poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ministerstwo: "Gryfii" nie zlikwidujemy

Ministerstwo: "Gryfii" nie zlikwidujemy

Ministerstwo: "Gryfii" nie zlikwidujemy
Data publikacji: 2017-12-04 14:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:31
Wywietleń: 1622 303768

Nie będzie likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Świnoujściu - zapewniał Maciej Styczyński z resortu gospodarki morskiej podczas spotkania Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Zespół spotkał się w siedzibie wojewody zachodniopomorskiego. Na posiedzenie nie przyszli, tak jak zapowiedział to poseł Krzysztof Zaremba, politycy Prawa i Sprawiedliwości.

- Sytuacja "Gryfii" budzi wiele wątpliwości i kontrowersji - rozpoczęła Magdalena Kochan z PO, przewodnicząca Zespołu.

Aneta Stawicka, przedstawicielka związków zawodowych, zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o wyniki ekonomiczne, to te za czwarty kwartał tego roku i pierwszy roku nastepnego "tak kolorowe" jak w poprzednich kwartałach nie będą.

- Dotarły do nas sygnały, że zarząd ma opracować plan ewentualnego przeniesienia całej produkcji do jednej lokalizacji - dodała. 

Zdaniem Dariusza Śliwińskiego, świnoujskiego radnego z PO, nawiązywanie współpracy "Gryfii" z Lotosem "jest robione na kolanie".

- Od kilku miesięcy politycy obozu rządzącego powtarzają, że "Gryfia" jest w coraz lepszej kondycji - mówił Arkadiusz Marchewka, poseł PO. - Z informacji, które otrzymałem od wiceministra obrony narodowej w pierwszej połowie tego roku, wynika, że za 2016 rok "Gryfia"  zanotowała zarówno stratę ze sprzedaży, w wysokości ok. 5 milionów złotych, jak i stratę z działalnościo operacyjnej, ok. 13 milionów złotych. Następnie słyszymy, że sytuacja się poprawia. Ale od czerwca minister nie przedstawił wyników finansowych choćby za pierwszy kwartał tego roku. Skoro jest tak dobrze, jak mówią politycy PiS-u, to dlaczego tych informacji nie ujawniają?

Poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej stwierdził, że pytania w sprawie funduszu MARS zarządzającego "Gryfią" słał do Ministerstwa Oborny Narodowej we wrześniu - i nie dostał odpowiedzi. 

Poseł Bartosz Arłukowicz z PO grzmiał:

- To, że posłowie PiS nie przychodzą na posiedzenie zespołu parlamentarnego to jest ich wybór, ich sprawa, ich aroganckie podejście do problemów regionu. Ale to, że nie ma tu przedstawicieli wojewody, to to jest rzecz skandaliczna!

Pytał też wprost, czy stocznia w Świnoujściu przestanie istnieć.

- Kierunki działania ministerstwa nakierowane są na aktywizację całej branży, zarówno tej części w rękach prywatnych, jak i tej kapitałowo kontrolowanej przez skarb państwa - wyjaśniał Maciej Styczyński. - Generalnie po trzecim kwartale tego roku nastąpiła ogólna zapaść w obszarze zleceń remontowych, na pewno wpłynęło to na możliwości biznesowe podmiotów wykonujących takie remonty. Konkretne liczby to kwestia korporacyjna poszczególnych spółek. Nie są mi wiadome żadne prace toczone ministerstwie, które miałyby w jakikolwiek sposób dążyć do likwidacji stoczni. Wręcz przeciwnie - toczą się cały czas prace mające na celu stworzenie jak największej ilości możliwości ku temu, aby branża mogła budować na solidnych podstawach swoją pozycję biznesową.  W chwili obecnej wedle wiedzy ministerstwa gospodarki morskiej nie ma niebezpieczeństwa, że stocznia w Świnoujściu przestanie istnieć. ©℗

(as)

Fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Ciapuła
To jest decyzja polityczno demagogiczna, zakład się sypie brakuje fachowców, zleceń jasnego planu wychodzenia z kryzysu ale przybywa biuralistów i związkowców na dzień dzisiejszy w tzw. stoczni remontowej pracuje więcej "umysłowych" za biurkiem niż pracowników produkcji, żeby było śmieszniej stocznia nie ma żadnego spawacza! ale za to kilkunastu związkowców w zarządzie. Może "panowie" z warszawki odpowiedzą na proste pytanie z czyich pieniędzy będą reanimować trupa? jeśli ze swoich to proszę bardzo jak z moich i innych podatników to się nie zgadzam!
2017-12-05 07:57:42
rada
zaorać to złodziejstwo zwane gryfia
2017-12-04 16:44:46
k-2
Radna Jacyna jest w Radzie Nadzorczej Gryfii, co jest kolejną stratą pieniędzy, ale kto bogatemu zabroni? A Panstwo jest bogate, tyle, ze naszymi pieniędzmi.
2017-12-04 16:29:45
To gorzej niż błąd.....
Gryfia to " ciepła przechowalnia " dla wielu cwaniaków z PO , SLD i związków zawodowych z lewa i prawa. Ta stocznia to cud nad Odrą , bo od ponad 10 lat mają straty finansowe , a w tym samym czasie wielu lewaków zarobiło tam wielkie pieniądze. Brudziński i PIS zapłacą za brak personalnej "opcji zerowej " na wyspie i za brak radykalnych reform. Nie wiem tylko , czy to głupota czy tchórzostwo ? A opozycja atakuje , widząc szkolne błędy przygłupów z PIS.
2017-12-04 16:20:58
Polska dziesiątą potęgą gospodarczą świata
Ta konstrukcja nie upadnie, bo musi trwać. Gryfia remontuje statki PŻM, będzie budować prom dla PŻB, a później być może kolejne dla PŻM więc kasa będzie. A rachunek ekonomiczny? Kogo to obchodzi. Platformy z Lotosem to kolejna zagrywka, żeby ratować Gryfię Ile potrwa budowa takich platform? Ile ich tak naprawdę potrzebuje Lotos? W jakim celu rozwijać wydobycie gazu z dna Bałtyku skoro jest gazoport i chcemy go rozbudowywać? O co chodzi? Polska za Gierka według oficjalnej propagandy była 10 potęgą gospodarczą świata wszystko wskazuje na to, że wracamy do tamtych czasów. Towarzysze na odcinku gospodarki morskiej jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
2017-12-04 15:55:24
Ugh
A co wy z Lotosem chcecie robić? Wyciąć ten moonpool na Sylurze? Powodzenia
2017-12-04 15:38:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy