Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Hanza pnie się w górę [GALERIA]

Data publikacji: 2019-08-21 17:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-27 11:55
Hanza pnie się w górę
 

Panorama z 22. piętra Hanzy Tower zapiera dech w piersiach. Właściciele lokali mieszkalnych będą mieć widok między innymi na jezioro Dąbie, Zalew Szczeciński oraz miasto. Obecnie prace prowadzone są na przedostatniej, 26. kondygnacji.

Gmach Hanzy Tower o wysokości 104 metrów składa się z dwóch części. W wieży – która rozpoczyna się od 6. piętra – znajdować się będą mieszkania o powierzchni od 24 do nawet 220 metrów kwadratowych. Z kolei w niższym skrzydle zaplanowano miejsce na lokale handlowe, usługowe, biurowe i sale konferencyjne. Łączna powierzchnia komercyjna Hanzy to ponad 10 tys. m kw.

Spółka planuje także stworzenie przejścia, które połączy hotel Dana z niską częścią Hanzy Tower.

Lokale mieszkalne zajmą największą część budynku, bo aż 21 tys. m kw. Łącznie powstanie 480 apartamentów z dużymi przeszkleniami. Lokale zostaną przekazane właścicielom w standardzie deweloperskim, jednak każde z nich będzie wyposażone w klimatyzację. Mieszkania na 6 piętrze dodatkowo będą posiadać tarasy.

– Sprzedaż lokali cały czas trwa. Obecnie sprzedano ponad 60 procent inwestycji – mówi Justyna Meyer, kierownik biura sprzedaży.

Oprócz funkcji biurowej i mieszkalnej, dodatkowo zaplanowano także dwie kondygnacje handlowo-usługowe. Pod budynkiem znajdą się trzy piętra garażowo-podziemne dla prawie 400 samochodów i 120 rowerów.

Mieszkańcy Hanzy Tower będą mogli korzystać z części wspólnych, m.in. basenu ze strefą wypoczynkową i zapleczem saun, tarasu widokowego na ostatnim piętrze, pralni samoobsługowej, klubów dla dzieci i dorosłych.

– Wszystkie części wspólne wykończone zostaną pod klucz – dodaje Justyna Meyer. – Klub dla dorosłych to pomieszczenie o powierzchni około 60 metrów kwadratowych z aneksem kuchennym. Każdy mieszkaniec w momencie kiedy będzie chciał przyjąć gości, będzie mógł skorzystać z takiego miejsca.

Basen w kształcie elipsy znajduje się na pierwszym piętrze. Jego długość wynosi 25 metrów, a głębokość 1,4 metra. Zawieszony nad nim będzie szklany świetlik, czyli sufit.

Kto opracował koncepcję architektoniczną Hanzy?

– Została zakupiona od Laguarda Low, pracowni ze Stanów Zjednoczonych. Za projekt budowlany odpowiada szczecińskie biuro Urbicon – wyjaśnia kierownik biura sprzedaży.

Częścią reprezentacyjną budynku ma być hol z recepcją, który będzie pierwszym pomieszczeniem, jakie zobaczą goście. Wnętrze zaprojektowała Aleksandra Abramczyk, która współpracowała już z firmą przy projekcie wnętrz hotelu Dana. Oba budynki mają być utrzymane w podobnej stylistyce, choć w Hanzie będzie można już dojrzeć bardziej nowoczesne elementy utrzymane w bieli i czerni.

Aby ułatwić i przyspieszyć pracę, na budowie wykorzystywana jest pompa stacjonarna do betonu. Pozwala go dostarczyć w formie płynnej do trudno dostępnych miejsc w sposób szybki i bezpieczny. W przypadku Hanzy, pionowy rurociąg doprowadza materiał na najwyższe piętra.

Wybudowanie jednej kondygnacji zajmuje ekipie budowlanej około dwóch tygodni. Na terenie Hanzy pracuje od 250 do 300 osób – w zależności od aktualnego etapu prac. Ciekawostką jest fakt, że piętra najwyższego w regionie budynku są nieco wyższe niż w standardowym budownictwie. Wynoszą minimum 3 metry w świetle (różnica pomiędzy poziomem posadzki a wykończonym sufitem).

Zakończenie budowy planowane jest w połowie przyszłego roku.

Nazwa inwestycji nawiązuje do historii Szczecina, który w średniowieczu był jednym z najszybciej i najefektywniej rozwijających się miast Europy Północnej zrzeszonym w Hanzie – kupieckim związku miast. ©℗

