Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Imprezy na długą majówkę

Data publikacji: 28 kwietnia 2016 r. 19:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Imprezy na długą majówkę
 

Przed nami długi weekend majowy, który pod względem wydarzeń zapowiada się bardzo ciekawie. Co będzie się działo i gdzie warto się wybrać?

W piątek (29.04) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wystąpi Jonathan Plowright – słynny brytyjski muzyk szczycący się złotym medalem londyńskiej Royal Academy of Music i stypendium Fulbrighta. To również znany na świecie ambasador muzyki polskiego romantyzmu: zyskał sławę jako interpretator rzadko grywanych dzieł fortepianowych Paderewskiego, Melcera, Stojowskiego. W programie koncertu utwory Andrzeja Panufnika,
Ignacego Jana Paderewskiego i Sergieja Prokofiewa. Początek o godz. 19.00.

Więcej na www.filharmonia.szczecin.pl

W sobotę (30.04) o godz. 11.00 w rejonie Jeziora Szmaragdowego (na zdjęciu) rozpocznie się piknik pn. „Szlifujemy Szmaragd”. W programie pikniku m.in.: podwodne sprzątanie jeziora, projekcje filmów z podwodnych przygód, rodzinne turnieje w koszykówce i zmagania badmintonowe. Uczestnicy wydarzenia będą mogli spróbować swoich sił w łucznictwie i skorzystać ze sprzętów sportowych i trampolin. Dla najmłodszych zaplanowano tematyczne warsztaty plastyczne. Ponadto piknik będzie również okazją do zwiedzenia podziemi w okolicach jeziora. Organizatorzy wydarzenia chcą zachęcić mieszkańców, by włączyli się w akcje oczyszczania terenów w okolicach jeziora. Każdy, kto tego dnia wybierze się na spacer po tych okolicach może uczestniczyć w sprzątaniu ścieżek spacerowych przy Jeziorze Szmaragdowym. Tego dnia walutą stanie się worek uzbieranych śmieci z okolicznych miejsc spacerowych. Każdy mieszkaniec za worek odpadów będzie mógł skorzystać z przygotowanych atrakcji. Pod koniec imprezy, przed godziną 17.00 wylosowana zostanie nagroda główna: kurs nurkowania w Centrum Nurkowym Born2dive.

Więcej na www.facebook.com/events/1589833781344142

W sobotę (30.04) będzie również okazja, by w nowej marinie na Wyspie Grodzkiej powitać sezon żeglarski. W rozpoczęciu sezonu udział wezmą Sylwia Różycka, Adam Dzieciniak - aktorzy Teatru Polskiego oraz Damian Rybicki - ponadczasowy wokalista. W programie m.in. Regaty Polish Match Tour Szczecin Warm Up, bezpłatne rejsy motorówkami i katamaranem dla mieszkańców (wejście na podstawie biletu), koncert na wodzie i strefa FoodTrucków.

Początek o godz. 10.00. Więcej www.facebook.com/events/1222299771113510

Również w sobotę (30.04) Stara Rzeźnia zaprasza najmłodszych na niezwykłą podróż międzygalaktyczną - coś dla fanów STAR WARS. Podczas warsztatów pod tytułem ,,Zostań rycerzem Jedi" uczestnicy wezmą udział w treningu rycerzy Jedi, zmienią się w Mistrza Yodę, wykonają prom kosmiczny i armię szturmowców, balonowe miecze świetlne. Początek o godz. 12.00.

Więcej na www.stararzeznia.szczecin.pl

W sobotę i niedzielę (30.04-1.05) czekają nas również zmagania pływackie. Ponad 500 zawodników stanie na starcie Grand Prix Pucharu Polski w Pływaniu. Na zawody do Szczecina przyjedzie krajowa czołówka, między innymi: Alicja Tchórz, Aleksandra Urbańczyk, Radosław Kawęcki i Paweł Korzeniowski. Areną zmagań pływaków będzie Floating Arena. Grand Prix rozpoczyna się w sobotę 30.04 o godz. 9.00 i potrwa do niedzieli 01.05 do 13.00. Zawody są ważnym elementem przygotowań do Głównych Mistrzostw Polski w Pływaniu, które w tym roku także odbędą się w Szczecinie (w dniach 27-30.05).

Więcej na www.polswim.pl

Jeszcze tego wieczoru w ramach Szczecin Music Fest w Szczecinie wystąpi Avishai Cohen Trio. Lider grupy uznawany jest za geniusza kontrabasu. Nagrywa dla legendarnej wytwórni Blue Note. To jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Magazyn Down Beat nazwał go "wizjonerem gatunku" i "jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary". Kariera artysty rozpoczęła się na dobre od współpracy z Chickiem Coreą. Poza współpracą z Coreą, Cohen nagrywał z wieloma gwiazdami jazzu, m.in. Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem, Paquito D'Riverą, Danilo Perezem. Pierwsze autorskie projekty i nagrania pojawiły się w 1999r. Od tego czasu Avishai nagrał kilkanaście albumów i wystąpił na wszystkich liczących się festiwalach na świecie. Koncert odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza o godz. 19.00.

Więcej na www.szczecinmusicfest.pl

Natomiast o godz. 19.30 w Domu Kultury Słowianin wystąpi Percival Schuttenbach. To zespół kojarzony przede wszystkim z udziału w soundtracku do „  Wiedźmina 3”, potentat na scenie folk-metalowej i medieval-folkowej w Polsce. Ich oryginalna muzyka łączy drapieżność metalu z energią dawnych słowiańskich pieśni, wirtuozerię muzyki ludowej z wiedzą na temat klasycznej harmonii.  Trzy piękne multiinstrumentalistki i wokalistki razem z charyzmatycznym gitarzystą i szalonym perkusistą tworzą na scenie niesamowite show. Zespół ma na koncie wiele osiągnięć, w tym koncerty w krajach całej Europy, nagrody na festiwalach rockowych i folkowych, a także – jako jeden z niewielu wykonawców w Polsce – diamentową płytę za współautorstwo muzyki do projektu „  Równonoc” - spektakularnego połączenia hip-hopu ze słowiańskim folkiem. 

Więcej na www.slowianin.org

Od soboty aż do wtorku (30.04-3.05) trwać będzie Majówka na Zamku. W programie m.in. spektakle dla najmłodszych, Weekend z Klubem Komediowym „IMPRO" , Majówkowy Niedzielny Koncert Południowy w wykonaniu zespołu La Rocha, oncert arii miłosnych w wykonaniu Joanny Tylkowskiej-Drożdż, Wojciecha Sokolnickiego, Mikołaja Adamczaka, Marcina Hutka i Koncert muzyczno - poetycki "Polonez 3 Maja”.

Więcej informacji na www.zamek.szczecin.pl

Od niedzieli do wtorku (1-3.05) na Jasnych Błoniach odbędzie się pierwsza edycja "Jarmarku Szczecińskiego". Przez 3 dni mieszkańcy naszego miasta i okolic będą mieli okazję zakupić naturalne produkty bez konserwantów i chemii oraz artystyczne wyroby rękodzielnicze. Pyszne wędliny, chleby na zakwasie, sery, ciasta, sałatki, konfitury, wyroby z czekolady, serki góralskie, owoce suszone, hiszpańskie oliwki, chałwę grecką, naturalne przyprawy, miody, placki, naleśniki to tylko przedsmak nadchodzącego wydarzenia. Prócz pysznego jedzenia będziemy mogli podziwiać i zakupić również unikalne wyroby rękodzieła, których nie spotkamy w żadnych sklepach i galeriach takie jak pluszaki, skandynawskie dekoracje do domu, wyroby z tkanin, artystyczną biżuterię, rzeźby, witraże, szkło, odzież itp.  "Jarmark Szczeciński" to idealna okazja, aby spędzić majówkę z rodziną w sposób aktywny korzystając z uroków Parku Kasprowicza i tym samym odwiedzić nasz jarmark i zapoznać się z ofertą, którą przygotowało blisko 60 wystawców z całej Polski.

Więcej na www.facebook.com/events/459721217571350

Od niedzieli (1.05) w Hali przy ul. Litewskiej odbywać się będzie Puchar Świata w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych. Przyjazd zapowiedziało aż 36 krajów, około 300 zawodników i trenerów. Uroczyste otwarcie zawodów odbędzie się w niedzielę o godzinie 9.00. Po otwarciu rozpoczną się zawody i walka o podium. Puchar Świata w Szczecinie może zapewnić minimum punktowe na Paraolimpiadę.

Więcej na www.start-szczecin.pl

We wtorek (3.05), ostatniego dnia majówki Dom Kultury Słowianin przygotowuje dla mieszkańców odwiedzających Aleję Kwiatową „Święto Konstytucji 3 maja”. Wydarzenie będzie miało charakter warsztatów dedukcyjnych. Ich celem będzie kształtowanie identyfikacji z ojczyzną, pielęgnacja tradycji obywatelskich, przybliżenie historii polskich symboli narodowych oraz rozwijanie umiejętności plastycznych przy wykonywaniu różnymi technikami godła i flagi państwowej. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć także w warsztatach pisania wierszy. W Alei Kwiatowej zostaną ustawione stoliki, przy których dzieci i młodzież pod opieką członków Akademii Seniora i opiekunów Świetlic Środowiskowych będą wykonywać dowolną techniką polskie symbole narodowe. Imprezie towarzyszyła będzie krótka inscenizacja teatralna z udziałem grupy rekonstrukcyjnej oraz koncert artystów i zespołów amatorskich mających w swoim repertuarze okazjonalne, patriotyczne pieśni i utwory muzyczne. Wystąpią m.in.: uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia (ART. BAND i duet fagotowy), Srebrzyści Akordeoniści z gościnnym udziałem wokalistów i wokalistek, Chór Miriam i Chór Kombatanta. Impreza będzie realizowana we współpracy z Międzynarodowymi Targami Szczecińskimi, Klubem 12. Dywizji Zmechanizowanej i Instytutem Pamięci Narodowej.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA