sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry?

Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry?

Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry?
Data publikacji: 2020-09-19 12:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-20 09:19
Wywietleń: 739 475672

Co stało się ze skarbcem kamieńskiej katedry po jego ewakuacji w marcu 1945 r? Być może w odpowiedzi na to pytanie pomoże książka „Zaginiony skarbiec kamieński" kom. dr Marka Łuczaka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. 

Nowa książka, która została zaprezentowana przez autora w Kamieniu Pomorskim, należy do rzadkich prac z zakresu badań historycznych, związanych z poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki. Marek Łuczak opisał w niej powstanie skarbca w katedrze kamieńskiej, jego najwartościowsze obiekty, darowizny książęce, następnie ewakuację skarbca do Benic w 1942 roku, podział i rozlokowanie zbiorów w dobrach rodu von Flemming. Ponadto podjął próbę rekonstrukcji losów skarbca podczas kolejnej ewakuacji w marcu 1945 roku i zaginięcia zabytków skarbca kamieńskiego. Książka prezentuje kilka lat pracy autora, analizę zebranych materiałów oraz stworzenie kompletnego katalogu poszukiwanych zabytków skarbca ujętych w wykazie strat wojennych.

Książka „Zaginiony skarbiec kamieński" autor Marek Łuczak

Autor dotarł do rodziny Flemmingów, która była bezpośrednio zaangażowana w ewakuację skarbca podczas II wojny światowej. Publikacja ma charakter studium przypadku. Z uwagi na przedstawione w tekście wyniki badań dotyczących pochodzenia poszczególnych obiektów i okoliczności ich zaginięcia, opracowanie to może okazać się przydatne zarówno na etapie poszukiwań rozproszonych (skradzionych) zabytków jak i w dalszym procesie ich ewentualnego odzyskiwania.

Wydana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego książka, licząca 365 stron, została przekazana do proboszczów z dekanatu kamieńskiego, bibliotek w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim, urzędu ochrony zabytków oraz instytucji zajmujących się ochroną zabytków, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Publikacja nie trafi do sprzedaży.

(k)

Fot. policja

Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry? Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry? Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry? Gdzie jest skarbiec z kamieńskiej katedry?

Komentarze

czemu nie ma wersji elektronicznej
Trzeba było tę książkę udostępnić elektronicznie, a nie ministerstwo zapłaciło kupę forsy z podatków Polaków po to tylko by wąskie grono mogło kiedykolwiek tę książkę zobaczyć. Dziś książki elektroniczne to standard. Wszystkie książki przed drukiem są właśnie w postaci elektronicznej. No więc o co chodzi, czemu jej nie upubliczniono elektroniczne?????
2020-09-19 16:03:06
ala66
A proboszcz ją przeczyta. Już to widzę :)
2020-09-19 14:10:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie