Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Dzieci koczujące na granicy [FILM]

Data publikacji: 2016-04-13 14:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Dzieci koczujące na granicy
 

12 tysięcy osób, w tym cztery tysiące dzieci, koczuje w obozowisku w Idomeni na grecko-macedońskiej granicy w dramatycznych warunkach. Ci ludzie tam utknęli - granica jest zamknięta nie mogą zawrócić, ani iść dalej - mówi przedstawiciel UNHCR Babar Baloch. Jak dodaje, UNHCR liczy, że te osoby będą miały dostęp do procedur azylowych.

Lekarze bez Granic poinformowali, że w niedzielę co najmniej 260 migrantów ucierpiało, gdy macedońska policja użyła gazu łzawiącego i plastikowych kul wobec kilkusetosobowej grupy, która próbowała sforsować ogrodzenie na grecko-macedońskiej granicy.

- Sytuacja na greckiej granicy, z której właśnie wróciłem, jest dramatyczna. 12 tysięcy uchodźców, z czego większość to kobiety i około czterech tysięcy dzieci, koczuje tam bez odpowiedniego wsparcia. Nie ma tam obozu z prawdziwego zdarzenia, to jest jedynie granica państwowa - mówi Baloch. Jak dodaje, "wszędzie widać desperację, a ludzie, którzy przybyli do granicy, mając nadzieję, że udadzą się stamtąd w dalszą drogę, utknęli (...), nie mogą zawrócić, ani nie mogą iść dalej". Według Balocha "także greckie władze mają potężny problem, ponieważ zostawiono je same sobie, by radziły sobie z kryzysem uchodźczym, który jest kryzysem nie tylko greckim, ale ogólnoeuropejskim". Rozmówca PAP podkreśla, że obecnie mamy w Grecji dwie grupy uchodźców - jedna to ci, którzy przybyli tam przed 20 marca, a więc przed obowiązującą jeszcze umową Unii Europejskiej z Turcją, a druga to ci, których ta umowa już obejmuje.

- My, jako UNHCR, mamy nadzieję, że jedni i drudzy będą mieli szanse na dostęp do procedur azylowych. Nie zapominajmy, że 90 proc. z nich ucieka z rejonów konfliktów jak Syria, Afganistan i Irak. Te osoby chciałaby mieć międzynarodową ochronę. Ci, którzy nie potrzebują międzynarodowej ochrony, jak imigranci, którym udowodniono, że nie potrzebują wsparcia, będą zawracani. UNHCR nie sprzeciwia się temu, apelujemy jednak, by deportacje odbywały się z poszanowaniem ludzkiej godności - mówi Baloch.

Obecnie w Grecji przebywa ok. 50,2 tys. migrantów, w tym ok. 12 tys. w obozowisku w Idomeni, gdzie panują coraz gorsze warunki bytowe; obóz przygotowano początkowo na przyjęcie 2,5 tys. ludzi. Obozowisko powstało, gdy Macedonia i inne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego wprowadziły ograniczenia na swych granicach, przez co migranci chcący kontynuować podróż na północ i zachód Europy utknęli w Grecji. (pap)

Film: PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Afrykanskie IQ...
2016-04-14 11:36:34
Jak Im tam w Afryce nie chcialo sie wczesniej nosic teczki... to teraz musza kulac swoje ciezkie IS-lamskie beczki...! A Nam w Europie, ten Ich PO-ziom IQ... wcale nie jest do "szczescia" PO-trzebny !!
Szmirek
2016-04-14 07:38:41
"na granicy grecko-macedonskiej".A po cóż oni tam przywędrowali?Czyzby w Grecji trwała jakas wojna?Rodzice swoim dzieciom zgotowali taki los.
3 x PO...
2016-04-14 02:18:27
PO 1-sze: a dlaczego nie moga zwrocic... i PO-wedrowac sobie do srodka czy na poludnie... na tym swoim BARDZO DUZYM Afrykanskim Kontynencie ?? PO 2-ie: przeciez nikt PO-za Przywodcami UE w Brukseli z A. Merkel na czele... do Europy ich nie zapraszal, tylko Sami pchaja sie tu jak "swinia w kapuste" ! A PO 3-cie: niech te wszystkie PO-wyzsze Organizacje, wynajma sobie tam w Afryce bardzo DUZY TEREN... i dalej tam juz na miejscu, niech sie Nimi wg. tych swoich wytycznych i za swoje pieniadze opiekuja ! Reasumujac: w Europie Afrykanczycy nie sa Nam wcale do "szczescia" PO-trzebi, gdyz My tu w UE i Europie mamy BARDZO DUZO swoich - nie rozwiazanych jeszcze klopotow...!!
taktak
2016-04-13 15:01:52
na filmikach 90% to młodzi osobnicy "pci" męskiej a w artykule 25 to dzieci - ciekawostka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA