Toast powitalny z okazji finału regat The Tall Ships Races 2017 wzniesiono w sobotę (5 sierpnia) wieczorem w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Tuż po nim uroczyście otwarto wystawę fotografika i reportażysty Marka Czasnojcia pn. „Historia pod Żaglami”. Można ją oglądać do 10 września br.
Uroczystość w muzeum uświetnił występ Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, który zaśpiewał kilka utworów w morskich klimatach, w tym
„Kapitańskie tango”.
- Za wszystkich żeglarzy, za wszystkich gości, którzy są z nami w Szczecinie i dzięki którym możemy się cieszyć tą wspaniałą imprezą.
Wszystkiego dobrego! - taki toast powitalny wzniósł prezydent miasta Piotr Krzystek przed wernisażem.
Wcześniej przywitał kapitanów żaglowców, przedstawicieli instytucji i firm. Z kolei Knut Western z Sail Training International -
organizatora TTSR - dziękował za powitanie i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy ze Szczecinem, który już po raz trzeci jest
gospodarzem finału regat.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zaznaczył, że „Historia pod Żaglami” to pierwsza wystawa muzealna Marka Czasnojcia.
Marek Czasnojć fotografuje od 50 lat. Pracował dla wielu redakcji gazet i czasopism. Dziś jest twórcą niezależnym. Wydał kilkadziesiąt albumów fotografii, niektóre z nich prezentowane są na wystawie. Tematyka morska dominuje w jego pracy twórczej, a z morzem związał się także zawodowo – pracując jako rybak. Ostatni album o symbolicznym tytule „Pożegnanie z Morzem” (Zapol, Szczecin 2017) poświęcony jest nieistniejącemu już polskiemu rybołówstwu dalekomorskiemu.
Obecna wystawa stanowi zbiorczą ekspozycję fotografii z sześćdziesięciolecia The Tall Ships Races, z zaznaczeniem roli polskich żeglarzy w tej imprezie. Morski motyw przewodni prezentuje wysiłek i sportową rywalizację, piękne, doskonale utrzymane jednostki, sprzyjającą pogodę, tłumy na kei, młodych ludzi na pokładach.
Pierwsze fotografie, wykonane w czasie regat Cutty Sark Tall Ships' Races w roku 1974, pochodzą z pokładu „Daru Pomorza”. Kolejny rejs, który artysta dokumentował, to St. Malo-Gran Canaria-Bermudy-Halifax-Gaspe-Quebec-Sidney-Liverpool – z okazji 450. rocznicy odkrycia Kanady. Następnie regaty Columbus z 1992 i później jeszcze wiele innych. Część zdjęć została zrobiona z pokładów różnych jednostek: duńskiej Marynarki Wojennej, niemieckiej Straży Granicznej, czasem z niewielkich, gumowych szybkich łodzi, głównie w Lizbonie, Turku czy Gdyni. Są też ujęcia z samolotów i helikopterów.
Wystawie towarzyszy ekspozycja „Cutty Sark Trophy” ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz pamiątek Akademii Morskiej w Gdyni.
Wstęp jest biletowany. Muzeum, przy ul. Wały Chrobrego 3, zaprasza we wtorki, środy i soboty w godz. 10-18, w czwartki od 10 do 20, a w niedziele od 10 do 16. W poniedziałki i piątki jest nieczynne. (ek)
Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA