Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Jak mięso zabija Ziemię? [GALERIA]

Data publikacji: 2018-04-21 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 17:35
Jak mięso zabija Ziemię?
Jak mięso zabija Ziemię? To pytanie i jednocześnie hasło sobotniej pikiety, zorganizowanej przez Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA! w Szczecinie. Fot. Mirosław WINCONEK  

To pytanie i jednocześnie hasło sobotniej pikiety, zorganizowanej przez Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA! w Szczecinie. Na pl. Rodła stanęły czarne wiadra o pojemności w sumie 2,3 tysiąca litrów. To dla zobrazowania ilości utraconej wody, jaką pochłania produkcja zaledwie jednego hamburgera. Miało to zwrócić uwagę przechodniów na nieznane fakty związane z przemysłowym chowem zwierząt. Nie tylko z cierpieniem i bólem „naszych braci mniejszych", ale również katastrofalnym wpływem na środowisko, a w konsekwencji także na stan zdrowia nas wszystkich.

- Trzeba zmieniać świadomość, złe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe ludzi. Nie można tego zrobić bez edukacji. Stąd nasza obecność na pl. Rodła i akcja, która ma zwrócić uwagę przechodniów, z czym naprawdę wiąże się przemysłowa hodowla zwierząt - mówił Marcin Szkolnicki z BASTA!

Fakty są m.in. takie: „Co roku zabijanych jest ponad 60 miliardów zwierząt lądowych podstawowych gatunków. Co godzinę na Ziemi zabija się ponad 6 milionów zwierząt dla ich mięsa. Na świecie hoduje się 70 miliardów zwierząt na mięso, mleko, jaja. Hodowla trzody, bydła i kur odpowiada za zużycie do 33 procent zasobów wodnych na świecie. Każdego roku zwierzęta hodowlane produkują 13 miliardów ton odchodów, czego skutkiem jest większa emisja gazów cieplarnianych niż wszystkie formy transportu na ziemi razem wzięte. Natomiast odchody składowane w zbiornikach na fermach są źródłem około 400 szkodliwych substancji, które wnikają w glebę, parują do powietrza, spływają do wód, rzek i jezior".

- Produkcja jednego hamburgera - cały cykl od hodowli, przez rzeźnię, po kawał mięsa na bułce - wywołuje emisję szkodliwych substancji porównywalną z obciążeniem dla środowiska spowodowanym przez 3-tygodniową jazdę samochodem osobowym średniej klasy - dodawała Paulina Goch z BASTA! - Przemysłowy chów odpowiada za 91 proc. wylesienia Amazonii, za 45 proc. metanu oraz 65 proc. azotu rocznie wydzielanych do atmosfery. Gdyby ludzie zaprzestali jedzenia mięsa, to do 2050 roku udałoby się ocalić niemal 8 milionów ludzi cierpiących z głodu i braku wody, co jest następstwem przeznaczania upraw i wyjaławiania gleby pod przemysłową produkcję mięsa.

