We wtorek 21 lutego był Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Szczecińscy cicerone do wspólnych jego obchodów zapraszają w niedzielę. Z okazji swojego święta przygotowali dla mieszkańców i turystów tuzin ciekawych tras.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony w 1989 r. i przypada na 21 lutego. Jego ideą jest nieodpłatne oprowadzanie lokalnej społeczności w jej języku i po jej terenie. Ma pokazać pracę przewodnika mieszkańcom i władzom, a także uświadomić jego rolę w obsłudze turystów, a szczególnie w tworzeniu wizerunku miasta czy regionu. Na świecie jest obchodzony od 1990 r., zaś w Polsce po raz pierwszy odbył się 7 lat później. W Szczecinie zorganizowano go dopiero w 2013 r. Inicjatywa Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników okazała się strzałem w dziesiątkę - co rok przyciąga tłumy !
Zapewne tak też będzie na V Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego. W najbliższą niedzielę członkowie Stowarzyszenia poprowadzą mieszkańców i turystów pod hasłem „Szczecin wczoraj i dziś".
- Z okazji swojego święta chcemy się podzielić pasją do miasta, pokazać jego historię, przypomnieć o starych, zapomnianych dziejach - mówi Maciej Dobromilski, prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników. - Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 11 na placu Orła Białego, a zakończy koncertem organowym w bazylice archikatedralnej św. Jakuba o 14.
Miejscy przewodnicy przygotowali dwanaście tras, m.in. „Kolej Szczecińska",„Cuda na fasadach" „Historyczny tramwaj" i „Cukier lukier" dla najmłodszych. Podczas spaceru będzie też można zwiedzić ciekawe wnętrza, np. planetarium Akademii Morskiej, Teatr Kameralny. Ze względu na ograniczoną możliwość wstępu do niektórych budynków, wejście do nich będzie limitowane. Przed rozpoczęciem niedzielnego wydarzenia - od godz.10.30 - na pl. Orła Białego będą wydawane bezpłatne bilety.
Więcej szczegółów V MDPT podamy w magazynowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego".
(mag)
NZ.: Jedną z atrakcji zeszłorocznego Dnia Przewodnika Turystycznego były widoki z Tarasu Książęcego szczecińskiego zamku.
Fot. Robert Stachnik