Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Święto Niepodległości w szczecińskim Dąbiu [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 11 listopada 2016 r. 11:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Święto Niepodległości w szczecińskim Dąbiu
 

Mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dąbiu rozpoczęły się piątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana przy ul. Portowej. Z ich udziałem po mszy wierni i mieszkańcy przeszli w marszu na pobliski plac przy ul. Emilii Gierczak, gdzie rozpoczęła się manifestacja patriotyczna.

To już trzecie takie spotkanie, którego głównym punktem i w tym roku było czytanie poezji. Wiersze polskich poetów recytowali uczniowie i nauczyciele ZS nr 2 i. Władysława Orkana: Wiktoria Gajos, Sylwia Kęs, Karolina Przygoda, Weronika Czaplińska, Klaudia Komarowska, Katarzyna Gumińska, Katarzyna Flisiak, Jagoda Wasiulewska, Agnieszka Burdzoń, Aleksandra Wierzbicka, Aleksandra Kień, Agata Sobecka, Weronika Laszczyk i Robert Szalewicz.

Zgromadzeni na placu przed pomnikiem "Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia" u zbiegu ulic Emilii Gierczak, Józefa Mianowskiego i Ustki mieli okazję posłuchać wierszy m.in.: Adama, Asnyka, Antoniego Słonimskiego, Wisławy Szymborskiej, Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Żuławskiego, Jana Kasprowicza, Cypriana Kamila Norwida, Władysława Bełzy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Andrzeja Kołakowskiego, Zbigniewa Herberta, Artura Oppmana. Wspólne czytanie wierszy przeplatały pieśni w wykonaniu Kornelii Korczyńskiej i Meriem Olszewskiej. 

Dąbskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyły Apel Poległych i poczęstunek, na który do gmachu szkoły zaprosili mieszkańców wspólnie jej uczniowie i nauczyciele. 

(MIR)

Zdjęcia: Mirosław WINCONEK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bobo
2016-11-11 14:58:12
w tym "szczecińskie" jest właśnie cały problem Dąbia!!!
Adam
2016-11-11 13:59:06
To jakaś debilna maniera pisać "szczecińskie Dąbie" zamiast po prostu Szczecin Dąbie. W Szczecinie jest jakieś inne Dąbie?...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA