Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Hojność i ślady pamięci

Data publikacji: 28 października 2015 r. 17:00
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Hojność i ślady pamięci
Fot. Mirosław WINCONEK  

Od kilku lat w czasie Święta Zmarłych członkowie i sympatycy Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego organizują kwesty na renowację starych nagrobków największej szczecińskiej nekropolii. Nie inaczej będzie w tym roku. We Wszystkich Świętych również przedstawiciele trzech innych organizacji społecznych na Cmentarzu Centralnym będą zabiegali o uwagę i hojność szczecinian, aby zdobyć środki niezbędne na swoją działalność statutową, na ochronę śladów pamięci.

Zwykle najliczniejsza jest grupa kwestorów reprezentujących Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego. To głównie ludzie kultury, wśród nich aktorzy, historycy sztuki, pedagodzy, ale też uczniowie. Zwykle zbierają środki na renowację zabytkowych pomników nagrobnych. Tym razem na odnowienie nagrobka artysty plastyka Emanuela Messera, w kwaterze zasłużonych.

Kwesta Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego trwać będzie 1 listopada: od godz. 10 do 17. Tego dnia na Cmentarzu Centralnym kwestować będą również członkowie Stowarzyszenia „Katyń" (przy krzyżu Katyńskim), Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej (przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza"), Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - Okręg Szczecin oraz wolontariusze Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Tylko te organizacje mają prawo - jak podkreśla Zakład Usług Komunalnych - w nadchodzące dni pamięci zabiegać o środki na swą działalność statutową na terenie zabytkowej szczecińskiej nekropolii. Pojawienie się jakichkolwiek innych kwestorów powinno budzić uzasadnione podejrzenie.

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

odpowiedz
2015-10-29 16:45:46
zaduszki czyli za dusze zmarlych-czyli swieto zmarlych
biel
2015-10-28 17:40:35
Chciałoby się powiedzieć "gamonie z Kuriera". Dlaczego ?, bo nie ma Święta Zmarłych, w Polskim kalendarzu świąt. Jest tylko święto o nazwie - Wszystkich Świętych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA