piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Imponujące efekty kaszanki

Imponujące efekty kaszanki

Imponujące efekty kaszanki
Data publikacji: 2019-02-07 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 1028 374820

Trzy asystory kaszlu, dwa koncentratory tleny, pompa infuzyjna - sprzęt medyczny wartości ok. 70 tys. złotych trafił do Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie. To efekt dobroczynnej akcji "Kaszanka", jaką wymyślił i zorganizował Paweł Żuchowski, szczecinianin mieszkający w Stanach Zjednoczonych. W czwartek hospicyjne pielęgniarki, lekarze i fizjoterapeuci szkolili się z zakresu obsługi nowych urządzeń.

Przypomnijmy - w listopadzie ub. roku koszykarz Marcin Gortat rzucił w mediach społecznościowych wyzwanie - kto wskaże Amerykanina, który zje kaszankę zasmażaną z jajkiem, dostanie tysiąc dolarów. Na hasło odpowiedział Paweł Żuchowski, korespondent radia RMF w Waszyngtonie. Nakręcił filmik z zajadającym kaszankę przyjacielem Markiem, byłym żołnierzem armii amerykańskiej, zachęcając Gortata do wpłaty obiecanych pieniędzy na sprzęt dla zachodniopomorskiej hospicyjnej fundacji. Sportowiec przekazał na konto hospicjum 20 tys. zł, a do akcji zaczęli się włączać obserwatorzy zabawy. Tak wspólnymi siłami zebrano dla podopiecznych zachodniopomorskiego hospicjum 55 tys. zł. Dodatkowe środki przekazała Fundacja Lotos.

- Za te pieniądze udało nam się kupić trzy asystory kaszlu, pompę infuzyjną, która będzie wykorzystywana do żywienia dojelitowego, a dodatkowo drobny jednorazowy sprzęt, który jest nieodzowny w naszej pracy, taki jak strzykawki do tych pomp, czy maski i rury do asystorów kaszlu - mówi Kinga Krzywicka, prezes FZHDDiD. - Fundacja Lotos sfinansowała zakup dwóch koncentratorów tlenu i pięćdziesięciu czujek do pulsoksymetrów. Pulsoksymetry sprawdzają saturację u naszych pacjentów.

W czwartek hospicyjny zespół szkolił się z obsługi nowych asystorów kaszlu. Hospicjum miało dotąd kilkanaście takich urządzeń, ale część jest już mocno wysłużona i wymaga wymiany. Potrzeby w tym zakresie są bardzo duże.

 - Fundacja ma pod opieką około osiemdziesięcioro dzieci, większość z nich nich choruje na choroby neurologiczne, bardzo często towarzyszy im niewydolność oddechowa - tłumaczy Grażyna Mianowicz-Justyńska, pediatra neonatolog, dyrektor ds. medycznych w hospicjum. - Pojawia się ona w związku z tym, że dzieci mają duże skrzywienia kręgosłupa, bardzo duże zniekształcenia klatki piersiowej i ponieważ mają problemy mózgowe, jest nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych. W związku z tym dochodzi do częstych nawracających infekcji układu oddechowego. Asystory kaszlu i aparaty do tlenoterapii są potrzebne praktycznie u każdego z tych pacjentów. Zwłaszcza asystory kaszlu, które pomagają tę wydzielinę ewakuować z dróg oddechowych. Ten sprzęt spełnia trochę taką rolę, jak odkurzacz. Dzieci wówczas zdecydowanie mniej chorują.

Hospicyjna fundacja bardzo docenia tę pomoc. A inicjatorowi akcji "Kaszanka" już dziękuje za kolejną...

- Paweł na swoją okrągłą rocznicę urodzin zorganizował facebookową zbiórkę, której celem było pozyskanie środków na bal karnawałowy dla naszych podopiecznych - mówi Kinga Krzywicka. - Znowu otworzył serca wielu osób, dzięki czemu w tę niedzielę w hotelu Vulcan będzie dla dzieci mnóstwo atrakcji. Bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy w nim takiego miłego opiekuna i przyjaciela.

Anna Gniazdowska

fot. Ryszard Pakieser

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie