piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Grypy coraz więcej

Grypy coraz więcej

Grypy coraz więcej
Data publikacji: 2018-12-15 18:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1191 367017

Ponad dwa tysiące osób z Zachodniopomorskiego zachorowało na grypę lub infekcje grypopodobne w pierwszym tygodniu grudnia tego roku. Przynajmniej tyle przypadków zgłoszono do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. Od początku września do końca listopada na tę infekcję zapadło w naszym regionie prawie 18 tysięcy osób. A szczyt zachorowań prawdopodobnie dopiero przed nami.

Sezon grypowy zaczyna się z początkiem września i trwa do końca kwietnia.

- Szczyt zachorowań najczęściej przypada na okres od stycznia do marca - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Jak wyglądała sytuacja w poprzednim sezonie grypowym?

- Od początku września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. zarejestrowaliśmy 105 100 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi - podaje Małgorzata Kapłan. - W tym okresie potwierdzono grypę badaniem laboratoryjnym łącznie u 880 osób. W wyniku zakażenia grypą zmarło 7 osób.  Sezon grypowy 2017/2018 był dynamiczny i w tygodniowych sprawozdaniach rejestrowaliśmy nawet po 9 tysięcy osób.

Specjaliści cały czas powtarzają, że najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia. O nich warto pomyśleć  przed szczytem zachorowań, zwłaszcza jeśli się należy do grupy osób z dużym ryzykiem powikłań lub przebywa w otoczeniu takich osób. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore. 

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

@grypa
Szczepią się i chorują. Ale się cieszą, że dzięki temu "lżej przechodzą". O ile szczepienia na różne inne choroby są ważne, o tyle te przeciwko grypie to kit zupełny. Każdy znany mi emeryt, który się zaszczepił, zachorował na grypę. Ale był dumny, że lżej przechodzi. Z nieszczepionych - jedni zachorowali, inni nie. Ci, którzy zachorowali nie przechodzili grypy ciężej niż ci zaszczepieni.
2018-12-16 17:04:18
grypa
Ludzie się nie szczepią to i grypa się rozprzestrzenia
2018-12-15 19:59:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie