Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Hala jakiej w Polsce nie ma

Data publikacji: 01 lutego 2016 r. 12:03
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Hala jakiej w Polsce nie ma
 

 
Rozmowa z Jarosławem Dudą, dyrektorem Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie

- W Zespole Szkół Sportowych przy ul. Małopolskiej powstaje hala sportowa, jakiej dotychczas w Szczecinie nie było. To po części pana dzieło.

- Będzie to specjalistyczny obiekt treningowy do gimnastyki sportowej z zapleczem socjalno-sanitarnym i gabinetem odnowy biologicznej. Poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań będziemy mieli jedyny tego typu obiekt w Polsce. Tak, jest to po części mój projekt. Uwzględniłem w nim, podpatrzone na zgrupowaniach w różnych krajach Europy nowoczesne zastosowania. Będą tam doły asekuracyjne czyli głębokie na dwa metry doły w podłodze wypełnione pianką oraz rów gimnastyczny także pełniący rolę asekuracyjną, żeby zawodnicy mogli bezpiecznie trenować. Tego nigdzie w Polsce nie ma. Hala będzie także wyposażona w standardowy sprzęt gimnastyczny oraz ścieżki batutowe i ścieżkę akrobatyczną.

- Szkoła kształci i trenuje mistrzów sportu, wśród swoich absolwentów ma nawet olimpijczyków. Dziś uczniowie muszą dojeżdżać na treningi sześć razy w tygodniu do hali przy ulicy Narutowicza.

- Profesjonalna, specjalistyczna hala treningowa do gimnastyki sportowej chłopców i dziewcząt będzie miała 1060 m kw. powierzchni użytkowej. Umożliwi to prowadzenie treningów nie tylko w trakcie lekcji i w dni powszednie, ale także w dni wolne od nauki. To pozwoli młodym sportowcom na doskonalenie umiejętności przed najważniejszymi zawodami na świecie, włącznie z olimpiadą. Spośród naszych absolwentów możemy się pochwalić olimpijczykami, to Marta Pihan-Kulesza, Roman Kulesza oboje w gimnastyce sportowej i Małgorzata Wojtyra w kolarstwie. W tej chwili Marta przygotowuje się do olimpiady w Rio w 2016 r. Z młodych zawodniczek piątoklasistka Dagmara Pyzio ma szanse na udział w kadrze na olimpiadę do Tokio w 2020 r. Ponadto mamy wśród uczniów i absolwentów medalistów mistrzostw Polski, Europy.

- Hala to największa obecnie inwestycja szczecińskiej oświaty, warta 6,2 mln zł. Jej koszty pokrywa miasto i Ministerstwo Sportu (42 procent). Zawodnicy mieli z niej korzystać od listopada, termin przełożono na koniec kwietnia, ale ostatnio podczas wizyty miejscy radni stwierdzili, że ten termin oddania jest nierealny.

- Trochę nas martwi, że hala jest wciąż placem budowy. Pani wicedyrektor wydziału inwestycji mówiła o terminie oddania hali z końcem sierpnia...Dobrze byłoby, żeby uczniowie już mogli z niej korzystać. Nasza szkoła jest kojarzona głównie z osiągnięciami w gimnastyce sportowej, ale jej uczniowie i absolwenci odnoszą sukcesy w siedmiu dyscyplinach. W szkole podstawowej i gimnazjum ZSS prowadzimy klasy z gimnastyką sportową i artystyczną, piłką ręczną dla dziewcząt i chłopców, szermierką, kajakarstwem, tenisem stołowym, lekkoatletyką i wioślarstwem. Swoje treningi muszą oni odbywać poza swoją placówką: w hali przy Narutowicza, przy  Litewskiej i na torze kolarskim. mamy nadzieję, że już niedługo.

- Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

1.  Miejscy radni podczas środowej wizyty przy ul. Małopolskiej. Na zdjeciu: drugi z lewej dyrektor ZSS Jarosław Duda

NZ 2 Najnowocześniejsza w Polsce hala treningowa do gimnastyki sportowej będzie w Szczecinie .

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stefan ze Szczecina
2016-02-01 16:54:18
Przecież to jest normalne , że nie wykonano w terminie i za uzgodnione w przetargu pieniądze. Proszę o informację chociaż o jednej, jedynej inwestycji budowlanej prowadzonej przez tzw. fachowców z"Miasta" i jego spółek, która została wykonana zgodnie z podpisaną pierwotnie umową (nie chodzi tu oczywiście o aneksy do umowy, które ją po prostu zmieniają). Należy więc dziwić się dziennikarzom , że piszą w tym tonie. Rzeczą niebywałą, godną odnotowania powinno być to, że jakaś inwestycja budowlana wykonana za pieniądze miejskie (publiczne) została oddana do użytku w terminie, o właściwej jakości oraz w uzgodnionej kwocie. To byłaby sensacja. A tak jest jak zwykle, umowa niezrealizowana na uzgodnionych warunkach i nikt w Mieście nie poczuwa się do odpowiedzialności, nikt wobec tych nieudaczników z inwestycji nie wyciąga żadnych konsekwencji. Więc następne inwestycje tak jak były , tak będą realizowane. Szkoda , że nikt nie chce zająć się tym cyrkiem ze spalarnią śmieci, tam jest dopiero skrajne niedołęstwo.
Konrad
2016-02-01 15:50:28
Przydał by się basen w Zdrojach lub Podjuchach bo ten na Słonecznym jest totalnie obłożony.
lala
2016-02-01 14:50:03
Ciekawe dlaczego w polskiej prasie nigdy nie pisze się o prawdziwych autorach projektu - architektach czy biurze projektowym.
Ilu jeszcze?
2016-02-01 13:59:45
"Rozmowa z Jarosławem Dudą..." Przed wyborami nikt o nich nie słyszał.Mnożą się przez pączkowanie?
hala
2016-02-01 13:15:07
Hala, jakiej w Polsce nie ma, bo powstaje z opóźnieniem, tak charakterystycznym dla Szczecina?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA