niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Grypy coraz więcej

Grypy coraz więcej

Grypy coraz więcej
Data publikacji: 2018-12-15 18:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1313 367017

Ponad dwa tysiące osób z Zachodniopomorskiego zachorowało na grypę lub infekcje grypopodobne w pierwszym tygodniu grudnia tego roku. Przynajmniej tyle przypadków zgłoszono do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. Od początku września do końca listopada na tę infekcję zapadło w naszym regionie prawie 18 tysięcy osób. A szczyt zachorowań prawdopodobnie dopiero przed nami.

Sezon grypowy zaczyna się z początkiem września i trwa do końca kwietnia.

- Szczyt zachorowań najczęściej przypada na okres od stycznia do marca - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Jak wyglądała sytuacja w poprzednim sezonie grypowym?

- Od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zarejestrowaliśmy 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi - podaje Małgorzata Kapłan. - W tym okresie potwierdzono grypę badaniem laboratoryjnym łącznie u 880 osób. W wyniku zakażenia grypą zmarło 7 osób.  Sezon grypowy 2017/2018 był dynamiczny i w tygodniowych sprawozdaniach rejestrowaliśmy nawet po 9 tysięcy osób.

Specjaliści cały czas powtarzają, że najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia. O nich warto pomyśleć  przed szczytem zachorowań, zwłaszcza jeśli się należy do grupy osób z dużym ryzykiem powikłań lub przebywa w otoczeniu takich osób. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore. 

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

@grypa
Szczepią się i chorują. Ale się cieszą, że dzięki temu "lżej przechodzą". O ile szczepienia na różne inne choroby są ważne, o tyle te przeciwko grypie to kit zupełny. Każdy znany mi emeryt, który się zaszczepił, zachorował na grypę. Ale był dumny, że lżej przechodzi. Z nieszczepionych - jedni zachorowali, inni nie. Ci, którzy zachorowali nie przechodzili grypy ciężej niż ci zaszczepieni.
2018-12-16 17:04:18
grypa
Ludzie się nie szczepią to i grypa się rozprzestrzenia
2018-12-15 19:59:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie