Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

„Gryfia” poprawia wyniki

Data publikacji: 2017-12-05 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
„Gryfia” poprawia wyniki
 

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” trwa proces restrukturyzacji i poprawy efektywności działania. Według MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, spółka, mimo trudnej sytuacji na rynku, poprawia wskaźniki finansowe i rozbudowuje kompetencje produkcyjne.

– Pierwsze trzy kwartały tego roku stocznia zakończyła z bardzo dobrymi wynikami – informuje MS TFI, zarządzające funduszem MARS, właścicielem stoczniowej spółki. – W tym czasie MSR „Gryfia” osiągnęła przychody zbliżone do tych, które zanotowała w całym roku 2016. Nastąpiła także poprawa na poziomie wyników ze sprzedaży. Podczas gdy jeszcze w 2016 r. spółka zanotowała znaczną stratę, w 2017 r. trzy kwartały zakończyła z zyskiem ze sprzedaży. Zatem możemy mówić o wymiernych efektach podejmowanych działań. Należy też zauważyć, że zdecydowanie lepsze wyniki finansowe stocznia osiągnęła przy liczbie zleceń remontowych utrzymującej się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich.

Z zestawienia przez MS TFI danych wynika, że w latach 2014-2016 MSR „Gryfia” wykonywała ok. 200 remontów statków cywilnych rocznie. W tym roku spodziewana jest podobna liczba (w ciągu trzech kwartałów było 170 remontów). We wspomnianych latach nie było zamówień na nowe budowy i zleceń z zakresu tzw. produkcji specjalnej. W tym roku w portfelu zamówień jest budowa pięciu jednostek, a także dwa kontrakty na remonty okrętów marynarki wojennej. W latach 2014-2016 po trzech kwartałach było średnio ponad 9 mln zł straty netto, a w tym roku wynik jest dodatni.

Jak dodaje MS TFI, jeszcze niedawno „Gryfię” często traktowano jako zakład wynajmujący doki, obecnie zaś, dzięki staraniom zarządu, podejmuje się realizacji wymagających remontów o wyższym stopniu trudności, a co za tym idzie – o wyższej marży. Spółka inwestuje także w kompetencje produkcyjne, dzięki czemu może znaczną część zleceń wykonywać opierając się na własnych zasobach.

Obecnie w szczecińskim zakładzie „Gryfii” trwają prace remontowe na masowcu „Mazury” należącym do Polskiej Żeglugi Morskiej.

– Jest to remont awaryjny – mówi Mariusz Ronewicz, wiceprezes MSR „Gryfia”.

W październiku jednostka miała w Brazylii kolizję z brytyjskim statkiem „Eden Bay”.

Prowadzona jest też modernizacja siłowni na promie „Karsibór III”, należącym do Żeglugi Świnoujskiej. Kilka dni temu na remont przypłynął grecki zbiornikowiec „Lone.Star”. W „Gryfii” trwają ponadto prace projektowe związane z budową promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz czterech lodołamaczy rzecznych dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Manipulacja jak w PRL.
2017-12-06 07:36:48
To propaganda jak za PRL. PIS kompromituje się. Ważne są wyniki finansowe za 12 miesięcy , a nie za 7 czy 9 miesięcy. Za 12 miesięcy znowu będzie strata kilku milionów zł. Znowu dopłacimy my wszyscy . Podatnicy.
Master cheef
2017-12-05 21:53:43
Prace nad ropaxem trwają panie prezesie trwają... ale na ta chwile w Trójmieście przez wynajętą przez pana firmę konstrukcyjną ...
Master Cheff
2017-12-05 21:40:14
Dziękujemy panu wiceprezesowi ronewicz owi za jego fachowość błyskotliwość umysłu rozeznanie rynku ... jest fantastyczny załatwił nam z politycznego nadania jednostki p ż m do remontu i krype na ubezpieczenie... czapki z głów panowie znający się na rynku frachtowym. .. moźna😊...
Master cheef
2017-12-05 21:34:05
No wreszcie panie wiceprezesie pan się przyznał źe wszystkie jednostki jakimi pan się chwali do nadane politycznie p ż m lub jak teraz remont ubezpieczeniowy... Dziękujemy dziękujemy dziękujemy..m

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