poniedziałek, 19 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Im ciąć (za)kazali!

Im ciąć (za)kazali!

Im ciąć (za)kazali!
Data publikacji: 2018-06-20 21:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 2098 334437

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM na Pomorzanach w środę (20 bm.) odbył się nietypowy protest. Społecznicy zorganizowali blokadę wycinki drzew, jaka na terenie szpitala trwa już od kilku dni. Jest wstępem do wielkiej i bardzo ważnej dla regionu inwestycji: rozbudowy klinik ginekologii, położnictwa i neonatologii. Tyle że rozpoczętym - fatalnie - w okresie ochronnym dla ptaków, lęgowym.

Alarm w sprawie wszczęła Fundacja „Ratujmy Ptaki" oraz aktywiści ze Społecznej Straży Ochrony Przyrody i Stowarzyszenia „Pamiętajmy o ogrodach". Twierdzili, że w koronach oznaczonych do wycinki drzew gniazdują ptaki: słychać odgłosy piskląt, widać nadlatujących do nich rodziców z pokarmem. Mimo to pilarze tną pnie, jak im kazano.

- Po skandalu, jakim była wycinka starych drzew na skwerze im. Badetki, nie wierzę już żadnym opiniom ornitologicznym, opracowywanym na zlecenie i opłacanym przez inwestora - mówił Wojciech Bryłka, reprezentujący Stowarzyszenie „Pamiętajmy o ogrodach". - W tym przypadku, jak poinformował protestujących przedstawiciel dyrekcji szpitala, ocenę ornitologiczną wystawił Ryszard Czeraszkiewicz, zwany miejskim rzeźnikiem albo łowczym. Jest powszechnie znany z braku litości wobec zwierząt, więc tym bardziej jestem sceptyczny. Poza tym w pełni okresu wegetacyjnego nie da się przeprowadzić rzetelnej oceny ornitologicznej: w koronach wysokich drzew łatwo można nie dostrzec tego, czego nie chce się zobaczyć.

Na potwierdzenie tej tezy, podczas zorganizowanej przez społeczników blokady, znaleziono dwa jeszcze nieopierzone pisklęta: jedno już martwe, a drugie - opuszczone przez rodziców - przekazano pod opiekę Fundacji „Ratujmy Ptaki". ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 czerwca 2018 r.

 Arleta NALEWAJKO

Fot. Karolina KULIŃSKA

Do usunięcia oznaczono 78 drzew. Społecznicy i RDOŚ powstrzymali ich wycinkę na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM - na Pomorzanach w Szczecinie. Zezwolenie na radykalną ingerencję zieleń w tej części miasta wydał szczeciński magistrat.

Im ciąć (za)kazali! Im ciąć (za)kazali! Im ciąć (za)kazali!

Komentarze

Krzystek wont ODWOŁAC KRZYSTKA
Krzystek wont ODWOŁAC KRZYSTKA
2018-06-21 16:10:34
Łubicz
"Jest wstępem do wielkiej i bardzo ważnej dla regionu inwestycji: rozbudowy klinik ginekologii, położnictwa i neonatologii." Ma być was dużo i posłusznych. Stadem tumanów rządzi się małym palcem. Spróbuj tego z jednym inteligentnym obywatelem.
2018-06-21 14:27:29
Gość
W dooooopie mam te drzewa. Drzewa to muszą być w lesie! Dla ekoterrorystów to drzewo jest ważniejsze od człowieka. Jak śmietniska się palą, to żaden doooopy nie ruszy, żeby powstrzymać proceder.
2018-06-21 12:53:17
zielone chwasty
Jak jest potrzeba rozbudowy szpitala, to ciąć, a nie debatować nad pisklakami, jajeczkami, chrząszczami, mróweczkami, kleszczami. Dość tego lewactwa!
2018-06-21 12:16:41
Won za Bug
miliony kur, indyków, kaczek, gęsi itp. jest dziennie zarzynanych i ze smakiem je zjadamy a tu nad gołębiem się rozczulają. taka mądra ta z tej fundacji to niech sobie weźmie tego szczura do siebie do domu i nie biadoli. ekomelepeci
2018-06-21 10:32:31
Leśnicy to się śmiać muszą jak to czytają
W miastach ptaki synantropijne, i tak jakoś tam do człowieka przyzwyczajone, pospolite. Po lasach hektarami kładzie się drzewa ze wszystkim co tam żyje i jest ok, bo miłośnicy pisklaków i, co najdziwniejsze kotków równocześnie, w nosie mają jakieś chaszcze z dala od ich okien.
2018-06-21 09:48:10
Tak to widzę
I co ? Wychodzi na to, że to człowiek, który ma (podobno) mózg na zdecydowanie wyższym poziomie rozwoju niż zwierzęta jest największym sq.......em na Ziemi. To przez niepochamowany rozrost w ostatnich 100 - 120 latach liczby ludzi na Ziemi zmniejszyła się drastycznie zróżnicowana fauna i flora. I co, podbój kosmosu po to, że jak nie będzie już możliwości życia na zrujnowanej przez ludzi Ziemi to zgnilizna ludzka będzie niszczyć kosmos ? I wychodzi na to, że ten pan RC to pierwszy do utylizacji.
2018-06-21 08:55:40
super EKOLODZY.
A teraz pilnować wysypisk śmieci żeby nie płonęły!
2018-06-21 08:55:04
Myśl
Niestety w Szczecinie ochrona przyrody w ogóle nie działa. Nie wiem, co robią ludzie przy tym zatrudnieni. Natomiast ochrona czyichś interesów działa wspaniale. Cały czas np. robi się remonty elewacji budynków w okresie ochronnym ptaków, niszczy się ich gniazda i morduje pisklęta. Ptaków w Szczecinie jest coraz mniej, ludzi też.
2018-06-21 08:30:28
a Deo factus est
Ocena ornitologiczna jest ważna na dzień jej sporządzenia. Inwestor/właściciel nieruchomości usuwając drzewa w sezonie lęgowym ptaków, powinien zapewnić nadzór ornitologiczny podczas wycinki a nie podpierać się opiniami ornitologów wykonanymi wtedy kiedy nie było ptaków w koronach drzew. Winę zatem ponosi Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie czyli Skarb Państwa sterowany aktualnie przez wiadomo co. Ot, cała historia. Duży szacunek dla Społecznej Straży Ochrony Przyrody i Stowarzyszenia „Pamiętajmy o ogrodach"!! Natomiast żółta kartka dla "dziennikarki" która manipulując faktami oczernia nas ornitologów i przyrodników uprawiając wciąż swoją prywatną wojenkę z łowczym.
2018-06-21 08:21:07
Ptasznik
Sroki, Wróble, Wrony.. przyjdź no któryś kiedyś na badania.. zakichani ekoterroryści. Powinni się diagnozować i leczyć przykładając sobie ptaki do brzucha..
2018-06-21 08:02:16
Jazon
Spisać dokładnie tych "pożytecznych idiotów", jak zachorują oddać ich pod opiekę Fundacji „Ratujmy Ptaki".
2018-06-21 07:39:27
rzaz
Powtarzam jeszcze raz: skwer Telesfora Badetko. Nie odmieniać! A co do wycinki w tym czasie, to rzeczywisty debilizm połączony z kretynizmem. A może trzeba wyciąć łowczego miejskiego?
2018-06-21 07:16:03
UM
Niech idą protestować pod UM i wspaniałe, złotouste szefostwo wydziału od środowiska.
2018-06-21 06:51:07
Normalny
A chorzy będą umierali czekając na miejsce w szpitalu, bo uratowano kilka ptaszków
2018-06-21 05:42:29
Brawo społecznicy!
Brawo! Ocaliliście zieleń i ptaki. Mogli ścinać przed okresem ochronnym. Debile!
2018-06-20 23:40:32
Krzystek wont
ODWOŁAC KRZYSTKA