Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Gmina Cedynia dla rowerowych turystów

Data publikacji: 22 sierpnia 2019 r. 19:04
Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2019 r. 15:45
Gmina Cedynia dla rowerowych turystów
Most w Siekierkach i okolice trasy Cedynia - Osinów Dolny. Fot. ZUW  

Wrzosowiska, Góra Czcibora czy dawny klasztor cysterek z XIII wieku, to te najbardziej znane atrakcje Cedyni. Gmina chce wykorzystać możliwości powstających na Pomorzu Zachodnim tras rowerowych oraz tych już istniejących po stronie niemieckiej i zbudować 6-kilometrowy szlak. 

Nowy szlak ma mieć asfaltowe podłoże i przebiegać w pasie drogi wojewódzkiej nr 124 oraz po nasypie dawnej linii kolejowej Bad Freienwalde – Cedynia. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj i Burmistrz Adam Zarzycki podpisali list intencyjny, który ma ułatwić i usprawnić realizację tej inwestycji. To pierwszy krok do sporządzenia projektu budowlanego i realizacji przedsięwzięcia. Zadanie zostanie przeprowadzona przez gminę Cedynia. Jest ono istotne zarówno turystycznie, jak i komunikacyjnie.
.
- Trasa rowerowa umożliwi dojazd do Cedyni od strony granicy polsko-niemieckiej w Osinowie Dolnym, gdzie znajdują się liczne miejsca pracy. Ponadto skomunikuje Cedynię z Trasą Pojezierzy Zachodnich – wyjaśniał burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, który nie ukrywał, że chce wykorzystać powstającą w gminie infrastrukturę rowerową. Szczególnie most Siekierki - Neurüdnitz, który do końca 2021 r. powinien zostać udostępniony rowerowym turystom.

Rowerzyści jadący Trasą Pojezierzy Zachodnich z kierunku Trzcińska-Zdroju, po przejechaniu mostu w Siekierkach będą mogli niemieckim szlakiem Odra-Nysa dojechać do mostu w Osinowie i dalej do Cedyni, gdzie warte odwiedzenia są dawny klasztor cysterek z XIII w. czy wieża widokowa z 1895 r.

- Ta decyzja to nie tylko świetna wiadomość dla miłośników rowerów. Miasto stanie się dostępne dla licznych turystów poruszających się po niemieckich szlakach rowerowych. Wielu będzie szukało posiłku czy noclegu, warto to wykorzystać i przygotować ofertę dla miłośników rowerowych wycieczek. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

List intencyjny dotyczący „Budowy drogi rowerowej z miejscowości Cedynia do miejscowości Osinów Dolny” obejmuje współpracę oraz zaangażowanie merytoryczne przy realizacji przedsięwzięcia, m.in. w zakresie odcinka przebiegającego w ciągu drogi wojewódzkiej 124. 

- Cedynia wysyła wyraźny sygnał, że tworzony przez nas produkt turystyczny, jakim są trasy rowerowe, to olbrzymia szansa na rozwój turystyki w tych mniej odwiedzanych, ale niezwykle pięknych miejscach Pomorza Zachodniego. Im więcej ciekawych miejsc będzie wzdłuż szlaków, im większa oferta będzie czekała na rowerowych turystów, tym większy ruch uda się wygenerować – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.

Przechodząca przez gminę Cedynia Trasa Pojezierzy Zachodnich wraz z trasą Starego Kolejowego Szlaku, Trasą Zielonego Pogranicza (część szlaku Blue Velo) i szlakiem Velo Baltica, tworzą Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Realizowany przez województwo projekt to prawdziwa rowerowa rewolucja na Pomorzu Zachodnim - już niedługo będzie 1100 km szlaków. Jest to możliwe dzięki temu, że nowe odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są robione przez lokalne samorządy. Tylko w ubiegłym roku odpowiadający za większość inwestycji Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zbudował blisko 110 km tras. Na 2019 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy i oznakowanie ponad 270 km, a także dokumentację  projektową kolejnych 483 km szlaków.

(g)

Fot. ZUW

Na zdjęciu: Most w Siekierkach i okolice trasy Cedynia - Osinów Dolny

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2019-08-23 14:42:31
"Cedynia wysyła wyraźny sygnał, że tworzony przez nas produkt turystyczny..." cudowne. Pusta nowomowa wg najlepszych wzorców. Panie Marszałku, po ludzku proszę, bo tak gadają ci, którzy nie mają nic do powiedzenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA