środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Imigranci - problem czy wartość?

Imigranci - problem czy wartość?

Imigranci - problem czy wartość?
Data publikacji: 2015-10-07 12:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 3222 26637

Dwie strony medalu w sprawie fali uchodźców w Europie przedstawili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Poprowadzona przez nich debata oksfordzka otworzyła cykl warsztatów, które będą służyły przybliżeniu tego zagadnienia w szczecińskich szkołach rozpoczyna.

Teza debaty brzmiała: "Przyjmowanie imigrantów i uchodźców to zagrożenie dla europejskiej cywilizacji". Zgodnie z zasadami jedna grupa licealistów stawiała argumenty podtrzymujące tę tezę druga zaś - obalające ją.

- Zależało nam przede wszystkim na tym, by nie tyle przekonać zebranych na sali do argumentów jednej lub drugiej strony, lecz by młodzi ludzie sami wyrobili sobie swoje zdanie na ten temat. Dziś ich poglądy dopiero się kształtują, ale za kilka lat to oni będą podejmować decyzje dotyczące rozmaitych dziedzin życia społecznego - mówi Edyta Ostapkowicz, koordynatorka debaty, nauczycielka historii i wos w II LO.

Inicjatorami całego projektu są Camilla Pustułka i Wojciech Dorżynkiewicz z Forum Młodych Dyplomatów w Szczecinie. Na inaugurację serii debat zaprosili ekspertów, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat uchodźców. Był wśród nich szczecinianin syryjskiego pochodzenia Shivan Fate, informatyk i ekonomista, absolwent Politechniki Szczecińskiej i Uniwersytetu Szczecińskiego, główny specjalisty badań i analiz w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Licealiści pytali go, czy z chwilą pojawienia się problemu fali uchodźców w Europie, nie odczuł jakichś przykrych reakcji. - Nie, niczego takiego nie odczułem - odparł. - Mieszkam w Polsce od 17 lat, tu pracuję, tu mam rodzinę i przyjaciół.

Elżbieta KUBERA

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu 

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Murzynek Bambo - co w Afryce mieszkal..,
Co innego tylko 1-en Shivan Fate...a co innego setki tysiecy... a pozniej miliony... z IS-tniejacej dzisiejszej Afryki...! !
2015-10-08 11:10:20
Mlodym PO-d rozwage...,
Mlodzi zapamietajcie ze: tak jak sobie dzisiaj sami PO-scielicie, to tak PO-zniej za kilka juz lat... bedziecie miec ! Byscie tylko PO-zniej nie mieli pretensji do garbatego jak bedzie mial "proste dzieci" ? A by imigracje lepiej i dobrze zrozumiec...( ! ) to proponuje Wam wybrac sie do takich Krajow jak: Niemcy, Francja, Szwecja, Wegry, Grecja itd...itp...by zobaczyc i zbadac IS-lamska "rzeczywistosc" na wlasne uszy i oczy ! !
2015-10-08 11:03:45
ja
"Imigranci - problem czy wartość?" Wg mnie Imigranci to problem, a wartość..? Wartość każdy Polak przeliczy 750zł/os/m-c kieszonkowe na tzw. środki czystości, a mieszkanie, media, wyżywienie za darmo. Myślę, że wielu Polaków chciałoby 750zł/os/m-c kieszonkowego. Zasiłek dla bezrobotnych jest mniejszy i z tego trzeba opłacić mieszkanie, media, wyżyć. Czy władze rozumieją teraz dlaczego tak wielu Polaków mówi NIE IMIGRANTOM/UCHODŹCOM? Ja rozumiem.
2015-10-07 14:33:03
Strona
W tym przypadku, medal posiada wyłącznie jedną stronę....ciemną.
2015-10-07 13:09:17
Licealist sprzed lat
Dyskusja musiała być czysto teoretyczna, bo nie mamy obecnie do czynienia z uchodźcami, tylko z planowym islamskim najazdem na Europę. Wierzę w mądrość młodzieży, że nie dali sobie wmówić, że maszerujące czwórkami młode byczki zamiast walczyć o swój kraj są uchodźcami. Ten model zachowania mam nadzieję w polskiej tradycji i mądrości historycznej nie przejdzie. Mam też nadzieję, że starczyło perspektywy na omówienie amerykańsko-izraelskich interesów na północy Afryki i Bliskim Wschodzie i przyczynach budowania tam demokracji=destabilizacji oraz o wpływie wędrówki islamistów do Europę na wyrwanie się Rosji z marginesu polityki międzynarodowej na plan centralny i stanowisko rozgrywającego, a dla Turcji na nowe miliardowe dotacje na utrzymanie obozów. Rozgrywają wszyscy wkoło, a rządzona przez polit-poprawnych tęczowych nieudaczników Europa płaci i ponosi konsekwencje. Konsekwencje finansowe na dziś, a jak się tu osiedlą ludy obce i wrogie, to również na przyszłość. Na filmie macie pokaz ich szacunku dla naszej kultury. To tylko minuta. Obejrzyjcie dokładnie: https://www.youtube.com/watch?t=0&v=R4fz3WW6RMg
2015-10-07 12:02:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie