Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Ile gminy zapłacą za prąd? [SONDA]

Data publikacji: 21 stycznia 2019 r. 06:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Ile gminy zapłacą za prąd? [SONDA]
 

– Nie zamierzamy wyłączać oświetlenia na ulicach, a dzieci i młodzież nie będą w szkołach uczyć się przy świeczkach – uspokaja prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Tymczasem z Polski płyną doniesienia, że po podwyżce cen energii elektrycznej niektóre gminy w Polsce próbują ograniczyć koszty poprzez montaż słabszych żarówek i wyłączane światło na korytarzach placówek oświatowych. Zachodniopomorskie samorządy z niecierpliwością czekają na rozporządzenia wykonawcze do ustawy, która zamraża ceny energii na poziomie nie wyższym niż w dniu 30 czerwca 2018 r.

Koszaliński ratusz problem miał już w zeszłym roku, gdy tradycyjnie ogłosił przetarg na dostawę energii elektrycznej do budynków użytkowanych przez koszaliński samorząd. To zbiorcze wydatki na potrzeby spółek miejskich z wyjątkiem Miejskiej Energetyki Cieplnej (MEC), instytucji kultury, miejskich jednostek organizacyjnych, w tym szkół, przedszkoli i żłobków.

– Robimy tak od wielu lat, dzięki czemu udaje nam się wynegocjować znacznie korzystniejsze ceny, niż gdyby to robiła każda z jednostek osobno – tłumaczył Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

(...)
Przy każdej nowej inwestycji, a tych w Świnoujściu w ostatnich latach nie brakuje, montowane jest energooszczędne oświetlenie LED. W ubiegłym roku za energię elektryczną zużytą na potrzeby oświetlenia ulicznego miasto zapłaciło 910 tys. złotych. Kołobrzeg, podobnie jak Świnoujście, także sam organizuje przetargi. Największe polskie uzdrowisko jest w o tyle lepszej sytuacji, że obowiązująca obecnie umowa gwarantuje mu zakup energii według stawek z początku 2018 roku. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 stycznia 2019 r.

(m, BaT, pw)

Fot. Wiesław Miller

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ekonomista
2019-01-21 12:20:56
Energooszczędność??? Ha. Im bardziej będziemy oszczędzać energię elektryczną, tym bardziej będziemy zmniejszać przychody firm, które tą energią handlują (np. enea). Ponieważ te firmy mają koszty na tym samym poziomie, a raczej rosnące w czasie to nie powinno dziwić, że naciskają na podwyżki energii. Tym sposobem rekompensują sobie utratę części dochodów.
niewierny tomasz
2019-01-21 10:59:19
właśnie dostałem nowy cennik ze szczecińskiego SEC a w nim pozycja: "w związku z podniesieniem cen energii elektr. o 30% itd." To JAK W KOŃCU JEST ??? !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA