Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Mróz wstrzymał roboty drogowe

Data publikacji: 2018-02-26 09:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:04
Mróz wstrzymał roboty drogowe
Prace przy wiadukcie na ul. Hożej Fot. Mirosław Winconek  

W związku z bardzo niskimi temperaturami i brakiem możliwości prowadzenia części robót zgodnie z reżimem technologicznym, w weekend wstrzymane zostały prace budowlane na wszystkich inwestycjach prowadzonych przez ZDiTM. Ziemia jest zmarznięta, a dobowe średnie temperatury nie przekraczają wymaganych 5 stopni Celsjusza. To od kilku dni uniemożliwia należyte wykonanie zadań, a prognozy na najbliższe nie napawają optymizmem. 

- Mając na uwadze dbałość o sposób prowadzenia prac podjęto decyzję o wstrzymaniu robót - szczególnie brukarskich oraz innych wykonywanych przy gruncie. W związku z tym nie możliwe jest wykańczanie i brukowanie ulicy Kwiatowej oraz Bogusława. Pozostały do wykonania zakres robót, wynikających z dokumentacji projektowej to wykonanie konstrukcji pod nawierzchnię jezdni i chodników z kruszywa łamanego, stabilizacja gruntu cementem, wykonanie nawierzchni z materiałów kamiennych i betonowych wraz ze spoinowaniem wykonanych nawierzchni, a w przypadku ul. Kwiatowej także wykonanie nawierzchni bitumicznych. W związku z tym, że zarówno grunt jak i zgromadzone na placu budowy materiały uległy przemarznięciu, nie ma możliwości kontynuacji prac z zachowaniem reżimów technologicznych i wymagań Szczegółowych Specyfikacji technicznych, w sposób nie wpływający na jakość wykonywanych robót – informuje Hanna Pieczyńska z ZDiTM-u. Jak dodaje, w szczególności nie ma możliwości wykonywania spoinowania wykonanych nawierzchni z kostek kamiennych. Tutaj konieczna jest temperatura 5 stopni, zarówno powietrza, jak i materiału. W związku z tym nie można oddać do użytku kolejnych, gotowych odcinków nawierzchni i przejścia do kolejnego etapu prac.

Nie ma także możliwości prowadzenia prac drogowych przy ulicy Łowieckiej, gdzie wykonawca zakończył roboty sanitarne i miał przystąpić do robót ziemnych oraz drogowych - wykonywania koryta i układania warstw konstrukcyjnych. Zgodnie z wymogami technologii wykonania tych prac, jak również z zapisami Szczegółowych Specyfikacji Technicznych, nie należy wbudowywać w nasyp gruntu zamarzniętego oraz nie można rozpoczynać stabilizacji cementem, jeżeli prognozy meteorologiczne wskazują na spadek temperatury poniżej 5 st. Celsjusza w czasie najbliższych 7 dni.

Część zadań związanych z kładkami na Budziszyńskiej, Trasą Zamkową i wiaduktem na ulicy Hożej nie może być realizowanych. Betonowanie płyty, które pierwotnie zaplanowano na najbliższe dni nie odbędzie się w całości.

- W przypadku ul. Kwiatowej i Hożej konieczność realizacji robót w okresie zimowym jest konsekwencją nieścisłości projektowych, kolizji sieci oraz innych, niemożliwych do przewidzenia sytuacji - wprowadzenie zmian do projektu posadowienia fundamentów wiaduktu, w związku z zinwentaryzowaniem istniejących stalowych pali - tłumaczy Hanna Pieczyńska.

Inwestycje na ulicy Kwiatowej, Bogusława i Hożej mają zagrożone terminy, aby uniknąć pośpiechu i nienależytego wykonania, zadecydowano o odgórnym wstrzymaniu robót.

W dokumentach standardowo zawiera się zapisy o możliwości przedłużenia robót, jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Średnie temperatury w Szczecinie nie są na tyle niskie, aby od razu określać okres zimowy jako wyłączony. Czas wstrzymania nie będzie uwzględniany do końcowych terminów, które wykonawcy mają zawarte w swoich umowach. Każda z inwestycji będzie rozpatrywana indywidualnie.

(p)

Na zdjęciu: Prace przy wiadukcie na ul. Hożej

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

123
2018-02-26 13:31:52
@re:123 .tak sobie to tłumacz, zobaczysz mega migracje ludow z Afryki do Europy w ciagu najblizszych 10-15 lat to sie zdziwisz ,klimat sie corocznie ociepla a kazdy kto to podwaza kłamie albo nie zna faktow.
timek
2018-02-26 13:29:37
Dobrze, że ten mróz przyszedł, bo można teraz żaglować czasem. Hoża już dawno powinna być skończona, a te kilka dni z mrozem w końcowym rozliczeniu pewnie "spuchną" do kilku tygodni i okaże się, że prace zostały wykonane zgodnie z harmonogramem. I tak przykryje się nieudolność wszystkich
Wsytrasznony
2018-02-26 12:47:26
Tory STT beda pekac,az strach jezdzic tramwajem na prawobrzeze :(
re:123
2018-02-26 11:36:00
Bzdury gadasz.
123
2018-02-26 10:26:37
@robol:globalne ocieplnie rozwiaze ten problem niedlugo,zatesknisz za zimą
Ktos
2018-02-26 10:21:16
Proponuję artykuł nieporadnej mjw wysłać bo żniw coś odwali
Robol
2018-02-26 10:02:39
Juuuuhuuuuu, w końcu mamy wymówkę dla opóźnienia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA