sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania

Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania

Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania
Data publikacji: 2019-06-27 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Wywietleń: 1188 399491

Pierwsi seniorzy wprowadzili się pod koniec maja do nowych, tzw. wspomaganych mieszkań w ramach programu "Dom dla seniora". Najstarsza mieszkanka bloku przy ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 45 ma 84 lata.

W budynku znajduje się 12 mieszkań jednopokojowych i 3 dwupokojowe. Każdy lokal posiada komórkę lokatorską, a seniorzy mogą korzystać z windy. Z myślą o nich budynek został zaprojektowany bez barier architektonicznych. Na półpiętrze znajduje się także część z siedzeniami, stolikiem i wyjściem na taras. Dużo przestrzeni wspólnych zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pogłębiania więzi sąsiedzkich.

- Jestem po prostu szczęśliwy. Wcześniej nie miałem możliwości wynajmu takiego mieszkania - mówi pan Andrzej, lokator kawalerki o powierzchni ponad 30 mkw. - Do Szczecina przyjechałem z Rzeszowa jakieś sześć lat temu. Uciekłem, ponieważ po prostu mi się tam nie podobało. A w Szczecinie bardzo mi się podoba. Chodzę na różne imprezy dla seniorów, np. na Różankę, czy koncerty jazzowe w 13 Muzach. W mieście mam paru przyjaciół.

Za wynajem obowiązuje czynsz komunalny. Obecnie stawka wynosi 10,66 zł za metr kwadratowy. Seniorzy za ciepłą wodę i ogrzewanie płacą bezpośrednio Szczecińskiej Energetyce Cieplnej, a za zimną wodę Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji. Wnętrze kwartału jest stale monitorowane, a w mieszkaniach seniorów zainstalowane są systemy opieki domowej.

- To nie są seniorzy, którzy kwalifikują się do mieszkań socjalnych. To grupa osób ciut bardziej zamożnych, ale jednocześnie takich które nie dadzą sobie rady na wolnym rynku - zaznaczyła Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Planujemy także atrakcyjne i nowatorskie rozwiązanie dla seniorów. Na dachu jednego z tych budynków planujemy zrobienie strefy odpoczynku. Lokatorzy będą mogli się tam dostać windą. Na dole powstaną ogrody społeczne, gdzie każdy będzie mógł usiąść i odpocząć.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, przyznał że takich mieszkań dla seniorów powinno być w Szczecinie kilkaset. - Na razie mamy kilkadziesiąt, ale kolejne są już projektowane - zapowiedział.

Projektowanych jest 15 lokali przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 5 (zakończenie inwestycji do 2024 roku) oraz 18 lokali przy ulicy Bolesława Śmiałego 34 (do 2023 roku).

Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: Jak stwierdził Piotr Krzystek,  takich mieszkań dla seniorów powinno być w Szczecinie kilkaset.

Fot. Ryszard Pakieser

Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania Jak mieszkają seniorzy? Pokazali wspomagane mieszkania

Komentarze

@ Alicja
kryterium nie jest pochodzenie , ani przynależność kościelno partyjna proszę zapoznać się z ustawą o pomocy społecznej , a najlepiej policzyć do 10 zanim zacznie się stawiać zarzuty i coś bredzić na forum.
2019-06-28 17:24:57
@pelna realizacja potrzeb...
I Jas nie doczytal...(bo gdyby doczytal - to moze by zrozumial:).
2019-06-28 12:18:44
Pełna Realizacja Potrzeb Mieszkańców
Wniosek prosty w Szczecinie jest tylko 18 seniorów i ani jednego więcej
2019-06-28 11:20:50
@pytanie
Nie wiem.I malo mnie to obchodzi.Jak i to-(wyprzedzajac nastepne pytanie)-czy chodza w niedziele do kosciola,czy ogladaja tv1,czy tvn,czy ich wnuk szedl w marszu "za zyciem",czy w paradzie rownosci
2019-06-28 08:03:08
Alicja
Czy już na prawdę nie ma w Szczecinie seniorów, którzy mieszkają w tym mieście minimum od 1945 r.? Dlaczego rozdajemy mieszkania "uciekinierom" z innych miast, którym się po prostu u siebie nie podobało? Przecież ten człowiek nic dla Szczecina w swoim życiu nie zrobił i przyjechał, a w zasadzie jak sam mówi uciekł, tu dopiero 6 lat temu, czyli pewnie już jako emeryt. Panie Krzystek czy na prawdę już nad niczym pan nie panujesz, no chyba, że coś jest na rzeczy, bo aż się nie chce wierzyć w to o czym się czyta.
2019-06-28 07:10:04
Pytanie... do Link-a
A wiesz jakie wowczas wykonywali Zawody... i do jakiej Parti wowczas nalezeli...??? Bo to tez musi byc i dzis... w Stsetsinie bardzo wazne !!
2019-06-27 23:23:51
Link
Dobrze wiedziec,ze w Szczecinie zauwazaja seniorow.
2019-06-27 22:39:59
Ciut bardziej zamozni...
Hmm, a jak "szerokie trzeba miec plecy"... by sie tam zalapac ?? A Medale i Odznaczenia za "Ucieczke przed Niemcami" tez sie licza ??
2019-06-27 22:25:06
Seniorzy z rodzinami
Brawo dla MOPR i wszystkich , którzy działają na rzecz seniorów.
2019-06-27 19:48:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie