Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Inna energia

Data publikacji: 20 listopada 2018 r. 17:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:25
Inna energia
 

Bezpieczeństwo energetyczne, planowanie energetyczne w samorządach, ochrona środowiska, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i akceptacja społeczna dla inwestycji w takie źródła – to główne tematy konferencji „Energetyka niekonwencjonalna na Pomorzu Zachodnim potencjał, problemy, perspektywy". Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizował ją wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Sektor energetyczny to nie tylko duże strategiczne elektrownie. Coraz ważniejsze stają się lokalne, rozproszone źródła energii. Co napędza lokalną przedsiębiorczość, ale także przynosi problemy i stawia nowe wyzwania.

Konferencja skierowania jest do władz samorządowych – stwierdził Mariusz Sikora, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego, by zwrócić ich uwagę na istotną rolę planowania energetycznego na poziomie lokalnym i regionalnym, bowiem wpływa ona na możliwość przyłączenia do sieci zarówno gospodarstw domowych, jak i nowych inwestorów w odnawialne źródła energii. Wpływa również na wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych, a także rozwój infrastruktury sieciowej i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Uczestnicy wydarzenia zajmowali się nie tylko klasycznymi odnawialnymi źródłami energii, ale także nowymi dziedzinami tego sektora. Firmy z województwa zachodniopomorskiego od dawna produkują kluczowe podzespoły do sektora morskiej energetyki wiatrowej, mamy w regionie producentów paneli fotowoltaicznych oraz liczne przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem energetycznym.

Dokumenty przyjęte w Unii Europejskiej mówią o planie 3 razy 20, co oznacza, że do roku 2020 musimy osiągnąć 20 procent udziału energii odnawialnej w rynku energetycznym – przypomina prof. Anna Cedro, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji. – Musimy dążyć do tego i podjąć szereg działań, od gmin, poprzez powiaty, po województwa. Część naszych naukowców prowadzi ciekawe projekty związane z tą tematyką. Ciekawy był referat doktora Przemysława Dąbka na temat wykorzystania tłuszczu okrzemek jako biopaliwa. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Słusznie
2018-11-21 13:19:47
Trzeba odchodzić od węgla i inwestować w OZE
lewactwo w ataku na zdrowy rozsądek
2018-11-20 19:46:03
A był punkt wykładu: "Wpływ nowych technologii wytwarzania prądu na horrendalny wzrost jego ceny?" oraz "Bezpieczeństwo energetyczne oparte nie na własnych zasobach węgla, tylko na niemieckich wiatrakach i chińskiej fotowoltaice". Ten drugi temat referować powinien chyba już psychiatra.
Oooo to dziwne
2018-11-20 18:25:46
Nie wiedziałem ze w Polsce produkuje się panele PV - myślałem że się je tylko montuje z importowanych komponentów...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA