Wtorek, 29 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

Nowa elewacja na placu Odrodzenia. Gotyk i renesans w nowej szacie

Data publikacji: 29 kwietnia 2025 r. 08:32
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2025 r. 10:51
Nowa elewacja na placu Odrodzenia. Gotyk i renesans w nowej szacie
Nowa elewacja w wiosennej szacie.  

Na placu Odrodzenia w Szczecinie pojawiła się nowa, wyremontowana elewacja. Gotycko-renesansowej fasadzie nadano kolor rozbielonego cytrynowego ugru. Odtworzone zostały także usunięte podczas wcześniejszych remontów historyczne elementy wystroju architektonicznego.

Kamienica przy pl. Odrodzenia pomiędzy ulicami Mazurską i Monte Cassino ma bogatą historię - także tę najnowszą. W znacznym stopniu przedstawiliśmy ją czytelnikom w tekście z 2024 r. pt. „Wizjonerski projekt i prokuratorskie śledztwo". W ostatnich latach tamtejszej wspólnocie mieszkaniowej udało się przeprowadzić kompleksowe remonty dwóch klatek schodowych. Zastosowano przy tym wysokiej jakości materiały, a nad całością czuwali specjaliści w dziedzinie historii sztuki w tym Michał Dębowski - Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Remont klatek schodowych oraz zakończony ostatnio remont elewacji od strony placu są częścią większego planu zakładającego przywrócenie zdewastowanej po wojnie kamienicy pierwotnego wyglądu z przełomu XIX i XX w. W planach jest - a przynajmniej do niedawna było - odtworzenie efektownego strzelistego hełmu, który pierwotnie znajdował się nad centralnym ryzalitem od strony pl. Odrodzenia. Rekonstrukcja zakłada także odbudowę spadzistego dachu krytego dachówką. Na przeszkodzie w realizacji tych planów stanęły zarzuty wysuwane przez jedną z mieszkanek kamienicy o rzekomą niegospodarność zarządu wspólnoty. Sprawa trafiła do prokuratury. Niegospodarność miałaby polegać między innymi na stosowaniu „zbyt dobrych" i zbyt drogich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Na wyremontowanej części elewacji zamiast styropianu zastosowano powłokę termoizolacyjną BAUTER. Odtworzono także dwa miniaturowe hełmy - zwieńczenia półwieżyczek flankujących centralny ryzalit. Rekonstrukcja objęła także dekorację elewacji pomiędzy trzecim i czwartym piętrem. Kontynuacja prac remontowych jest niepewna. ©℗

Karol CIEPLIŃSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pamięć
2025-04-29 10:16:20
Jeśli dobrze pamiętam to ta kamienica przeżyła pożar chyba w latach 60 tych. I wówczas po odbudowie pozbawiono ją wystroju.Szkoda że przy remontach nie instaluje się wind. A również wyborzać oficyny a w ich miejsce można sprzedać działki inwestorom.
chester
2025-04-29 09:58:16
To nie jest ani gotyk ani renesans. Styl eklektyczny, zawierający tylko elementy jednego, drugiego i jeszcze secesji. Architektonicznie to kicz i tandeta, chociaż nie można odmówić walorów estetycznych. Szczególnie w porównaniu z dzisiejszymi klockami. Elewacja nie ostanie się długo w takim stanie - zaraz pojawią się graficiarze w kapturach i odcisną swoje piętno.
sd
2025-04-29 09:23:21
Proszę poprawić tytuł notatki, bo to nie jest gotyk i to nie jest renesans. Może być neogotykiem, zawierać jakieś elementy gotyku czy renesansu, wtedy będzie neorenesansem.
klufin
2025-04-29 09:12:28
A kiedy przywrócona zostanie pijalnia piwa która była w piwnicy , kupowałem tam beczkowe do 2 l kanki na mleko....dla ojca a miałem 8-10 lat ....komu to przeszkadzało
To nie jest gotyk
2025-04-29 09:07:15
To nie jest gotyk ani renesans. Sam autor przecież wskazuje, że kamienica została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku.
woren
2025-04-29 08:44:42
Szkoda tylko, że tyle patologii mieszka w tej okolicy. Zaraz wszystko zniszczą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA