie zachodniopomorskiej psychiatrii dziecięcej. To bardzo trudne zadanie. Projekt do przeczytania którego zachęcam przekazaliśmy Komisji Zdrowia Sejmiku Wojewódzkiego. Czekamy na decyzję co dalej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA