Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

„Gryfia” chce przekazać w depozyt zabytkowy prom. Czy samorząd skorzysta z propozycji stoczni? [GALERIA]

Data publikacji: 06 września 2022 r. 14:36
Ostatnia aktualizacja: 11 września 2022 r. 21:50
„Gryfia” chce przekazać w depozyt zabytkowy prom. Czy samorząd skorzysta z propozycji stoczni?
MSR „Gryfia” chce oddać zabytkowy prom w depozyt Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Fot. Ryszard PAKIESER  

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”, po bezskutecznych próbach sprzedaży w trybie przetargu zabytkowego promu „Gryfia”, postanowiła oddać go w depozyt na 30 lat Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Jednostka jest bowiem nieużyteczna dla przedsiębiorstwa.

– Prom był przez kilkanaście ostatnich miesięcy obiektem publicznej debaty, była też obfita korespondencja między zarządem MSR „Gryfia” a prezydentem Szczecina i  marszałkiem województwa – przypomniał we wtorek, 6 września, Krzysztof Zaremba, prezes MSR „Gryfia”. – Myślę, że oczekiwania wielu środowisk, w tym nasze i moje osobiste, żeby ten zabytek został w Szczecinie, zakończą się pozytywnym finałem. My od początku wykazywaliśmy jako stocznia dobrą wolę, z tym że próbowano odbić piłeczkę i żądać od „Gryfii” czegoś, czego spełnić nie mogła zgodnie z  obowiązującym statutem firmy, czyli pozbyć się elementu stałego majątku za złotówkę. Tego nam nie wolno robić.

Czy prom „Gryfia” zostanie pływającym zabytkiem?

Jak dodał, zarząd spółki 2 września br. podjął uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Rady Nadzorczej MSR „Gryfia” o wyrażenie zgody na nieodpłatne oddanie do korzystania składnika aktywów trwałych spółki, czyli promu pasażersko-samochodowego „Gryfia” jako zabytku ruchomego na rzecz Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zbudowany w 1887 roku prom został niedawno wpisany do rejestru zabytków ruchomych techniki województwa zachodniopomorskiego.

– Krótko mówiąc, proponujemy na 30 lat depozyt tego obiektu dla Muzeum Narodowego, które potem może w ramach struktur organizacyjnych tworzącego się Morskiego Centrum Nauki przekazać prom do zwiedzania dla zainteresowanych – wyjaśnił prezes Zaremba. – Jako MSR „Gryfia” od początku oferowaliśmy dokowanie, niezbędne prace i później serwis tej jednostki na bardzo korzystnych warunkach. Oczywiście, wszystkie koszty i obciążenia z tytułu dalszej eksploatacji zabytku przechodzą na dzierżawiącego, czyli na Zarząd Województwa, a dokładnie Muzeum Narodowe, jak mniemam, przy partycypacji prezydenta miasta Szczecina. Teraz piłka jest po ich stronie.

Dyrektor naczelny MSR „Gryfia” Artur Trzeciakowski poinformował, że projekt umowy został wysłany zarówno do marszałka województwa, jak i do Urzędu Miasta w Szczecinie.

– W czerwcu ub. roku otrzymaliśmy pismo podpisane przez pana prezydenta Szczecina wskazujące Muzeum Narodowe jako podmiot, który miałby nabyć ten prom, dlatego w projekcie umowy jest wpisana ta placówka – zaznaczył. – Jeżeli będzie chęć zmiany, to wyrazimy na nią zgodę. Istotne jest to, że od razu wyrażamy w umowie zgodę na wszelkiego typu przeróbki, które byłyby niezbędne do ekspozycji tego muzealnego obiektu, pod dwoma warunkami, że będą one zgodne z tym, co powie konserwator zabytków i tym, czego ewentualnie zażąda towarzystwo klasyfikacyjne, jeżeli pozostanie to jednostka pływająca. Nie wiemy bowiem, jaki będzie sposób ekspozycji promu, czy na lądzie, czy będzie to obiekt stały przy nabrzeżu, czy jednostka pływająca.

