wtorek, 18 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Giertych: Gawłowski odniósł się do zarzutów i nie przyznał się do winy

Giertych: Gawłowski odniósł się do zarzutów i nie przyznał się do winy

Giertych: Gawłowski odniósł się do zarzutów i nie przyznał się do winy
Data publikacji: 2018-04-13 20:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 945 322702

Stanisław Gawłowski podczas przesłuchania w prokuraturze odniósł się do wszystkich zarzutów; nie przyznał się do żadnego przestępstwa – powiedział pełnomocnik posła PO Roman Giertych. W piątek (13 kwietnia) prokurator przesłuchał Gawłowskiego w szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w piątek posła i sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego po tym, jak wraz ze swoim pełnomocnikiem, mec. Romanem Giertychem stawił się tego dnia w szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej.

Pełnomocnik Gawłowskiego (który zgodził się na ujawnianie nazwiska i upublicznianie wizerunku), po wyjściu z prokuratury powiedział dziennikarzom, że w jego przekonaniu obecnie poseł PO "jest przetrzymywany nielegalnie". Jak zaznaczył, decyzja Sejmu, który w czwartek wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Gawłowskiego, jeszcze się nie uprawomocniła.

Zauważył też, że PO złożyła wniosek o reasumpcję czwartkowego głosowania. "Złożenie wniosku o reasumpcję oznacza zawieszenie obowiązywania tej decyzji, bo przecież ta decyzja może być zmieniona. Na następnym posiedzeniu Sejmu posłowie mogą przegłosować reasumpcję" – mówił na briefingu w Szczecinie mecenas Giertych.

Jego zdaniem nie ma powodów do przedstawienia jakichkolwiek zarzutów Gawłowskiemu. Jak dodał, funkcjonariusze CBA sporządzili protokół zatrzymania, co - ocenił - "było dosyć absurdalną okolicznością". "Ten protokół zawiera postanowienie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu, z podpisem z dnia wczorajszego co było dosyć absurdalne w kontekście tego, że myśmy się właśnie (w prokuraturze) stawili" - dodał Giertych.

"W moim przekonaniu taka treść postanowienia w ogóle wykluczała zatrzymanie, co żeśmy uwzględnili. Na pewno też będę składał zażalenie na to zatrzymanie, ono było całkowicie niepotrzebne" - zaznaczył.

"Myśmy przyszli, można było posła przesłuchać i decyzję prokuratura mogła podjąć jutro, w sprawie aresztu. Gdyby przyjąć na poważnie argument prokuratury, że powodem zatrzymania jest obawa, że może pan poseł Gawłowski nie stawiać się na wezwanie organów ścigania, to sami możecie państwo ocenić, na ile taki argument jest logiczny i zasadny, w kontekście tego, że myśmy się tu stawiali i bez wezwań" - zauważył Giertych.

Przesłuchanie w prokuraturze trwało ponad sześć godzin. Jak powiedział Giertych, większość tego czasu zajęły wyjaśnienia Gawłowskiego.

"Pan poseł odniósł się do wszystkich zarzutów, które zostały przedstawione, oczywiście nie przyznał się do żadnego przestępstwa, wyjaśnił wszystkie okoliczności tych zarzutów" – powiedział Giertych.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił Gawłowskiemu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Chodzi o okres, gdy Gawłowski pełnił funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządzie PO-PSL. Miał wówczas przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych.

Roman Giertych odniósł się też do informacji o zatrzymaniu w piątek biznesmena Bogdana K. i przedstawieniu zarzutów dwóm podejrzanym, spokrewnionym z rodziną Gawłowskiego.

"Mamy do czynienia z nagonką, i to skoordynowaną, ze strony prokuratury. Widać taka jest reakcja autorytarnego państwa na strach związany ze spadkiem sondaży" - oświadczył Giertych. Dodał, że według niego, "należy się spodziewać innych działań w stosunku do osób z opozycji".

Agenci ABW na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali w piątek biznesmena Bogdana K., któremu ma zostać postawiony zarzut wręczenia 100 zł łapówki Stanisławowi Gawłowskiemu w czasie, gdy ten pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w rządzie PO-PSL.

Według komunikatu prokuratury, zarzuty usłyszały też dwie osoby, spokrewnione z rodziną posła PO. Prokuratura zarzuca im pranie brudnych pieniędzy o łącznej wysokości 403 tys. zł. Podczas przeszukania mieszkania Gawłowskiego śledczy znaleźli dokumenty dotyczące zakupu apartamentu w Chorwacji, wystawione na te osoby. Prokuratorzy podejrzewają, że rzeczywistym właścicielem apartamentu może być poseł PO, a mieszkanie to łapówka.

Prokuratura podała, że nie wyklucza kolejnego wniosku o uchylenie Stanisławowi Gawłowskiemu immunitetu w związku z tymi sprawami.

Roman Giertych mówił, że nie wie, dokąd funkcjonariusze CBA pojechali w piątek z posłem Gawłowskim. "Prawdopodobnie do izby zatrzymań" - zaznaczył. Prokuratura Krajowa nie podała informacji, czy skierowała do sądu wniosek o areszt dla Stanisława Gawłowskiego. Ma na to 48 godzin.

(PAP)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Czarek
Demontaż państwa się skończył, teraz zaczną znikać ludzie
2018-04-14 20:30:50
Donald
a gdzie ten sędzia co ukradł - może się przyda?
2018-04-14 14:46:25
Cytat
Kto to powiedział ,że jak kradniesz i złapią cię za rękę to mów ,że to nie twoja ręka i do niczego się nie przyznawaj .Czekam na odpowiedź ?
2018-04-14 11:43:50
członkini
zgłaszam autorów poniższych komentarzy do Tworek (info dla gimbazy - Tworki-legendarne miejsce odosobnienia dla myślących inaczej)
2018-04-14 10:41:13
Członek Partii
Zgłaszam Pana Gawłowskiego do pracy w Sądzie Najwyższym -
2018-04-14 06:37:15
Odp.. do@Dziwne
PARANOICZNA ERA trwala... az do Zera ( 0 ) czyli ze Sama swoja "glu-PO-ta" sie PO-wykanczala do dnia 25.10.2015 roku ! I co Ci/Wam... ja teraz na to "PO-moge" - NIC, NIC, NIC !!!
2018-04-14 00:50:03
do@ Dziwne
Paranoik od dat, śledzenia UB-ków i pisania PO. No więc kiedy zaczęła się Nowa Era ? W 2015 r?! :-)
2018-04-13 22:52:03
Dziwne
To maja Pan Mecenas i jego Klienci "pecha"... bo w latach 1945-2015 to Prokuratury "dzialaly dobrze" - tylko teraz zle ??
2018-04-13 21:45:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
(Międzynarodowe) Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy