Hanza Tower osiągnęła docelową wysokość - 104 metry. Zakończenie budowy najwyższego wielofunkcyjnego budynku w Szczecinie planowane jest w połowie przyszłego roku.
Hanza Tower ma 27 kondygnacji naziemnych i 3 garażowe. Budynek będzie obsługiwany przez 12 wind. Niewątpliwie to jeden z najbardziej wyczekiwanych obiektów w mieście. Lokale mieszkalne zajmą aż 22 tys. m kw. Łącznie powstanie 480 apartamentów o powierzchniach od 24 do 130 m kw, wysokich na prawie 3 metry z panoramicznymi oknami. Każde z mieszkań będzie wyposażone w klimatyzację. Lokale na 6 i 7 piętrze dodatkowo będą miały tarasy.
Największy apartament wciąż jest na sprzedaż. Lokal o powierzchni 200 m kw. kosztuje 3,5 miliona złotych. Znajduje się na 26 piętrze budynku.
- Nabywcy co najmniej połowy lokali to klienci, którzy kupili mieszkania za gotówkę - mówiła na spotkaniu prasowym Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding SA. - Klientami są głównie szczecinianie, którzy miło nas zaskoczyli, ponieważ na tym etapie mamy sprzedanych już ponad 70 procent wszystkich apartamentów.
W niższym skrzydle budynku zaplanowano miejsce na lokale handlowe, usługowe, biurowe o powierzchniach od 106 do 150 m kw., a także większe o powierzchni 1500 m kw. Łączna powierzchnia komercyjna Hanzy to ponad 10 tys. m kw. W budynku znajdzie się również największe w regionie centrum kongresowe, zajmujące 3 tys. m kw.
Pierwotnie budynek miał posiadać tylko charakter biurowy. Skąd zmiana koncepcji i wprowadzenie także funkcji mieszkalnej?
- W tamtym czasie to nie był dobry moment na budowanie biurowca. Jak widać zmiana decyzji była właściwa. Wówczas komercjalizacja w tym mieście nie wyglądała tak, jak powinna. Obecnie Szczecin dojrzał do tego, aby można było tworzyć tutaj biznes. Widzimy to po zainteresowaniu naszymi powierzchniami biurowymi - tłumaczyła Małgorzata Ostrowska
Pod budynkiem znajdą się trzy piętra garażowo-podziemne dla prawie 400 samochodów i 120 rowerów. Mieszkańcy Hanzy Tower będą mogli korzystać z części wspólnych, m.in. basenu ze strefą wypoczynkową i zapleczem saun, tarasu widokowego na ostatnim piętrze, pralni samoobsługowej, klubów dla dzieci i dorosłych.
Koncepcja architektoniczna Hanzy została zakupiona od Laguarda Low, pracowni ze Stanów Zjednoczonych. Za projekt budowlany odpowiada szczecińskie biuro Urbicon. Częścią reprezentacyjną budynku ma być hol z recepcją, który będzie pierwszym pomieszczeniem, jakie zobaczą goście. Wnętrze zaprojektowała Aleksandra Abramczyk, która współpracowała już z firmą przy projekcie wnętrz hotelu Dana.
Na tę chwilę do budowy Hanzy zużyto m.in ponad 42 tys. metrów sześciennych betonu, 5500 ton stali, 510 metrów sześciennych drewna. Przy inwestycji pracowało łącznie 1160 osób.
Kolejna inwestycja mieszkaniowa J.W. Construction będzie zlokalizowana przy ulicy Celnej. Wstępne koncepcje architektoniczne są już opracowane.
- Myślimy o Szczecinie szerzej. Już wcześniej mieliśmy zakupione grunty przy ulicy Druckiego-Lubeckiego, na których powstanie centrum logistyczne o powierzchni 80 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę - dodała Małgorzata Ostrowska.
Tekst i film: Karolina Nawrocka
Fot. Ryszard PAKIESER