Jak wyjaśnił, „Gryfia” straciła papiery nie dlatego, że się popsuła, tylko dlatego, że powstał most Brdowski i stocznia podjęła decyzję, że nie będzie przeprowadzała remontów klasyfikacyjnych, gdyż prom wyłączono z eksploatacji.

Samorząd daje zielone światło

– Wspólnie z miastem niejednokrotnie deklarowaliśmy gotowość przejęcia promu. Długo trwało, nim pan prezes doszedł do wniosku, że to jednak dobre rozwiązanie dla Szczecina i Pomorza Zachodniego – skomentował propozycję spółki marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i zapowiedział „zielone światło” dla dyrektora muzeum do podjęcia negocjacji w tej sprawie.

Dodał, że zanim zapadną jakiekolwiek decyzje, propozycja umowy musi zostać przeanalizowana, m.in. pod kątem możliwości czynienia nakładów finansowych na obiekt, który nie jest własnością województwa i na sposób rozliczenia po zakończeniu 30-letniego okresu użytkowania. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

124mln różnicy
2022-09-11 21:34:21
Dziwne, że Zarząd nie broni dóbr osobistych stoczni. Chodzi o 124 mln Raport NIK o 104 mln strat nie zepsuł co prawda opinii o stoczni, ale tylko dlatego, że osiągnęła ona taki "poziom" że nie da się już jej bardziej popsuć. Trzeba jednak wyjaśnić kto łże. To firma państwowa. Zarząd uważa że stocznia 20 mln zarobiła. Ja wierzę NIK. Trudno wierzyć raportom DN który jest jednak przestępcą gospodarczym. Raz wyprowadza go z Pentagonu CBA, raz prokuratura. :-) , ale zawsze wraca po paru dniach :-)
do do @3kadencja
2022-09-11 21:24:04
Pozwijcie jeszcze Szwecje za Potop i Krzyżaków za Danuśke i Juranda . :-) . Cwane J..de z PISU chce dla siebie GOLD wykoszernić wycierając sobie nami mordę i kłócąc nas z wszystkimi sąsiadami ! Całe wyjaśnienie ! PISO..UDE "broni" tak niepodległości, że ten kraj popadł w wieczną koszerbankniewole. Przyszłe pokolenia mas przeklną ! Niewolnicy masońskich banków. d..pe, narządy i dzieci będą musieli pod kredyt zastawiać ! Po to wywołali wojnę ! Ważne że będzie Ukropolin pod ...UDE zarządem.
do @ 3 kadencja
2022-09-09 19:05:44
Czy ty swoje teksty to z Moskwy czy Berlina piszesz ? Skoro cierpisz na pisofobię to porozmawiaj szczerze z lekarzem, może ci coś POradzi, może leki zmieni ?
@3 kadencja
2022-09-08 23:12:03
Kłóca nas z sąsiadami. Czechami, Ukrami, Niemcami, Bialorusami. Z poe..bami nikt nie będzie chciał współpracować. Oni są w orgazmie bo im tylko 10% w głowie za kontrakty na zakup broni, na sprowokowaną przez nich wojnę. Te majdany, na Ukrainie, Bialorusi to wszystko ich robota. A cymbały przy inflacji 40 % będa splacać kredyty razy 4 . Chorzy ludzie z jakimiś obsesjami budowy Ukropolinu. Do naszych złodziei dodać "ukrainskich" oligarchów. Kalsztajn-Zelenski sp. z.oo
@ 3 kadencja
2022-09-08 23:02:00
Pisiory to nie -Polacy. Wystarczy spojrzęc np na tego od traktora za 1,5 mln w prezencie. Mówią po polsku tylko to co trzeba mówić ciemnemu ludowi żeby to kupił. Zarządzane przez nich Polin się rozleci pod ciężarem długów. Teraz do abramsów i koreańców doszły apacze. Skąd na to wszystko kasa, Robili wszystko żeby Rosja nie sprzedawała na Zachód ropy i gazu i im się udało to w końcu :-) , a nam mówią że trzeba palić wszystkim oprócz gumy :-) . Tworzą Ukropolin. Wywołali wojnę.
