Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

GORĄCA LINIA. Jak się starać o bon opiekuńczy?

Data publikacji: 23 grudnia 2015 r. 12:28
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:38
GORĄCA LINIA. Jak się starać o bon opiekuńczy?
 
W Szczecinie można już składać wnioski o "bon opiekuńczy" - świadczenie pieniężne w wysokości 500 złotych, jakie przyznaje gmina na opiekę żłobkową nad dziećmi. Wczoraj w naszej redakcji odbył się telefoniczny dyżur ekspertów. Na pytania naszych Czytelników podczas "Gorącej linii" odpowiadali Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina oraz Małgorzata Olejnik, dyrektor Wydziały Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.  

- Mam 2,5 letnie dziecko, od ubiegłego roku chodzi ono do placówki niepublicznej, która się nazywa punktem przedszkolnym. Czy mogę się ubiegać o bon opiekuńczy?

- Bon opiekuńczy jest przyznawany dla dzieci w wieku żłobkowym, do ukończenia 36. miesiąca życia. Jeżeli jest to punkt przedszkolny, to oczywiście może się pani ubiegać o bon, ale pod warunkiem, że punkt ten będzie zarejestrowany w prezydenckim rejestrze żłobków. Bo jeżeli jest to przedszkole niepubliczne, to gmina Szczecin dofinansowuje w formie dotacji dzieci przebywające w przedszkolach niepublicznych.

- To niepubliczne przedszkola są dofinansowane przez gminę?

- Wszystkie przedszkola niepubliczne maja dofinansowanie na każde dziecko 471 złotych.

- Do kiedy muszę złożyć wniosek o bon opiekuńczy, żeby dostać wypłatę świadczenia jeszcze w styczniu?

- W styczniu świadczenia zostaną wypłacone osobom, które złożyły wnioski do 10 stycznia. Dla wniosków złożonych po 10 stycznia wypłata nastąpi w lutym, z wyrównaniem za styczeń. Do końca sierpnia brany jest pod uwagę dochód za 2014 rok. Od września zaś za 2015 rok.

- Czy będą stosowane jakiekolwiek ustępstwa co do kryterium dochodowego, ustalonego przez gminę przy staraniu się o to bon opiekuńczy?

- Uchwała nie przewiduje ustępstw. Ten dochód jest ustalony na wysokim poziomie, średnio sytuowane rodziny nie będą miały problemu, by o to świadczenie się ubiegać. Przy czterech osobach to prawie 8 tysięcy złotych.

- Jeżeli mieszkamy w Szczecinie i tu odprowadzamy podatki oraz posiadamy Szczecińska Kartę Rodzinną, a moje dziecko chodzi do żłobka w Przecławiu, czy przysługuje nam prawo do korzystania z bonu?

- Tak. Głównymi warunkami przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie na terenie Gminy Miasto Szczecin, posiadanie Szczecińskiej Karty Rodzinnej, odprowadzanie podatku 
we właściwym terytorialnie Urzędzie Skarbowym na terenie Szczecina. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie sprawowana jest opieka nad dzieckiem.

 Cały zapis GORĄCEJ LINII w środowym "Kurierze Szczecińskim"

(gan)

Fot.: Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA