Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Jadłodzielnia ma dwa lata!

Data publikacji: 23 lutego 2019 r. 18:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Jadłodzielnia ma dwa lata!
 

Jadłodzielnia Szczecin obchodzi swoje drugie urodziny! W sobotę (23 lutego) uczczono je tortem i życzeniami, by idea niemarnowania żywności łączyła coraz więcej mieszkańców miasta.

Na pomysł utworzenia miejsca, gdzie szczecinianie będą mogli się dzielić nadwyżkami jedzenia i z nich korzystać wpadli dwa lata temu Beata i Przemek. - Obejrzałam w Internecie reportaż o Jadłodzielni w Toruniu - wspomina Beata. - Rozesłałam go wszystkim znajomym. Odezwał się Przemek i zapytał, czy robimy coś takiego w Szczecinie. Zaczęliśmy działać, szukać miejsca. I się udało.

Szczecinianie szybko do tej idei się przekonali. Dzisiaj Jadłodzielnia ma dwa lokale: przy ul. Żółkiewskiego i w pawilonie na Ryneczku Kilińskiego, ustawiła także trzy uliczne szafki na żywność: przy targowisku Manhattan, na Stołczynie i Rynku Zdroje, gdzie można się podzielić i częstować jedzeniem. W działalność stowarzyszenia zaangażowanych jest obecnie ok. 30 osób, połowa bardzo aktywnie. - Przez ten czas udało się uratować mnóstwo jedzenia - mówią Beata i Przemek. - Każdy przekazany chleb to jakiś człowiek, inna historia. Większość osób przychodzi po żywność z powodu ubóstwa, trudnej sytuacji finansowej. Nam jednak nie chodzi o to, by przekazana żywność trafiała wyłącznie do osób ubogich, nie chcemy dublować tego, co już robią inne organizacje pomocowe w mieście. Chcielibyśmy, by Jadłodzielnia łączyła wszystkich. Mam za dużo - oddaję, potrzebuję czegoś - biorę.

Po dwóch udanych latach Stowarzyszenie skupia mnóstwo dobrej energii. Nie tylko pozyskuje i przekazuje żywność, angażuje się też w projekty edukacyjne, prowadzi ciekawe warsztaty. Podczas sobotniego urodzinowego spotkania w punkcie przy ul. Żółkiewskiego wspominano początki i rozmawiano o planach.

- Jadłodzielnia rozwija swoją działalność, ku naszej radości - mówi Elżbieta Abramowicz, prezes Jadłodzielni Szczecin. - Dużo zaangażowania wykazują również nasi nowi wolontariusze, których pozyskaliśmy. Zamierzamy robić jeszcze więcej i jeszcze szerzej edukować lokalne społeczeństwo na temat niemarnowania żywności. Widzimy taką potrzebę. Wszystkich, którzy chcieliby nam w tym pomóc, serdecznie zapraszamy.

Tekst i fot. (gan)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A
2019-02-24 14:39:33
Cudowni ludzie. Dziękuję.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA