Miało być pięć miesięcy. Na taki czas szczeciński Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego „skroił” termin przebudowy niewielkiego wiaduktu drogowego nad trasą kolejową na ul. Hożej, w rejonie jej skrzyżowań z ulicami Wendeńską i Zgorzelecką. Być może uda się go oddać do użytku na kilka dni przed majowym długim weekendem, czyli po prawie dziesięciu miesiącach od jego zamknięcia i rozpoczęcia robót. Aktualny termin ich zakończenia to 25 kwietnia.
Ze względu na liczne uszkodzenia konstrukcji, niską klasę nośności oraz konieczność dostosowania szerokości jezdni (przęsło środkowe z 10,35 m na 14,46 m) i chodników do obowiązujących przepisów, zaprojektowano rozbudowę wiaduktu nad biegnącą poniżej ze Szczecina przez Police do Trzebieży linią kolejową nr 406. Wykonawcą jest konsorcjum spółek Kowal Budownictwo Inżynieryjne i Niwa Szczecin. Koszt robót skalkulowały one w swojej zwycięskiej ofercie na 5 286 304,58 zł.
Terminów ukończenia tego drogowego dzieła przedstawiciele ZDiTM podawali już kilka. Przypomnijmy, że po przejęciu placu budowy od ZDiTM przez wykonawców kierowcy skazani są na objazdy od 6 lipca 2017 roku. Innymi trasami niż zwykle w te okolice docierają też pasażerowie miejskich autobusów. Po modernizacji blokady i objazdy miały zniknąć najpóźniej do połowy grudnia 2017 roku. Tyle że już konsorcjum spółek wykonawczych wystąpiło 18 października z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji. Wtedy okolicznością „łagodzącą” było odkrycie grupy stalowych pali pod skrajnymi podporami. O ich istnieniu – jak to tłumaczono – w dokumentacji archiwalnej budowli nie było wzmianki. Potem Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa miasta ds. dróg i transportu miejskiego, podawała, że jako obowiązujący termin ukończenia prac pozostaje 22 lutego, a z placu budowy nie było sygnałów, że spółki wykonawcze będą potrzebowały jeszcze więcej czasu na uporanie się z tym przedsięwzięciem. Rychło po tym ZDiTM zarządził wstrzymanie wszelkich robót drogowych na wszystkich pilotowanych przez tę jednostkę budżetową miasta inwestycjach z powodu mrozów i utrzymywania się dobowych średnich temperatur poniżej wymaganych 5 stopni Celsjusza.
Do kiedy zatem jeszcze potrwa przebudowa w rejonie wiaduktu w ul. Hożej? Od kiedy możliwy będzie ponownie przejazd dla samochodów i autobusów miejskich, a nowymi pasami chodników będą mogli poruszać się piesi i rowerzyści?
– Termin zakończenia 25.04.2018. Po tym terminie będą wykonawcy naliczane kary – odpowiada tym razem Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa miasta ds. dróg i transportu miejskiego. – Przesunięcie terminu jest konsekwencją budowy kanalizacji sanitarnej w rejonie wiaduktu przez ZWiK. Według pierwotnego projektu wykonawca ZWiK-u miał wykonywać wszystkie roboty metodą przewiertu sterowanego, jednak ze względu na trudne warunki gruntowe prace muszą być prowadzone w wykopie otwartym. Chcąc uniknąć rozbiórki nowo wykonanych nawierzchni asfaltowych, ZDiTM umożliwił wykonawcy ZWiK-u prowadzenie robót na placu budowy wiaduktu i drogach dojazdowych. Konsekwencją tego jest przesunięcie terminu wykonania zadania do 25 kwietnia. ©℗
Tekst i fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Przy ul. Hożej w rejonie modernizacji wiaduktu, która miała trwać góra pięć miesięcy, wciąż plac budowy.