wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza

Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza [GALERIA]

Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza
Data publikacji: 2020-08-06 18:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-09 16:30
Wywietleń: 1587 468520

"Nie będziemy ofiarami" - pod takim hasłem w czwartek (6 bm.) odbył się happening na placu Adamowicza w Szczecinie, gdzie w centralnym miejscu stanęła trumna z tymi właśnie słowami. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że nie może dojść do zapowiadanego przez rząd wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej (chodzi o dokument o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). Podczas spotkania zbierane były również podpisy pod petycją Amnesty International w obronie konwencji antyprzemocowej.

W trakcie happeningu odczytano list otwarty do m.in. prezydenta i premiera naszego kraju. Napisano w nim m.in.: "Systemy prawne zostały stworzone po to, by obywatele i obywatelki mieli pewność, że ich państwo i rządzący zapewnią im bezpieczeństwo i obronią przed niesprawiedliwością. Prawo ma bronić słabszych przed silniejszymi i zapewnić wspólnocie rozwój, zapobiegać się cofaniu do praw dżungli, w której duży może więcej. To jest podstaw cywilizacji i demokracji. (...) Niestety, musimy nazwać rzeczy po imieniu - w Polsce prawo i organy państwa coraz jawniej zaczynają być używane jako narzędzia represji, a władze wykorzystują je do narzucania obywatelom światopoglądu, uznają za politycznie dla nich korzystne".

Podczas czwartkowego spotkania podkreślano, że obowiązkiem państwa jest ochrona także tych, którzy są krzywdzeni w swoich domach i rodzinach. Tymczasem codziennie umiera jedna lub dwie kobiety zatłuczone przez swoich partnerów i mężów.

Protest w Szczecinie zorganizowały tutejsze organizacje i grupy kobiece oraz młodzi aktywiści (wspólnie tworzą regionalną koalicję przeciwko legalizacji przemocy wobec kobiet i przemocy domowej).

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza Happening przeciwko przemocy. Czarna trumna na pl. Adamowicza

Komentarze

ferdek
Nie rozumiem. Wczśniej protestowały przeciw mężczyznom, ale teraz są tęczowe, to chyba same się tłuką. Więc o co maja broncha? WTF, babska logika.
2020-08-09 16:22:35
edward
Do niczego się nie nadają, pożytku z nich nie ma ale za facetami latają. To się może skończyć tylko przemocą. Przestańcie tylko dawać doopy i zacznijcie prawdziwie dbać o waszych mężczyzn to nie będzie problemu. Przestańcie rozkładać nogi tylko się ogarnijcie.
2020-08-09 16:06:09
barabasz
Stop tęczowo-lewacko-lesbijskiej obłudzie.
2020-08-09 00:11:31
Niebuszowe
Mało tych trolli na placu Adamowicza w tym niby proteście.I dobrze bo nic konstruktywnego nie wnoszą do sprawy walki z przemocą oprócz tęczowego politykierstwa.T
2020-08-08 07:59:10
@ Hańba
Bicie konia - specjalność PO.
2020-08-07 14:59:26
Fuj, odrażające.
Czy kiedyś się ockną ?
2020-08-07 14:55:14
Czałczyńska PRECZ!!!!!!!!
Pani Człczyńska sama powinna powstrzymać się od przemocy wobec swoich koleżanek i innych kobiet.Ktoś tak popsuty i nie powinien brać udziału w kobiecych manifach i firmować środowiska kobiet. Wysoce zdemoralizowana osoba, pseudo działaczka z przerostem formy. Dziwię się, że jej przełożony Marszałek nie wyciągnął jeszcze konsekwencji w związku z licznymi skargami na nią.
2020-08-07 14:40:34
Hańba
Bicie kobiet - specjalność PiS
2020-08-07 13:53:44
Stary PISior
Jak sie baby nie bije , to jij wuntroba gnije tyle amen!
2020-08-07 13:23:53
@chwid
Szkoda że tak nienawidzisz innych ludzi.Wyluzuj,weź idź na spacer.Przecież Trzaskowski,Czarzasty i Kidawa Błońska mówili że trzeba ludzi łączyć a nie dzielić. Świat nie nakręcony polityczną nienawiścią jest piękniejszy
2020-08-07 12:13:59
Chiwd
Biedne trole ministra zero i jego Szczecińskiego przydupasa. Tak im zalega tragiczna śmierć samorządowca Adamowicza. Nie chcieli placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają Adamowicza.zawiść ich zżera,bo jak padną to nawet sąsiedzi będą się wstydzili o nich mówić. Prawda panie Matecki. Wstydzą się za Pana, do p. Jacyny też na wierzbowej nikt się nie przyznaje. A walkę z ś.p. Adamowiczem i jego pamięcia muszą prowadzić etatowe trole pisu. Żałosne.
2020-08-07 11:11:57
Frania
Na jednym zdjęciu widać wyraźnie dwie rowerzystki które są absolutnie zdziwione tym happeningiem.Widać nie znają jeszcze jak to się robi by potem zbierać lajki na fejsbuniach.
2020-08-07 08:54:02
Regenbogen
Jesteśmy zmartwieni że zostały pochowane wszystkie tęczowe flagi.To nie może tak być to narusza wartości europejskie
2020-08-07 08:51:49
kasia
po popiera przemoc wobec kobiet na placu Aferowicza
2020-08-07 07:34:14
kasia
po popiera przemoc kobiebiet na placu aferowicza
2020-08-07 07:27:45
Niestety, nie wiedziałem.
Niestety, nie wiedziałem o tej manifestacji, bo bym przyszedł. 24Kurier nie informował, KOD Zachodniopomorskie - nie informował.
2020-08-07 04:42:50
Miś
Ale tam są te same "protestantki" co w LGBT. To tęczowi też leją swoje żony?
2020-08-06 23:57:48
haha uuu
Śmiać się, czy płakać?
2020-08-06 23:32:40
Ach!
Jak dzielnie walczą z opresją!!! Otoczone i samotne, na reducie wolności. Tak kruche i niewinne...
2020-08-06 23:22:07
Obrzydza mnie obłuda tych ludzi
kompletnie im nie przeszkadzało jak Donald tłukł Małgośkę... kompletnie nie przeszkadzają im statystyki dotyczące samobójstw mężczyzn - często jest to efekt przemocy ze strony kobiet... przestanie wprowadzać lewacką ideologie która tylko deklaracyjnie zajmuje się dobrem człowieka a w praktyce człowieka niszczy czyniąc go niewolnikiem
2020-08-06 23:21:09
bobo
czarna trumna - a to wstrętni rasiści!!!
2020-08-06 23:12:45
Waleria
PiS będzie teraz chronił oprawców kobiet, tak jak broni pedofilów. Nigdy więcej na nich nie zagłosuję.
2020-08-06 22:31:07
@ haslo przewodnie
Za PO nikt w Polsce nie bil zon i dzieci? o piciu nie wspominam
2020-08-06 22:03:17
Turysta na 1 dzień
Ja mam pytanie do Pani Bogny która strajkowała na granicach by rząd Polski otworzył granice.Okazało się że to niemieckie władze nie chcą otwierać granic i są jakieś kłopoty w Meklemburgii.Czy nie można dalej protestować by Niemcy w końcu otworzyli te granice czy limit strajków i protestów na granicy został wyczerpany.Tutaj należy stanowczo interweniować na rzecz turystyki i otwartości między naszymi krajami.Nie wolno spoczywać na laurach i przerzucać się na modne obecnie tematy
2020-08-06 22:01:46
Kawa
A co się dzieje z lokalnym odłamem partii Wiosna której szef startował na prezydenta i przegrał?Wiosna mogłaby zająć się kobietami w realu a nie jak ci na placu Adamowicza się lansują
2020-08-06 21:56:06
Zmartwiona
Te komentarze o biciu żony i dzieci i ci biedni ludzie którzy nie przeczytali nawet konwencji stambulskiej ani konstytucji dają smutny obraz życia bez celu.Tylko jakiś hapening jakiś event pomażemy jakieś ściany albo asfalty i robimy protest.Oczywiście krzyczymy że jest źle i że się bije żony i dzieci.Tak,przemoc istnieje i jest zwalczana przez państwo polskie i każdego przyzwoitego człowieka.Ale to sądy wypuściły tego drania co zabił kobietę i małego chłopca.Sędzia przepraszał za pomyłkę i co z tego?Życia nie wróci.Działacze skupieni wokół marszałkowej pełnomocniczki mogłyby iść do domu samotnej matki,mogą pomóc pisać wnioski o zastępcze mieszkania dla kobiet o eksmisję przemocowego partnera.Czy tak robią czy tylko robią szoł bo takie jest zadanie?
2020-08-06 21:53:28
t.rex
Jeżeli te panie, które próbują wciskać ludziom neomarksistowskie bajki, nie zaczną o siebie dbać (i nie piszę tu nawet o ciele), to żaden kontakt, a tym bardziej przemoc, ze strony mężczyzn im nigdy nie będzie groził. Jedyne co im zagrozi to tylko jeszcze większa pretensja do świata, samotność i pogłębienie ich problemów. O ile wcześniej nie skończą jak te miłośnice niejakiego Mola, antyfaszysty roku...
2020-08-06 21:46:15
atomek
Przeciwko przemocy względem kobiet i jednoczesnie za sprowadzaniem islamistów.Prawo szariatu zabrania chlopu uderzyc kobiete wiecej niz 10 razy czyli wszystko bedzie OK powodzenia
2020-08-06 21:36:45
Jeżeli cenzura Kuriera przepuści - hasło przewodnie PIS
" Tu jest Polska , tu się pije, oraz żonę i dzieci bije "
2020-08-06 21:29:29
Paragraf
Lewacki bełkot, będący jednym z elementów światowej rewolucji neomarksistowskiej, która przewala się przez ziemski padół. To tak w skrócie.
2020-08-06 21:00:09
Jestem heteroseksualny.
Ale kiedy patrzę na te "kobiety" coraz mniej dziwię się Biedroniowi.
2020-08-06 20:57:57
Seksmisja
Chłopa im trzeba
2020-08-06 20:11:24
toi
super kabaret. bogna na siłownię idż..
2020-08-06 19:41:40
kibic
jaki patron placu takie akcje protestujących :))) znowu kabaret.
2020-08-06 19:30:56
Kodziarski Kurier
Naprawdę nie macie ciekawszych informacji? Dlaczego promujecie oszołomów?
2020-08-06 19:25:51
Jakub
Tyle się mówi o zagrożeniach koronawirusem a oni narażają tylu mieszkańców przez swoje wymyślone zabawy.Jedźcie do Sejmu się bawić w politykę a nie tutaj narażać w czasie pandemii
2020-08-06 19:25:39
Helikopter z Misia
najpierw trzeba wiedzieć, czym jest Konwencja Stambulska. Ani Kurier ani ci protestujący nieszczęśnicy nie mają o tym zielonego pojęcia.
2020-08-06 19:15:25
@Marek
Ciekawi mnie jako prawnika w jaki sposób obecna władza chce zalegalizować stosowanie wobec kobiet przemocy może w Kodeksie Karnym albo w Konstytucji?Czyżby w związków z planowanym ściągnięciem imigrantów miałby być zalegalizowany szariat? Jeśli piszesz już dyrdymały z czyjegoś polecenia to się zastanów czy ma to sens.To nie jest portal gaziety której nie jest wszystko jedno gdzie łykają pelikany każdą głupotę
2020-08-06 19:12:47
ale jaja, ale jaja
"Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Uczniowie w ZS nr 8 zapoznali się z problemami różnych osób i przystąpili do pisania listów w auli szkoły. Podczas Maratonu 2019 listy dotyczą młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane są odręcznie, najlepiej w języku angielskim.
2020-08-06 19:10:17
ale jaja, ale jaja
- najpierw było od "Sorosa"; Maraton Pisania Listów "Szczecińska młodzież wzięła udział w corocznym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie wystąpili w ten sposób w obronie praw człowieka i upomnieli się o młodych ludzi z różnych państw. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Mobilizują się wtedy ludzie na całym świecie, aby solidarnie przeciwstawić się naruszeniu praw człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 r. i urósł do rangi..."
2020-08-06 19:09:08
Jadzia
To się nazywa biznes.Więcej organizacji uczestniczących w mega wielkim proteście niż uczestników.No ale potem w rozliczeniu grantów każda organizacja wpisze że odbył się Wielki Wiec Przeciw Przemocy z którego największą rzeczą był zwykły transparent.W zasadzie nikt na nich nie zwraca uwagi bo cóż oni mogą mówić o walce z przemocą.
2020-08-06 19:06:32
Henio
Same znajome dyżurne zawodowe twarze.Pacyfka która działa od morza po Tatry i od Szczecina do Białegostoku i ta druga co zazdrości Pacyfce sukienek.
2020-08-06 19:03:15
Marek
Nie dziwię się że kobiety się boją. Obecna władza chce zalegalizować stosowanie wobec nich przemocy. Wstyd.
2020-08-06 19:02:03
histeria
Podczas czwartkowego spotkania podkreślano, że obowiązkiem państwa jest ochrona także tych, którzy są krzywdzeni w swoich domach i rodzinach. Tymczasem codziennie umiera jedna lub dwie kobiety zatłuczone przez swoich partnerów i mężów.Natomiast statystyki podają że w Polsce dokonano w 2019 roku 520 zabójstw.Skoro dziennie zakatowują zdziczałe samce 2 kobiety to wychodzi 760 morderstw.Ostatnio też dźgali się nożami w Szczecinie też geje czy oni też są w tych statystykach? Nie manipulujcie więc wyssanymi z brudnego palca statystykami.I po prostu nie łączcie się w pary ze świrami.Tylu porządnych facetów jest na świecie.
2020-08-06 19:01:36
young
Teraz już wiecie dlaczego skejtowców chcą wywalić z placu Adamowicza- bo im przeszkadzają.Dobrze że Igor Podeszwik zaczął zbierać podpisy pod petycją i dla młodzieży sportowej udostępni się plac Adamowicza
2020-08-06 18:55:42
Wartości europejskie
Wartości europejskie zostały naruszone bo wymieniono najpierw obywateli zamiast obywatelki.To oczywiste podkreślenie patriarchatu który opresyjnie ciemięży nadal inne istoty
2020-08-06 18:53:03
Art
To nie jest pl.żadnego Adamowicza,tylko pl.Żołnierza Polskiego.Kim był jakiś Adamowicz i jaki ma związek ze Szczecinem?
2020-08-06 18:52:28
Haha
Dyżurne zadymiary które nie mają drugiej połówki