Zachodniopomorskie stało się liderem w Polsce pod względem wielkości produkcji wina gronowego. W tyle są regiony tradycyjnie słynące z uprawy winorośli – lubuskie i podkarpackie. W województwie przybywa też innych producentów, którzy budują tożsamość kulturową i promują ideę kulinarnego dziedzictwa.
Przetwory z warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego w Radziszewie, miód i miody pitne z okolic Kołobrzegu, oryginalne wina gronowe produkowane pod Stargardem czy wreszcie swoista kulinarna hybryda – pizza „włosko-polska” według przepisu rodzinnego – to produkty kolejnych sześciu przedsiębiorców, którzy dołączyli do Zachodniopomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
W siedzibie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego przy ul. Kolumba w Szczecinie goście i dziennikarze mogli się w poniedziałek (13 listopada) częstować produktami wytwarzanymi przez wspomnianych producentów. Były tam między innymi produkty z gospodarstwa rolnego Leszka Jagera z Radziszewa, z gospodarstwa „Miodowy Raj” w Dygowie koło Kołobrzegu, dania restauracji „Kurna Chata” ze Świnoujścia czy wina gronowe z winnicy Sydonia z Trzebiatowa koło Stargardu, z krainy „polodowcowych oczek”. Listę członków sieci dziedzictwa kulinarnego wydłużyły dwa inne podmioty – przedsiębiorstwo Polmark w Poznaniu, oddział w Ińsku, które specjalizuje się w dystrybucji i sprzedaży m.in. produktów regionalnych oraz Pizzeria u Jana w Stargardzie, gdzie wytwarzana jest wspomniana niepowtarzalna pizza.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego liczy już 56 członków. Są to przede wszystkim producenci rolni, gospodarstwa ogrodnicze, rybackie, restauracje oraz hurtownicy i sprzedawcy detaliczni.
R.K. Ciepliński
Na zdjęciu: Nowi członkowie Zachodniopomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego z wicemarszałkiem województwa Jarosławem Rzepą
Fot. Dariusz Gorajski