@ jaka cena?
2022-09-08 15:35:46
Złom to sobie możesz kupić na złomowisku, a jak sam pozbierasz to jeszcze na tym zarobisz.
jaka cena?
2022-09-07 17:34:25
ile wart jest ten złom, no ile? może sobie kupię...
Wyborca bez hejtu
2022-09-07 16:40:03
To dobry pomysł na przekazanie promu "Gryfia" i może zacumowania go na stałe w kanałach Łasztowni. Jako oryginał będzie stanowił niepowtarzalną atrakcję dla turystów i podkreślał morski charakter Szczecina. Są unikalne dźwigozaury, maszt więc i prom pasuje do tych stoczniowych klimatów. Trzeba walczyć o morski charakter naszego miasta, a nie politycznie się okładać. W Gdańsku kupili za 150 tyś. zł drewniany rydwan dwukołowy i się cieszą ? (mimo, że ten nie ma nic wspólnego z Gdańskiem)
???
2022-09-07 15:56:09
To może przed oddaniem, w czynie społecznym by go odrestaurowali? No kto, jak nie GRYFIA?
;/
2022-09-07 15:42:13
Jak opłacę ZUS, NFZ, czynsz, media, mam na czysto 1500 zł. - Też mam na czysto 1500. - Też prowadzisz działalność? - Nie, 500 plus i zasiłki. Czynsz i media opłaca mi gmina oraz opieka. To co idziemy na piwo? - Nie mogę, spieszę się do pracy. Polska 2022, nieroby i pracujący na nierobów
@Starszy Pan
2022-09-07 13:36:22
W pełni popieram - szacun A te pelne POlitycznej nienawiści komentarze nie powinny się znaleźć w tym miejscu. Tu chodzi o coś innego a pisofobia to choroba szkoda ze nie da się tego leczyć. Jeszcze raz GRYFIA dla Szczecina
@3 Kadencja
2022-09-07 11:58:02
Człowieczku zaślepiony propagandą tvpis, przecież mafia VAT-owska została wykryta w samym ministerstwie finansów już za czasów (nie)rządów pisuarów i przystawek.
@3 kadencja
2022-09-07 11:33:19
Trzecią kadencję Kaczyński będzie sprawował w więzieniu. Tyle afer co przez ostatnie 7 lat nie mieliśmy w Polsce nawet za komuny.
Gryfia Ok
2022-09-07 09:58:49
Stocznia zachowała się w porządku przekazując prom. Bez sprzedaży będzie nadal jego włascicielem, a muzeum tylko użytkownikiem. Najważniejsze, że będzie mozna zabytek oglądać, kwestia jak i gdzie będzie prezentowany, ale to juz sprawa muzeum.
krótko
2022-09-07 08:30:43
Gryfia powinna za darmo przekazać ten prom do Morskiego Centrum Nauki. Na zawsze.
3 kadencja
2022-09-07 06:33:56
Fakty za 3 kadencją. W czasie rządow PO słaby budżet i mafie VAT, likwidacja jednostek wojskowych na wschodzie,,opożnianie gazoportu, rosyjskie kontrakty gazowe i zamknięcie projektu gazociągu do Norwegii, podporzadkowanie obłędnej polityce Berlina. Rezultat to wojna u naszych granic, mordy w XXI w. Teraz mafie VAT głodne, budżet 2 x większy niż u PO z 285 mld na 605 mld, armia się zbroi a Niemcy muszą sobie przypomnieć że mordowali Polakow z germańską pr,yjemnością i domagamy się reparacji
....
2022-09-06 22:19:52
na złom i do pieca do huty, suweren sie ogrzeje, do tego stepka i bedzie komplet
Starszy Pan
2022-09-06 21:28:53
Mnóstwo kretyńskich komentarzy a tu naprawdę jest ważna sprawa! Wspaniały obiekt muzealny jakiego nie ma nawet Gdański i Gdynia. Może i niezbyt okazały, ależ - na Boga! o ileż starszy od Sołdka czy Daru Pomorza! Szczecin jest jedynym w Europie portem morskim bez statku-muzeum. Apeluję o postawienie go na Wałach Chrobrego i stworzenie Towarzystwa Wolontariuszy do opieki nad nim. Sam deklaruję, że będę na nim pracował dla jego i swojej chwały! GRYFIA DLA SZCZECINA !
@3 Kadencja
2022-09-06 21:19:30
Przecież debilu na reparacjach mieszkasz. Inaczej dalej byłbyś przypisanym do ziemi pańskiej albo kościelnej niewolnikiem pańszczyźnianym. A pijany Pan i Pleban by Ci ciemny analfabeto córki gwałcił na pierwszej nocy. Obejrzyj sobie Nikodema Dyzmę. Pokazuje te "polskie Judei elity" Dobrze że Adolf to z Jozkirm rozjechali. Dobrze też że ten ostatni Szczecin wynegocjowal w Poczdamie. Polityka i Historia to nie jest tak prosta jak dla Pisowskiej łysychchlystkow w szalikach klubowych. Ebac Pólin. !
:D
2022-09-06 21:18:52
Oby zacumował przy MCN i można go było zwiedzać jak Sołdka w 3mieście.
Do 3 kadencja
2022-09-06 20:29:51
No przyznam ,że musisz nieźle brać ,żeby po takich dokonaniach PIS wierzyć w 3 kadencje tych niedorozwojów . Gratuluję poczucia humoru :))
Mirek
2022-09-06 20:14:52
Co tam jakiś prom czy stocznia w sprawach morskich w MCN i urzedzie marszałkowskim najważniejsza jest tęczowa iluminacja
3 kadencja
2022-09-06 19:50:38
Im wiecej peowskich bluzgów tym bardziej społeczeństwo pragnie kultury, równowagi i dbania o polskie sprawy w tym o reparacje za mordy na obywatelach Polski i niewiarygodną zoologiczną nienawiść Niemców do Polaków przez 6 lat okupacji
Jarosław Polskę zbaw
2022-09-06 19:01:06
Donald wróć !!! Zrób porzadek z tą pisowska zaraza !!! Spójrzcie na tego wielkiego że zdjęcia , przecież on za nasze pieniądze tak się zapuścił - nawet Donald jest lepszy od pisiorstwa
niedorajdy PIS-owski
2022-09-06 18:13:15
@niedorajdy POwskie - a politolog prezes nie kumający angielskiego ile zarabia? O dorajdach z PIS w Gryfii poczytaj sobie raport NIK.
Eugeniusz
2022-09-06 18:09:15
Trudne sprawy, trudne rozmowy. Ale dobrze że marszałek Geblewicz się odnalazł bo jak oczyszczano Odrę to zniknął tylko kazali zdjęcia do urzędu wysyłać zdechłych ryb
Koryto+
2022-09-06 17:17:20
Dobrze, że prom w depozyt, a nie Zaremba. To byłoby obciążenie dla muzeum.
niedorajdy POwskie
2022-09-06 16:46:35
co to za miasto i województwo że nie było ich stac na zakup 120 tys . to dwu mieisęczne wynagrodzenie geblewicza i krzystka
Jacyna
2022-09-06 16:32:22
A wiecie co kot z tym promem?
.
2022-09-06 15:57:46
Czyli zrobili to, co marszałek proponowal od dawna. Drogi Kurierek zapomniak napisać o tym, że prezes Zaremba domagał się od samorządu województwa ponad 120 tys zł. Dobrze, że w końcu uznał swój błąd choć nie umie się do tego przyznać
jg729
2022-09-06 15:41:21
Oddajcie do Gdańska, tam już cumuje statek z napisem Szczecin na rufie. Może lepiej zatroszczą się.
Helikopter z Misia
2022-09-06 14:47:09
idzie wojna. Każda możliwość przekroczenia rzeki będzie na wagę złota.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA