piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Złóż wniosek: Szczecin da pół tysiąca na dziecko

Złóż wniosek: Szczecin da pół tysiąca na dziecko

Złóż wniosek: Szczecin da pół tysiąca na dziecko
Data publikacji: 2015-12-10 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 2481 48605
Pół tysiąca złotych na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym dostaną od stycznia szczecinianie. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od wtorku, 15 grudnia. Komu, na jakich warunkach przysługuje „bon opiekuńczy" od gminy i gdzie się o niego ubiegać?

„Bon opiekuńczy" jest częścią programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. To świadczenie pieniężne w wysokości 500 złotych netto miesięcznie na zapewnienie opieki tym dzieciom, które nie mają miejsc w gminnych żłobkach ani prywatnych placówkach już dofinansowanych przez miasto. Rodzic sam zdecyduje, na jaką legalną formę opieki przeznaczy świadczenie - czy będzie to zatrudnienie niani, czy dopłata do pobytu dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

Kto może skorzystać z bonu? Świadczenie przysługuje rodzicom posiadającym Szczecińską Kartę Rodzinną oraz mającym na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, w tym co najmniej jedno w wieku od 13. do ukończenia 36. miesiąca życia, starsze zaś dziecko, które nie ukończyło 18 lat bądź 24. roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, bądź pełnoletnie niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Rodzice muszą pracować i rozliczać PIT w Szczecinie. Żadne z nich nie może przebywać na urlopie wychowawczym. Gdy jeden z rodziców nie jest zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej oraz jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia - świadczenie na zapewnienie opieki nad dzieckiem przyznawane jest na trzy miesiące, w ciągu których powinien podjąć pracę. Jeśli ją straci w trakcie pobierania „bonu opiekuńczego", nie powoduje to utraty prawa do niego, ale tylko przez trzy miesiące. Jest jeszcze jeden warunek - obowiązuje kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczenia. Wynosi ono 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Wnioski można składać od 15 grudnia w siedzibie Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka 12 lub w filii SCŚ przy ul. Krzemiennej w Podjuchach. Bon opiekuńczy przyznany zostanie na okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. Potem świadczenie ma być przyznawane w cyklach rocznych.

- To program pilotażowy, jeden z pierwszych w Polsce - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - W pierwszym etapie przeznaczamy na niego trzy miliony złotych. Szacujemy, że w 2016 roku z bonu opiekuńczego skorzysta 500 rodzin.

Partnerami miasta w programie są też Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowy Urząd Pracy. Zbigniew Zalewski, prezes szczecińskiego oddziału ZUS, liczy, że dzięki uchwaleniu tego bonu przybędzie u nas legalnie zatrudnionych niań, bo obecnie takich umów jest ok. 300, a w całym kraju ok. 9 tys. W PUP w Szczecinie osoby bezrobotne, zainteresowane pracą jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, mogą uzyskać szczegółowe informacje na ten temat i ubiegać się o sfinansowanie kosztów szkolenia.

Szczegóły nt. bonu opiekuńczego dostępne będą w Biurze Obsługi Interesantów UM, w PUP przy ul. Mickiewicza, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Sikorskiego, w ZUS oraz SCŚ, w którym od 15 grudnia ruszy też bezpłatna infolinia 800-012-012. Informacje o programie są również na stronach internetowych: www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl, www.swiadczenia.szczecin.pl, www.zus.pl w zakładce "Nianie krok po kroku - poradnik dla rodziców". W czwartek 17 grudnia br. można wziąć udział w czacie nt. bonu opiekuńczego. Rozpocznie się o godz. 13, potrwa godzinę. Więcej na www.szczecin.pl

Prezydent Krzystek podkreśla, że celem jest, by wszystkie dzieci, których rodzice tego oczekują, były w Szczecinie objęte opieką żłobkową. Liczy, że wprowadzenie bonu pozwoli "uwolnić" miejsca w gminnych żłobkach i staną się one dostępne dla tych, którym świadczenie nie przysługuje. Ma też nadzieję, że taka pomoc będzie zachętą do posiadania dzieci, osiedlania się młodych w Szczecinie i metodą walki z bezrobociem. 

Tekst i fot.: Anna Gniazdowska

Komentarze

NoName
Witam, dlaczego matki samotne wychowujące jedno dziecko nie otrzymaja takiego wsparcia? to niesprawiedliwe!
2015-12-10 22:16:25
NoName
Witam, dlaczego matki samotne wychowujące jedno dziecko nie otrzymaja takiego wsparcia? to niesprawiedliwe!
2015-12-10 22:14:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie