Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

BASTA! na TAK

Data publikacji: 2018-03-30 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:07
BASTA! na TAK
Fot. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!  

Szampanem i tańcem radości - w taki sposób aktywiści Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! świętowali podpisanie znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Był to szczególny happening zorganizowany w piątek (30 marca) przed szczecińską siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego (ul. Waryńskiego).

Do tej pory przede wszystkim kontestowali „dobrą zmianę" w Puszczy Białowieskiej oraz Bukowej, lex Szyszko przyzwolające na niekontrolowaną wycinkę drzew, a także nowelizację Prawa łowieckiego przygotowaną przez resort środowiska pod dyktando myśliwskiego lobby. Teraz jednak…

- Mamy powód do świętowania. Parlament przegłosował, a prezydent podpisem zatwierdził nowelizację, która w pewnym stopniu cywilizuje Prawo łowieckie w naszym kraju. Jest pozytywną odpowiedzią na część postulatów podnoszonych przez środowiska ekologów i obrońców praw zwierząt, prawników, rzecznika praw obywatelskich - komentował Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! - Mamy wreszcie zakaz trenowania psów myśliwskich na żywych zwierzętach. Co z naszego punktu widzenia było niedopuszczalnym okrucieństwem, formą znęcania się nad „naszymi braćmi mniejszymi". Ogromnie nas cieszy, że myśliwi będą poddawani okresowym badaniom psychologicznym i lekarskim. Bo z naszych doświadczeń wynikało, że gros z nich przejawia ogromną agresję, jest niestabilnych emocjonalnie, a na dodatek w polowaniach uczestniczyło pod wpływem alkoholu. Teraz wreszcie będzie weryfikowane ich prawo do posiadania broni. Skoro nie będzie już dożywotnie, to jest szansa, że myśliwi będą stanowili mniejsze zagrożenie dla nas jako obywateli, jak również dla samych siebie.

Nowe Prawo łowieckie gwarantuje również równy dostęp do lasów wszystkim obywatelom.

- Teraz to myśliwi będą musieli uważać na ludzi, a nie odwrotnie. Nie będzie karania za „umyślne utrudnianie lub uniemożliwianie polowania". Policja będzie chronić spacerujących przed myśliwymi - tłumaczył Ł. Musiał. - Będziemy również mogli się czuć nieco bezpieczniej, bo został zwiększony ze 100 do 150 m dystans polowań od zabudowań mieszkalnych, a też właściciele gruntów będą mogli wyłączyć swe nieruchomości z obwodów łowieckich. Bardzo ważny jest dla nas również pozytywny aspekt edukacyjny zakazu udziału dzieci w polowaniach. Nie będą wychowywane w przyzwoleniu dla zabijania i przemocy, nie będą się uczyły przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt.

Znowelizowane Prawo łowieckie zakazuje również organizowania polowań zbiorowych na terenach parków narodowych i w rezerwatach przyrody, piastowania ważnych funkcji w PZŁ osobom związanym z aparatem ucisku PRL: pracownikom, funkcjonariuszom lub żołnierzom organów bezpieczeństwa państwa lub współpracownikom tychże organów.

- Jest jeszcze wiele postulatów, o jakich spełnienie nadal będziemy zabiegali. Choćby wprowadzenie zakazu używania amunicji wykonanej z ołowiu, która jest toksyczna dla ludzi i środowiska, wprowadzenie zakazu nęcenia, zabijania przy norach i wodopojach, czy m.in. również wykreślenie łosia, szakala złocistego i zająca szaraka oraz 13 gatunków dzikich ptaków z listy gatunków łownych - dopowiada Łukasz Musiał.

Ale teraz… jest czas świętowania sukcesu państwa prawa nad wszechwładzą myśliwych. Jak w miniony piątek, w Szczecinie: szampanem (oczywiście bezalkoholowym) oraz tańcem radości. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2018-04-03 07:56:38
Pani redaktor pomyliła ustawy - dostęp do lasów reguluje ustawa o lasach, a nie prawo łowieckie. Nb. prywatny właściciel może zakazać wstępu do swojego lasu. Poza tym w artykule kilka niedopowiedzeń lub przekłamań (np. że tzw. lexSzyszko zezwalało na niekontrolowaną wycinkę drzew - slogan powtarzany w mediach - Ustawa o ochronie przyrody rzeczywiście ograniczała konieczność uzyskiwania pozwoleń na wycinkę przez część właścicieli gruntów nieleśnych.
Anna Lachowicz
2018-04-01 12:24:54
Jestem dumna, ze są na świecie ludzie działający dla zwierząt. Widza więcej niż czubek własnego nosa. A do wszystkich przeciwników i myśliwych- oby na starość wam wszystko wróciło, w chorobie, lub innym nieszczęściu. Zwierzęta są bezbronne, nie mogą sobie poradzić same, a ktoś kto decyduje o życiu innego stworzenia, sam powinien przestać egzystować na tym świecie! Brawo BASTA, kocham Was!!!!
Obserwator
2018-03-31 16:25:37
Działalność pseudoekologów to jak gra w szachy z gołębiem. Powywraca piony, zasra szachownicę i dumny ze zwycięstwa.... Ta Basta to totalna żenada!!!!!
żenada
2018-03-31 16:15:44
Musiał i jego cudaki w akcji.
k
2018-03-31 13:45:36
Ekoterroryści żądają jak na razie zbyt wiele i ingerują zbyt daleko w działalność LP i myśliwych , ale akurat te w/w ograniczenia i postanowienia są uzasadnione . Trzeba jednak rozmawiać rzeczowo i z kulturą dążąc do rozsadnych rozwiązań !
Klejpuk
2018-03-31 08:36:32
Lobby to oni mają. Cały czas pisze się pochwalne artykuły o tych ekoterrorystach i ich bezsensownych akcjach, które wprowadzają zamęt i nie raz stwarzają zagrożenie dla ludzi.. A Prezydenta RP traktują jak rozwydrzony gówniarz swoją matkę.. daj, podpisz, bo będzie foch i krzyki..
Gość
2018-03-30 23:59:34
Jak na nich patrzę, to mi ich trochę żal, bo wiem, że części zamiennych do takich modeli to nie ma ;(
A do "zaczepienia" na 3-zdjeciu
2018-03-30 22:00:06
Jak u "byczka fernado"...?
Z jakim przystajesz...
2018-03-30 21:51:28
A tej po-dmuchujacej "blondynce" na srodkowym zdjeciu, to juz chyba az "2-a male rogi" na nosie zaczynaja "wyrastac"... ??
Zdziczaly Golecin
2018-03-30 21:44:00
A kiedy PO-wylapujecie Dziki, biegajace poznymi wieczorami i nocami na Komuny Paryskiej i po Golecinie...? Chyba ze czekacie, az wpierw dojdzie do jekiegos wypadku lub takiej czy innej Tragedii... !!
obserwator
2018-03-30 21:39:23
przestańcie pokazywać tą małpę z zoo z kolczykami wszedzie na ciele!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rubin
2018-03-30 21:36:23
dobrze można mieć plakat z napisem rocznie ginie 15 mln drzew w Polsce z rąk leśników. kto ich uczy tak manipulować? zwierzęta jeżeli giną to pod kołami samochodów.
OK.2010
2018-03-30 20:42:04
SZKODA komentarza - żałosne widowisko

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