niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Mała gmina prowokuje blackout?

Mała gmina prowokuje blackout?

Mała gmina prowokuje blackout?
Data publikacji: 2018-04-13 11:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:41
Wywietleń: 2736 322612

Dziesięć lat po pamiętnym blackoucie, w którego wyniku bez prądu było ponad pół miliona mieszkańców aglomeracji szczecińskiej, zarządca systemu przesyłowego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne – ma kolejny poważny problem w naszym regionie.

Kołbaskowo jako jedyna gmina w Polsce blokuje ważne przedsięwzięcie wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne. W tle pojawia się wątek Ikei.

Chodzi o jedną z najważniejszych inwestycji w infrastrukturę przesyłową, która może uchronić miasto przed powtórką z blackoutu – budowę fragmentu linii Krajnik-Pomorzany-Glinki. Przedsięwzięcie to ma sprawić, że Elektrownia Pomorzany włączona będzie do systemu energetycznego, a nie jak przed dekadą – działać miałaby „wyspowo”.

Przypomnijmy, że to właśnie z powodu nadwyżki popytu nad zdolnościami produkcyjnymi dwóch „wyspowo” działających szczecińskich elektrociepłowni, których łączna moc wynosi około 200 MW, padł system energetyczny w całym mieście. Obydwie elektrociepłownie nie były wówczas wpięte w system przesyłowy funkcjonujący wokół Szczecina.

Nie był to oczywiście główny powód blackoutu. Wcześniej bowiem – co wszyscy dobrze pamiętamy – nastąpiła seria awarii energetycznych, których przyczyną były niespotykane wcześniej anomalie pogodowe. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 13 kwietnia 2018 r.

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Komentarze

zadziwiające tempo
to dopiero teraz po 10 latach! zaczęli działać w tej sprawie?
2018-04-13 20:13:47
­
Państwu dziennikarstwu zalcam wstrzemięźliwość w opowiadaniu o przyczynach blackoutu. Te rzekomo niespotykane opady śniegu które spowodowały rzekome zawalenie słupów wysokiego napięcia(kto z państwa był i widział osobiście? nie na zdjęcach zrobionych nie wiadomo gdzie, kiedy i przez kogo?) są tylko uspokajaniem opinii publicznej. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa doskonale wiedzą że był to atak cyberterrorystyczny na system zarządzania siecią energetyczną, spowodowany przez służby obcego państwa, wiadomo którego.
2018-04-13 18:48:06
123
@poznaniak:tak jak wielu rodzicow z dziecmi z Poznania i okolic wizytuje szpital w zdrojach bo w Poznaniu takiego nie ma ...
2018-04-13 17:47:26
Pablos
@poznaniak Do Ikei do Poznania?!? Hahaha, my mamy 4 sklepy Ikea i to 100 km bliżej darmową autostradą. W Berlinie konkretnie (takie zagraniczne miasto). Po co mielibyśmy się pchać do zapyziałego Poznania?
2018-04-13 16:50:22
foki
Czy to oznacza, że sam Szczecin zasilany jest energią elektryczną wyłącznie z elektrociepłowni położonych na swoim terenie? Że jest niezależny energetycznie od zewnętrznej sieci? Czy to może jest tak, że z powodu awarii sieci przesyłowej w jednym miejscu, całe zapotrzebowanie na energię elektryczną automatycznie zaczęło opierać się na tych dwóch elektrociepłowniach, przez co popyt energii przeważył nad podażą? Szkoda, że artykuł jest napisany tak po łebkach, bo pewnie nie tylko mnie się wydaje, ale i każdemu innemu człowiekowi nieobeznanemu w funkcjonowaniu sieci energetycznej w woj. zachodniopomorskim, że więcej jest tu nieścisłości, niż oczywistych faktów.
2018-04-13 15:42:40
ja
a co z tego będzie Gmina miała? bo inwestycja dla Szczecina
2018-04-13 15:06:11
poznaniak
Wątek IKeI jest taki ,ze nadal przez kolejne 20 lat i dłuzej Szczecin będzie pielgrzymował do IKEI do Poznania.
2018-04-13 14:28:31
Gdzie ten wątek Ikei?
2018-04-13 12:13:11
hhcnm
A co ma Ikea do tego - czyżby gmina nie chciała udostępnić działki pod infrastrukturę energetyczną, bo wciąż łasi się do tego szwedzkiego sklepu z meblami dla studentów? ;)
2018-04-13 11:10:08