To tylko niektóre z danych, jakimi liderzy BASTA! starali się przekonać szczecinian do wybrania humanitarnej alternatywy dla tradycyjnej polskiej kuchni, ociekającej zwierzęcym tłuszczem i cierpieniem. Do wegetarianizmu i weganizmu jako zdrowego stylu żywienia życia w szacunku dla natury oraz przyjaznego środowisku. Przyczynkiem dla sobotniej akcji na pl. Rodła był Dzień Ziemi. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan
2020-03-28 17:18:04
Komentarze troglodytów, dla których cierpienie, ból, strach i śmierć istot bardzo do nas podobnych jest niczym. Wasze argumenty są tak słabe i oderwane od rzeczywistości, że budzą politowanie, ale i przerażają. Nawet gdyby człowiek był największym mięsożercą (a co najwyżej jest słabym polifagiem) to przy tak licznej populacji musi z mięsa zrezygnować bo po prostu nie przetrwa. To co dzieje się teraz (wirus) też ma ścisły związek z upodobaniem człowieka dla mięsa.
moja opinia
2019-06-04 18:27:54
Na wyhodowanie roslin dla tak szerokiej grupy niejedzacych miesa potrzeba o wiele wiecej zasobow niz przy hodowli zwierzat. Rosliny potrzebuja o wiele wiecej opryskow i ulepszen laboratoryjnych a syca mniej.Dieta czlowieka powinna byc roznorodna ani skupiona glownie na miesie ani wylacznie na roslinach. Jezeli nie wpierdzielamy jak swinki a potem na silownie aby byc fit, tylko madrze wykorzystujemy energie z jedzenia i organizujemy nasze jedzenie bez wywalania do kosza to otrzymamy upragniana rownowage ze soba i swiatem.
bp
2018-04-22 15:41:13
Akcja bardzo udana i duże zainteresowanie. Gównorzygami nie ma się co przejmować i szkoda czasu to czytać. Pozdry!
GJ
2018-04-22 15:09:55
Zawsze przy okazji podobnych akcji pojawia się histeryczny lament, że obrońcy zwierząt chcą powrotu cywilizacji do jaskini. Bo nic nie ma pomiędzy, albo napychanie mordy mięsem i niszczenie środowiska albo jaskinia i prymitywizm. Nie mozna wykorzystać posiadanej technologii aby zwalczyć głód na świecie, zaprzestać niszczenia ekosystemów idoprowadzić do wygaszenia hodowli bo jeden z drugim ma za mało wyobraźni. Polecam gadać mniej bzdur, a poczytać trochę o ekologii społecznej Bookchina.
Murray
2018-04-22 14:40:48
Śmiechowy komentarz mięsojada, który zakłada, że kiedy już Ziemia zostanie wyeksploatowana to sobie odleci na inną planetę... i to ekolodzy są "oszołomami "... Poziom świadomości tu komentujących jest żenujący. Jeden z komentujacych przekonuje, że ekspanywność i degradacja środowiska doprowadziły do rozwoju ewolucyjnego naszego gatunku. Powyższe przyczynia sie do kumulacji zyskow grupy posiadaczy(korporacji ) kosztem srodowiska. Czyli pozyskiwać dla samego pozyskiwania w efekcie. I tyle. Rozwoj zawdzieczamy zdolności przystosowania, adaptacki do warynków panujących i współpracy i taka jest prawda. Większość tu komentujących to egoistyczne wytwory tych czasów, bezrefleksyjne zgraje konsumentów pracujących na zyski swojego pana. Proste. Szacunek dla aktywistow, dla smieszków pogarda. Tacy zajęci, że innym roboty szukaja siedząc przy komputerach...
Irek
2018-04-22 13:37:21
Durne komentarze na niskim poziomie wibracji.Ruszcie wyobraźnią i spójrzcie szerzej na rzeczywistość.A człowiek nie jest drapieżnikiem lecz zwierzęciem wszystkożernym jak świnia.I nie musi żreć kotleta codziennie.Niech to będzie choćby niedziela,celebrując obiad.Ogarnijcie się ludzie albo pożremy się sami
MOPR / MOPS-em i Kasa bezrobocia
2018-04-22 02:55:47
No bo zeby Nie pracowac - to trzeba sie "czyms zajmowac"...
Pyt... do Lewackiej Basty
2018-04-22 01:12:01
A Warzywa i innego rodzaju Zielenina wraz z roznego rodzaju Owocami - to Nie wykorzystuja i zabijaja Ziemi ??? Gdzie o Kwiatach juz nie ws-PO-mne ?
Valdemarro
2018-04-21 23:23:49