Karolina NAWROCKA

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kajo
2019-08-27 11:10:49
Jako ,że część poznaniaków czuje wyższość nie wiadomo z jakiego powodu. Poznań to blokowisko, tyle tam historii czy pięknych obiektów co jak ktoś napisał '' ładnych widoków na krzaczastych bulwarach ''. Szczecin w porównaniu to Poznania ma charakter a taki wieżowiec, nie jest kolejną nudną bryłą, a jest w kształcie żagla, oddając miastu jego portowy hołd. Altarie Szczecina i szerokie centra budzą respekt, w Poznaniu co go budzi? Ciasna ulica, bloki, bezsensowne rozplanowanie przestrzeni? Jedyną atrakcją jest stary rynek. - Polecam Poznaniakom zejść na ziemię o zobaczyć co znaczy miasto z historią i charakterem.
@kruk77
2019-08-23 07:31:37
W pełni się z Tobą zgadzam. Poznań to wyjątkowo zapyziałe i zaniedbane przestrzennie i architektonicznie miasto. Rozbudowane za komuny z niewielkiego, przez paskudne blokowiska wokół niewielkiego centrum jest praktycznie niewydolne komunikacyjnie. Warta to tylko chaszcze, gdzie dochodzi do mordów i gwałtów, hałasujące helmuty na wąskich, dziurawych ulicach rodem z naszego muzeum techniki, walące się opustoszałe kamienice w centrum, żule w każdej zasikanej bramie, zero zieleni w śródmieściu, to prawdziwy obraz Poznania. Bajorko zwane jeziorem na Malcie to jedna wielka porażka, a przy termach maltańskich wspaniałe „osiedle” slumsów na ogródkach działkowych, kopcące palonymi oponami używanymi do ogrzewania lepianek. Dużo zadęcia wśród mieszkańców tej przerośniętej dziury, ale realność przypomina bardziej mniejszą Łódź. Taki poznaniak to pewnie słoik z jakiejś powiatowej dziury, którego prowokacje nijak mają się do smutnej rzeczywistości Poznania.
Robert
2019-08-23 07:24:54
Ho, ho, ho (taka jest właściwa pisownia), samo zło widzę te wysokościowce. Szkoda, że w innych miastach piękne apartamenty z widokiem sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Także w Szczecinie mimo póki co niewielkiej podaży, trudno znaleźć wolne lokale. Ale zdaniem niektórych lepsze są niskie baraczki, gdzie ludzie walczą o miejsca parkingowe parkując niemalże na balkonach tych z parteru, a pozostali zaglądają sobie w okna ze względu na zatłoczenie baraczków na niewielkiej przestrzeni. O architekturze tego typu osiedli lepiej nie wspominać, bo po prostu jej nie ma. Duch komunistycznych architektów wiecznie żywy!
kruk77
2019-08-22 19:21:22
Poznaniak jak zwykle z poczuciem wyższości jego miasta nad Szczecinem. 10 lat jeździłem do Poznania na narady i poznałem to miast dość dobrze. W Szczecinie szerokie bulwary, a w tam komarowo nad Wartą. Malta? - nic nadzwyczajnego. Tego rodzaju obiektu znajdziemy w wielu miejscach w Polsce. Czuję niechęć do tego miasta. Te ich poczucie wyższości budzi we mnie niechęć do tego miasta.
POZNANIAK
2019-08-22 17:52:57
POLECAM INWESTYCJE SGI SZCZECIN W POZNANIU MOJA MALTA. CENOWA ZA METR KWADRATOWY 2 LATA TEMU NIEOSIĄGALNA DLA MIESZKAŃCÓW SZCZECINA. ZA SŁABI W ZAROBKACH. KOMPLEKS MIESZKALNY- CUD ARCHITEKTURY I EKSKLUZYWNA MEKKA W POZNANIU NAD JEZIOREM MALTA.
zadecie
2019-08-22 12:13:29
Tylko tyle zdjęć z góry? )-;
re: Robert i @Robercik
2019-08-22 11:47:21
O cho cho, młody gniewny. Wysokościowce to porażka pod każdym względem, ale takim nowoczesnym jak ty umyka ten fakt. To wyraz chciwości (jak najwięcej wydoić z m2) oraz pogardy dla natury(człowiek nie jest przystosowany do życia i funkcjonowania na takich sztucznych wysokościach). O negatywnych kosztach społecznych takich budowli można w nieskończoność.
@Rebercik
2019-08-22 08:09:02
A Ty chyba za stary jesteś, żeby zrozumieć, że współczesne apartamentowce w niczym nie przypominają komunistycznych wieżowców na Pomorzanach czy Leningradow. W nowoczesnych, dużych miastach ludzie chcą mieszkać na wysokich piętrach, z bezpośrednim zjazdem windą do garażu podziemnego, z pięknym widokiem na panoramę miasta, z dobrym poziomem wykończenia wnętrz. I nie chodzi tu o 8 ( w przypadku leningradow) piętrowe bloczki tylko indywidualne projekty budynków z piękną bryłą i fasadą powyżej 20 kondygnacji. To należy w Szczecinie wspierać, eliminując jednocześnie inwestycje nijakie, w powtarzalne rzędy koszarowych bloczków 3-6 piętrowych.
Ola
2019-08-22 07:11:17
Teraz kolej na Fale, od początku straszy to co w centrum miasta.
Rebercik
2019-08-22 02:56:15
chyba za młody jesteś bo to za komuny upychano ludzi w wieżowcach i leningradach. To żadna przyjemność mieszkać jak patologia, po setki rodzin na klatkę, bez przestrzeni do oddychania i życia... przecież te wieżowce koło ornamentu wyglądają jak jakiś obóz, mieszkając tam czułbym się jakbym przegrał zycie..
phi
2019-08-21 23:51:03
a kiedy to oni wystartowali? z 10 lat temu?
Robert
2019-08-21 23:10:43
Pora chyba aby urząd miasta zaczął wspierać budowę wysokościowców, a przestał wydawać zezwolenia na rzędy nijakich 4-6 piętrowych koszarowców rodem z komuny tj. na obszarze miedzy Potulicką a Piastów.
Grześ
2019-08-21 21:31:39
Szkoda że to już ostatni w planach dla Szczecina
Urszula
2019-08-21 18:57:46
NAAAAAAAA-RESZCIE - ale fajna nowa rzecz w architekturze Szczecina i fachowe wykonawstwo widac juz od samego rozpoczecia.Oby tak dalej. BRAWA dla "budowlancow"!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