Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Huk i pył w parku Kasprowicza. Trwa renowacja mostku

Data publikacji: 2020-03-10 15:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-11 09:55
Huk i pył w parku Kasprowicza. Trwa renowacja mostku
 

Minął pierwszy miesiąc gruntownej renowacji zabytkowego mostku nad Rusałką w parku Kasprowicza. Po wyłączeniu z eksploatacji i demontażu jego balustrad, usunięto betonową nakładkę nawierzchni.

Prace idą w dobrym tempie. Prowadzi je firma INTOP Skarbimierzyce. W zakresie inwestycji jest jeszcze sporo do zrobienia. Między innymi remont fundamentów i przyczółków, mostku sklepienia oraz jego przegubów, słupów konstrukcyjnych, płyty pomostu, wreszcie gzymsów, nawierzchni i balustrad. Planowane prace remontowe mają na celu rewaloryzację zabytku, dostosowanie do warunków technicznych umożliwiających jego dalsze bezpieczne użytkowanie oraz przywrócenie estetyki i dawnego wyglądu architektonicznego, choć bez - znanych z historycznych fotografii - pawilonów na jego przyczółkach. To w pierwszym etapie prac. W drugim - mostek ma jeszcze zostać efektownie podświetlony.

Pierwszy etap gruntownej renowacji zabytku pochłonie 3,14 mln złotych. Powinien się zakończyć w połowie września br.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Mostek nad Rusałką nie był remontowany od dziesięcioleci. Ulegał degradacji, popadał w ruinę. Aż znalazł się w stanie przedawaryjnym i tylko jeden punkt - w systemie oceny konstrukcji mostowych - dzielił go od stanu zero, czyli zniszczenia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kynio
2020-03-11 09:11:10
a potem przyjdą „zakochani” i upiększą mostek stosem kłódek.
Piotr
2020-03-10 16:19:55
To im zaraz runie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