Weganie zabijają rośliny!!!
Ludzie, to jest chore...
2018-04-21 22:11:59
Skąd się bierze takie szurostwo?
mpl
2018-04-21 21:11:32
Wyjątkowo durna inicjatywa i manipulujący przekaz. Na wyprodukowanie 1 hamburgera potrzeba 2300l wody tak? ok. To dla zachowania relacji: - Do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody. - Aby ''wyhodować'' szklankę soku pomarańczowego, potrzeba 50 szklanek wody. - Do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba 9500 litrów wody. - Wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok. 250 litrów wody. - Do wyprodukowania 1 litra piwa potrzeba 8 litrów wody. - Wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 l wody. - Wyprodukowanie 1 kg nawozów azotowych - 600 l wody. - Rafinacja 1 tony ropy naftowej - 15 000 l wody. - Do wyprodukowania 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu - prawie 3 razy więcej. Myśląc jak koledzy wychodzi, że trzeba jak najszybciej wymordować chńczyków bo jak skubańce diety nie zmienią to nam zamordują Ziemię.... A i z chleba wypadałoby zrezygnować. Z budynków mieszkalnych (stal etc), samochodów (stal, ropa,...). Jedyna opcja wrócić do jaskiń chyba. Ehhh ludzie. Tak jesteśmy drapieżnym eksploatującym swoje środowisko gatunkiem. Jak zużyjemy Ziemię będziemy szukać innych planet, z którymi zrobimy to samo. Czas przyjąć to do wiadomości bo dzięki tej właśnie agresywności i drapieżnym wykorzystywaniu zasobów osiągnęliśmy taki sukces ewolucyjny...
.
2018-04-21 19:54:53
Na fotkach widać, że zainteresowanie inicjatywą, ogromne.
BASTA = żenada i obciach
2018-04-21 19:50:28
Musiał i jego cudaki w akcji.
Kazio
2018-04-21 17:46:42
Człowiek to drapieżnik niestety. Niestety tylko drapieżniki wykształcają psychozoicznych osobników posługujących się rozumem. Zatem członkowie BASTY, jako psychozoicy posiadacie zdolność do analitycznego rozumowania i kalkulowania (np. jakie ilości wody są potrzebne do hodowli) czy to Wam się podoba czy też nie dzięki temu, że jesteście (lub pardon Wasi przodkowie byli) drapieżcami. Drapieżniki od zarania wieków musiały myśleć i kalkulować podczas polowań (zwłaszcza zbiorowych) by te się udały, roślinożercy z racji znajdowania pożywienia pod nogami lub nad głową nie musieli, i dlatego jesteście kim jesteście i zawdzięczacie to spożywanemu przez wieki białku zwierzęcemu. Nie oznacza to, że jestem przeciwko Waszym akcjom.
:)))
2018-04-21 17:39:43
Weekendowa porcja śmiechu. Te oszołomy dają chociaż jakieś ogłoszenia czy reklamy, że Kurier tak ich promuje?
o
2018-04-21 17:18:25
zabić Ziemię bo 2/3 jej powierzchni to woda a ile miliardów ludzi można utopić w takiej ilości wody? jednego można ukatrupić łyżką.. to jest scenariusz na ludobójstwo, potop czy jakiś armagedon. a te krowy rogate bydło pierdzi i wytwarza gaz.. jest tylko jedno wyjście krowy należy wozić w bagażniku a nie na siedzeniu obok kierowcy. siedzi taka lalunia i rzuca przez szybę mięsem!.a mięso drogie. wołowina 35 wieprzowina 25 kurczaki 11 i szlag mnie trafia na taką demokrację w której byle idiota w spółce z kretynem tworzą zamęt uliczny a policjant nie ma siły intelektualnej na sprawdzenie delikwentów czy to czym mącą nie mija się z prawdą. czy w tych wiadrach jest woda a może to zwietrzała wóda albo zlewki z toitoya. śmierdząca impreza. a po proteście na schabowego!
Pierre d'Olnięty
2018-04-21 16:35:14
Niewielka grupa sfrustrowanych oszołomów, zaakcentowała publicznie oraz za pomocą Waszej gazety, swój niedorozwój umysłowy objawiający się żenująco płytką i populistyczną wiedzą z zakresu ochrony środowiska, fizjologii itp.
straszne
2018-04-21 16:26:38
od jutra jem szczaw i mirabelki :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA