Przestępcy, którzy w Szczecinie okradali starszych ludzi metodą "na hydraulika" wpadli w ręce policji. Pod pretekstem naprawienia awarii wchodzili do mieszkań i odwracając uwagę seniorów, łupili pieniądze i biżuterię.
W ciągu ostatnich miesięcy policjanci ze Szczecina byli o takich kradzieżach powiadamiani kilka razy. Sprawcy wybierali mieszkania osób starszych, przedstawiali się jako hydraulicy z wodociągów, twierdząc, że muszą sprawdzić odpływy i piony wodne w bloku. Jeden zajmował domownika rozmową, drugi w tym czasie plądrował mieszkanie. Seniorzy tracili pieniądze, biżuterię i inne wartościowe przedmioty.
Kryminalni z komisariatu Szczecin Dąbie ustalili, że "hydraulicy" mogą przebywać na terenie jednego z ościennych miast. Pod koniec maja zatrzymano czterech podejrzanych. W miejscu ich zamieszkania zabezpieczono sporo gotówki. Zostali tymczasowo aresztowani na 2 miesiące.
- Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych osób, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce seniorów - przypomina st. sierż. Paweł Pankau z zespołu ds. komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników z oszczędności i dobytku całego życia.
Policja i prokuratura apeluje, aby nie dać się nabrać na fałszywych hydraulików, pracowników opieki społecznej, wnuczków, policjantów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy dzwonić pod nr 112.
(gan)
Fot. KMP Szczecin