Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Złóż wniosek: Szczecin da pół tysiąca na dziecko

Data publikacji: 10 grudnia 2015 r. 17:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Złóż wniosek: Szczecin da pół tysiąca na dziecko
 
Pół tysiąca złotych na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym dostaną od stycznia szczecinianie. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od wtorku, 15 grudnia. Komu, na jakich warunkach przysługuje „bon opiekuńczy" od gminy i gdzie się o niego ubiegać?

„Bon opiekuńczy" jest częścią programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. To świadczenie pieniężne w wysokości 500 złotych netto miesięcznie na zapewnienie opieki tym dzieciom, które nie mają miejsc w gminnych żłobkach ani prywatnych placówkach już dofinansowanych przez miasto. Rodzic sam zdecyduje, na jaką legalną formę opieki przeznaczy świadczenie - czy będzie to zatrudnienie niani, czy dopłata do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

Kto może skorzystać z bonu? Świadczenie przysługuje rodzicom posiadającym Szczecińską Kartę Rodzinną oraz mającym na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, w tym co najmniej jedno w wieku od 13. do ukończenia 36. miesiąca życia, starsze zaś dziecko, które nie ukończyło 18 lat bądź 24. roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, bądź pełnoletnie niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Rodzice muszą pracować i rozliczać PIT w Szczecinie. Żadne z nich nie może przebywać na urlopie wychowawczym. Gdy jeden z rodziców nie jest zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej oraz jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia - świadczenie na zapewnienie opieki nad dzieckiem przyznawane jest na trzy miesiące, w ciągu których powinien podjąć pracę. Jeśli ją straci w trakcie pobierania „bonu opiekuńczego", nie powoduje to utraty prawa do niego, ale tylko przez trzy miesiące. Jest jeszcze jeden warunek - obowiązuje kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczenia. Wynosi ono 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Wnioski można składać od 15 grudnia w siedzibie Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka 12 lub w filii SCŚ przy ul. Krzemiennej w Podjuchach. Bon opiekuńczy przyznany zostanie na okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. Potem świadczenie ma być przyznawane w cyklach rocznych.

- To program pilotażowy, jeden z pierwszych w Polsce - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - W pierwszym etapie przeznaczamy na niego trzy miliony złotych. Szacujemy, że w 2016 roku z bonu opiekuńczego skorzysta 500 rodzin.

Partnerami miasta w programie są też Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowy Urząd Pracy. Zbigniew Zalewski, prezes szczecińskiego oddziału ZUS, liczy, że dzięki uchwaleniu tego bonu przybędzie u nas legalnie zatrudnionych niań, bo obecnie takich umów jest ok. 300, a w całym kraju ok. 9 tys. W PUP w Szczecinie osoby bezrobotne, zainteresowane pracą jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, mogą uzyskać szczegółowe informacje na ten temat i ubiegać się o sfinansowanie kosztów szkolenia.

Szczegóły nt. bonu opiekuńczego dostępne będą w Biurze Obsługi Interesantów UM, w PUP przy ul. Mickiewicza, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Sikorskiego, w ZUS oraz SCŚ, w którym od 15 grudnia ruszy też bezpłatna infolinia 800-012-012. Informacje o programie są również na stronach internetowych: www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl, www.swiadczenia.szczecin.pl, www.zus.pl w zakładce "Nianie krok po kroku - poradnik dla rodziców". W czwartek 17 grudnia br. można wziąć udział w czacie nt. bonu opiekuńczego. Rozpocznie się o godz. 13, potrwa godzinę. Więcej na www.szczecin.pl

Prezydent Krzystek podkreśla, że celem jest, by wszystkie dzieci, których rodzice tego oczekują, były w Szczecinie objęte opieką żłobkową. Liczy, że wprowadzenie bonu pozwoli "uwolnić" miejsca w gminnych żłobkach i staną się one dostępne dla tych, którym świadczenie nie przysługuje. Ma też nadzieję, że taka pomoc będzie zachętą do posiadania dzieci, osiedlania się młodych w Szczecinie i metodą walki z bezrobociem. 

Tekst i fot.: Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

NoName
2015-12-10 22:16:25
Witam, dlaczego matki samotne wychowujące jedno dziecko nie otrzymaja takiego wsparcia? to niesprawiedliwe!
NoName
2015-12-10 22:14:55
Witam, dlaczego matki samotne wychowujące jedno dziecko nie otrzymaja takiego wsparcia? to niesprawiedliwe!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA