29-letni policjant z Goleniowa znalazł swojego genetycznego bliźniaka, któremu oddał szpik. – Dostałem szansę, by dać komuś nadzieję i drugie życie – cieszy się policjant i zachęca innych do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.
Jak podaje fundacja DKMS, średnio co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Jedyną nadzieją jest transplantacja komórek krwiotwórczych. Jednak szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego są bardzo małe. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w niektórych przypadkach nawet jeden do kilku milionów. Dlatego tak istotne jest, by jak najwięcej osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy.
Obecnie w bazie dawców jest zarejestrowanych 1 milion 560 tysięcy 220 osób. Wśród nich jest 29-letni funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. W policji pracuje od 9 lat.
24 czerwca 2019 r. funkcjonariusz z Goleniowa otrzymał niepowtarzalną szansę podarowania drugiego życia swojemu genetycznemu bliźniakowi. Po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać allogenicznym dawcą szpiku kostnego dla chorego mężczyzny z Polski, nie zastanawiał się ani chwili.
– Po odebraniu telefonu z DKMS-u poczułem ogromną radość, spełniły się moje marzenia. Zawsze chciałem pomagać ludziom, dlatego też zostałem policjantem. Dostałem szansę, by dać komuś nadzieję i drugie życie – mówi 29-letni funkcjonariusz.
Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, by nieść pomoc innym.
(reg)
Fot. policja