czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty

Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty [GALERIA]

Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty
Data publikacji: 2017-08-03 21:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:25
Wywietleń: 1304 286724

Tłumnie było w czwartek w zamkowej Galerii Gotyckiej, gdzie została otwarta wystawa „Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich”, przygotowana z okazji Tall Ships Races 2017 i 100-lecia Pomorskiego Związku Artystów. Około 150 eksponatów ze swoich zbiorów prezentuje na niej dziewiętnastu członków działającego drugi rok Stowarzyszenia Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie.

Wystawę otwierali: dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska, przewodniczący stowarzyszenia Kryspin Pawlicz i Renata Zdero, kuratorka wystawy. Jej koncepcję opracowała Maria Łopuch.

Na wystawie dominują obrazy morskie i marynistyczne: XIX- i XX-wieczne widoki Szczecina, Bałtyku, szczecińskiego portu, Zalewu Szczecińskiego i miasteczek nad nim położonych, Nowego Warpna i Wolina, autorstwa artystów niemieckich, m.in. Eugena Dekkerta, Fritza Modrowa, Hansa Hartiga, Otto Lang-Wollina, Willy’ego Hofmanna, Otto Kuskego oraz polskich: Zenona Kononowicza i Jana Powickiego. Szczególną uwagę zwracają pejzaże szczecińskich impresjonistów, Margarete Wossidlo i Otto Tarnogrockiego, oraz obraz Roberta Parlowa „Na redzie w Portland”. Niezwykle ciekawe są dwa późnoromantyczne pejzaże Louisa Douzette, pomorskiego artysty z Barth, międzywojenna akwarela Julo Levina, „Zamek w Świdwinie” Immanuela Meyer-Pyritza oraz pejzaż szwedzkiego impresjonisty Martina de Riddera.

Interesująco reprezentowana jest sztuka polska sprzed 1945 r. Szczególnie ciekawe są dwie kresowe miniatury Mariana Kratochwila, przejmujący obraz „Modlitwa” Adama Chmielowskiego, grafika Elwiro Andriollego, ilustratora „Pana Tadeusza”, prace Feliksa Wygrzywalskiego, Wojciecha Weissa, czy „Drewniany kościół na Podkarpaciu”, autorstwa Stanisława Kamockiego.

Wystawę dopełniają stare mapy Pomorza, grafiki, meble i srebra, w tym łyżeczki z grawerunkami widoków Szczecina. Jest kilka rzeźb z miniaturą Sediny i porcelanowa figurka ks. Józefa Poniatowskiego, wykonana w Passau.

Za organizację wystawy w imieniu kolekcjonerów dziękował szczecińskiemu zamkowi Marek Wyłupek, właściciel antykwariatu na Starym Mieście. Maciej Mrożewski przekazał zamkowi unikatowy arkusz cegiełek, drukowanych w czasie stanu wojennego.

– Dzięki tym cegiełkom wspomagana była podziemna Solidarność i budowa podziemnego państwa – mówił.

Muzyką dopełniał wernisaż szczeciński wiolonczelista, Tomasz Szczęsny.

Wystawa będzie czynna do 3 września.

(b.t.)

Fot.: Ryszard PAKIESER

Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty Wystawa w Galerii Gotyckiej otwarta na regaty

Komentarze

nn
A dlaczego nikt nie napisał, że połowa Zamku nieczynna, bo zawalił się strop? Igielska winna dawano temu siedzieć w pierdlu, a nie otwierać wystawy.
2017-08-03 22:09:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy